Tanie ogrzewanie – na co zwracać uwagę? - KOTŁY GAZOWE - OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE - OGRZEWANIE GAZOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Tanie ogrzewanie – na co zwracać uwagę?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tanie ogrzewanie – na co zwracać uwagę?

Ogrzewanie w domu to jedna z najważniejszych instalacji, bez której nie można funkcjonować. Wielu użytkowników szuka zatem najlepszych rozwiązań, zapewniających nie tylko optymalne warunki cieplne, ale także takich, które nie generują nadmiernych kosztów. Ogrzewanie nawet mimo to stanowi bowiem jedno z największych obciążeń dla domowego budżetu.

Jak sobie zatem z tym poradzić i co wybrać? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze instalacje grzewcze, które warto rozważyć, jeśli poszukujecie komfortu oraz oszczędności.

Na co warto postawić i o czym pamiętać?

W wielu przypadkach planowanie instalacji grzewczej należy zaplanować już na etapie projektowania domu lub przed dużym remontem. Wynika to z konieczności zamontowania poszczególnych elementów, co często wiąże się z rozkuwaniem ścian lub układaniem na nowo całej podłogi.

Typ ogrzewania często zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Dla jednych optymalne warunki zapewniają grzejniki konwekcyjne, inni wolą ogrzewanie podłogowe, efektywnie oddające ciepło i nie powodujące unoszenia kurzu.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dostępne możliwości. W niektórych rejonach teoretycznie praktyczne i tanie systemy grzewcze mogą być niedostępne ze względu na obowiązujące przepisy, jak na przykład w Krakowie, w którym systemy grzewcze na paliwa stałe są niedozwolone. Ma to na celu zmniejszenie szkodliwych substancji dostających się do atmosfery z domowych palenisk. Na co zatem warto postawić?

grzejnik elektryczny

Ogrzewanie elektryczne – czy może być tanie?

Wiele osób uważa, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. W większości przypadków faktycznie jego eksploatacja przynosi dość wysokie koszty. Jeśli jednak zdecydujemy się na przykład na nowoczesne i tanie ogrzewanie z Econovli.pl, możemy liczyć na spore oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Do obniżenia kosztów przydają się także domowe instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym wytwarza się prąd za darmo z energii słonecznej. Istnieją nawet specjalne modele magazynujące nadmiar  wyprodukowanej energii. Przekłada się to na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie systemu, którego montaż jest przydatną inwestycją, zwłaszcza jeśli planujemy mieszkać w danym miejscu przez dłuższy czas.

Ogrzewanie tego typu jest przyjazne dla środowiska i czyste, dlatego bywa uznawane za jedno z najbardziej przyszłościowych rozwiązań.

Ogrzewanie gazowe – najpopularniejsze i tanie

Jeśli szukamy instalacji taniej w eksploatacji, warto rozważyć piece gazowe. Wciąż nie generują dużej ilości zanieczyszczeń, są czyste, a gaz jako paliwo jest zdecydowanie tańszy niż energia elektryczna kupowana od zewnętrznych dostawców. Kotły gazowe występują w różnych wariantach. Można zdecydować się na:

  • tradycyjne – ekonomiczne oraz wydajne,
  • kondensacyjne – używają gaz i spaliny gazowe,
  • pulsacyjne – bez palników, spalające gaz poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi.

Ostatnie z wymienionych rozwiązań zmniejsza zużycie gazu nawet o 40%, co stanowi sporą oszczędność dla domowego budżetu.

Warto pamiętać, że koszt samej instalacji, wliczając w to zakup kotła i grzejników, jest wyższy niż w przypadku instalacji elektrycznej. Późniejsze użytkowanie generuje jednak mniejsze koszty bieżące.

Ogrzewanie na paliwa stałe

Na koniec pozostają jeszcze kotły na paliwa stałe. Wiele osób decyduje się na nie, ponieważ są tanie w montażu oraz eksploatacji.

Można wyróżnić kilka rodzajów kotłów, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Zalicza się do nich choćby modele:

  • komorowe,
  • zasypowe,
  • automatyczne.

W przypadku tego typu rozwiązań koszty mogą się różnić w zależności od rodzaju paliwa, którym opalamy piec. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie najbardziej uciążliwe – cały czas należy pilnować uzupełniania paliwa w kotle. Nie zalicza się też do najczystszych metod ogrzewania. Zapewnianie ciepła wiąże się bowiem z emisją sporej ilości gazów i pyłów.

Ogrzewanie dla domu – komfort, bezpieczeństwo i oszczędności

Tanie ogrzewanie domu jest możliwe. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i możliwości. Warto szukać rozwiązań przyszłościowych, które zapewniają sporą ilość energii, a przy tym są ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl