R2 – wydanie drugie (Release 2) to najnowsza wersja oprogramowania Wonderware 2012, która weszła na rynek na przełomie roku. Choć nazwa mogłaby sugerować jedynie małe modyfikacje to lektura zmian rozwiewa wątpliwości i upewnia nas, że mamy do czynienia z nową wersją tego produktu.
Składniki Platformy Systemowej Archestra 2012 R2 zmieniają się w różnym stopniu – od poszerzenia funkcji wizualizacyjnych InTouch'a, poprzez rozszerzenie kontekstualizacji raportów dostępnych w Information Serwerze i nowe możliwości łączenia tzw. Galaktyk aplikacyjnych, po radykalne zwiększenie wydajności i wprowadzenie redundancji do i tak już szybkiego, przemysłowego Historiana. Można powiedzieć, że użytkownik każdego rodzaju aplikacji będzie mógł odczuć nadchodzące wraz z R2.
Technologia .NET i wsparcie MS SQL 2008 zainteresują projektantów aplikacji InTouch, z kolei dodatkowe buforowanie obiektów ArchestrA nie wbudowanych w okna InTouch'a, zauważalnie zwiększą komfort operatorów aplikacji wizualizacyjnych. Podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa służą nowe rozszerzenia funkcji odpowiedzialnych za tzw. cyber-bezpieczeństwo.
Nowe narzędzie Information Server – tzw. „OverView" – będzie przydatny do szybkiego przeglądania zarówno danych historycznych, jak i alarmów oraz innych informacji pochodzących z produkcji. Bazujące na oknie przeglądarki narzędzie pozwoli także na szybszą diagnostykę sytuacji na produkcji i umożliwi dokładniejsze spojrzenie na jej szczegóły.
Zdecydowanie jedną z największych nowości jest wprowadzenie protokołu ArchestrA Service Bus, czego następstwem jest wprowadzenie komunikacji pomiędzy tzw. Galaktykami aplikacji Platformy Systemowej. Daje to możliwość podziału rozległych geograficznie aplikacji na logiczne części i sprawne łączenie pochodzących z nich sygnałów, pozwalające na budowanie systemów nadrzędnych z szybką komunikacją. Warto podkreślić tu wspieranie w ramach tego mechanizmu wymogów cyber-bezpieczeństwa w zakresie wymiany danych oraz certyfikacji dostępu użytkowników. Zmiana ta znacząco rozszerza zakres projektów, w których zastosowanie może mieć Platforma Systemowa ArchestrA.
Jednak największym zakresem zmian może się pochwalić Wonderware Historian Serwer. Ten sprawdzony od wielu lat system (pierwsza przemysłowa baza danych na rynku) system pozwala obecnie budować aplikacje z redundantnymi bazami danych działającymi na fizycznie osobnych serwerach. Takie rozwiązanie znacząco podwyższa niezawodność systemu – ewentualna awaria jednego z serwerów danych nie wpłynie na dostępność żądanych przez użytkownika danych. Biorąc pod uwagę wartość informacji pochodzących z produkcji a przechowywanych w przemysłowej bazie danych, trudno przecenić tak istotne podwyższenie poziomu ich bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą temu duże nakłady finansowe związane z budową redundancji sprzętowej. Sama konfiguracja takiej pary redundantnej sprowadza się do prostego zdefiniowania kilku prostych parametrów, co czyni ten proces wyjątkowo przyjaznym. Wonderware Historian od dnia wprowadzenia na rynek charakteryzował się dużą wydajnością zarówno w zakresie akwizycji danych jak i ich obróbki oraz udostępniania – cieszy więc, że wersja 2012 R2 ustawia tę poprzeczkę jeszcze wyżej. Efektem jest m.in. skrócenie czasu importu danych z zewnętrznych źródeł (pliki csv) o rząd wielkości co umożliwi import znacznie większych porcji danych w krótszym czasie. Dalsze usprawnianie mechanizmów informatycznych Historiana pozwoliło na budowę przemysłowych baz danych o wielkości do 500 tys. aktywnych zmiennych i – co wykazały testy – taka ilość danych jest przyjmowana przez system bez szczególnie dużego stresu dla CPU samego serwera. Jednym z elementów odpowiedzialnych za dodatkowy wzrost wydajności jest możliwość zastosowania 64-bitowej wersji bazy danych Microsoft SQL Server, co daje dobre podstawy do lepszego wykorzystania możliwości użytkowanych serwerów sprzętowych.
Platforma Systemowa ArchestrA 2012 w nowej wersji R2 daje wiele powodów do rozważenia zmian w istniejących instalacjach i skorzystania z ulepszeń, które mają duże szanse na krótkie czasy zwrotów z inwestycji. Zwłaszcza użytkownicy przemysłowej bazy danych Wonderware Historian mogą przekonać się o tym, że informacja o przełomowych zmianach w tym produkcie ma pełne pokrycie w rzeczywistych jej walorach. Najszybciej o tym przekonać się będą mogli subskrybenci Kontraktów Pomocy Technicznej ASTOR, którzy nowe wersje otrzymają bezpłatnie. Jednak wszystkich zainteresowanych nowymi wersjami poszczególnych składników Platformy 2012 R2, jak i nią samą zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami, co pozwoli na dobranie najkorzystniejszej dla Państwa oferty.
REKLAMA |
REKLAMA |