Elektryczne systemy grzewcze Raychem - OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE - OGRZEWANIE PODŁOGOWE - RAYCHEM - T2REFLECTA - OGRZEWANIE POWIERZCHNIOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Elektryczne systemy grzewcze Raychem
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektryczne systemy grzewcze Raychem

fot. Ogrzewanie powierzchniowe

Ogrzewanie elektryczne już dawno zyskało uznanie w krajach, których położenie geograficzne warunkuje surowy klimat i mroźne zimy. Jest to doskonałe rozwiązanie ochrony przed śniegiem i mrozem naszego domu i rodziny – gwarantuje ciepło w domu (ogrzewanie podłogowe), ciepłą wodę bez recyrkulacji (system HWAT); chroni budynek (zapobieganie zamarzania rur i rynien) oraz w istotny ułatwia życie zimą (odśnieżanie podjazdów, schodów i chodników). Dodatkowo odpowiednio dobrane sterowanie czuwa, aby poszczególne systemy pracowały tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, co sprawia, że systemy dbają również o portfel właściciela.

 

Ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie ogrzewania podłogowego firmy Raychem wprowadza nową jakość i komfort użytkowania. Pozwala na wyeliminowanie zimnych stref pod oknami i przy drzwiach, gwarantuje optymalny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu oraz sprawia, że mokra podłoga wysycha znacznie szybciej. Jednocześnie nasze systemy są zaprojektowane tak, aby minimalizować koszty eksploatacji. Dzięki doborze odpowiedniego termostatu można zoptymalizować zużycie energii.

Samoregulujący system T2Reflecta

System składa się z samoregulującego przewodu T2Red oraz płyt izolacyjnych T2Reflecta, które minimalizują straty ciepła, a cienka warstwa aluminiowa zapewnia równomierny i optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach. System zapewnia zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 20% i szybsze nagrzewanie podłogi. Jest najlepszym rozwiązaniem dla podłóg drewnianych i z laminatu.

Samoregulujący system T2ReflectaSamoregulujący system T2Reflecta

Samoregulujący system T2Reflecta

W skład systemu T2Reflecta wchodzą:

  • rowkowane płyty izolacyjne T2Reflecta – tworzące izolację termiczną podłoża, zbudowane z warstwy styropianu o wysokiej gęstości, pokrytej aluminium, zapewniające odpowiednią dystrybucję ciepła.
  • samoregulujący przewód grzejny T2Red (15 w/m w temp. 25°C), zmieniający swą moc grzewczą w zależności od warunków otoczenia – zaprojektowany specjalnie do ogrzewania, podłogowego, który można przycinać na odpowiednią długość w zależności od potrzeb;
  • klej T2Reflecta stosowany zawsze przy przyklejaniu płyt T2Reflecta do podłoża lub płytek ceramicznych do płyt T2Reflecta. Stosowanie kleju T2Reflecta zapewnia odpowiednią przyczepność.

System T2 Reflecta nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg wykonanych z drewna, laminatu, paneli podłogowych czy płytek ceramicznych. Jest bardzo cienki – ma tylko 13 mm grubości.


Maty grzewcze T2QuickNet

Cienka, samoprzylepna mata grzejna jest prostym sposobem montażu ogrzewania podłogowego pod posadzkami ceramicznymi. Mata po pokryciu warstwą wypełniającą jest trwała i niezawodna. Ma niewielką grubość, dlatego stanowi idealne rozwiązanie przy remontach i modernizacji pomieszczeń.

Maty grzewcze T2QuickNet

Maty są dostępne w 2 wersjach:

  • 90 w/m2 dla dobrze zaizolowanych podłoży
  • 160 w/m2 do szybkiego nagrzewania lub większych wymagań temperaturowych.

 

    Ochrona rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu

    Kompletny samoregulujący system z elektrycznym przewodem grzejnym FroStop Black (28 w/m w śniegu/lodzie, 16 w/m w powietrzu przy 5°C) stanowi niezawodną ochronę przed uszkodzeniami w warunkach zimowych. Utrzymuje drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpiecza poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem.

    Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. w rynnach skrzynkowych lub korytach, może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach. Do mocowania przewodu, wykonywania rozgałęzień, podłączenia zasilania i zakończenia służą akcesoria stanowiące element danego systemu. istnieje możliwość pełnej automatyzacji pracy – sterownik EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności włącza system samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych.

    ochrona rynienochrona rynien

     

    Odśnieżanie dróg, podjazdów, schodów i wyjść awaryjnych

    W obliczu podwyższających standardów utrzymania nawierzchni chodników, zjazdów, ramp załadunkowych, lądowisk w zimie, stosowanie elektrycznych przewodów grzejnych jest znacznie bardziej skuteczną i niezawodną metodą niż ręczne odśnieżanie i topienie lodu przy pomocy piasku i soli. O ile jeszcze kilka lat temu, stosowanie ogrzewania elektrycznego do w/w nawierzchni miało miejsce jedynie w najbardziej reprezentacyjnych obiektach budowlanych, to obecnie stało się powszechne również w budownictwie wielorodzinnym a nawet jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system przeciwoblodzeniowy gwarantuje bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego, ograniczenie kosztów napraw uszkodzeń nawierzchni spowodowanych działaniem zamarzającej wody, oszczędność energii i czasu na usuwanie oblodzenia oraz ochronę środowiska przed używaniem substancji do rozmrażania. w zależności od typu nawierzchni oferujemy różne rodzaje przewodów:

    • Do nawierzchni betonowych:
      • Samoregulujące przewody grzejne EM2-XR (300W/ m2; 90W/m przy 0°C)
      • Stało-oporowe maty grzejne EM2-CM (300W/ m2)
      • Stało-oporowe przewody grzejne EM4-CW (25 w/m)
    • Do nawierzchni asfaltowych:
      • Przewody w izolacji mineralnej EM-MI-PACK (300W/m2; zestawy od 1270W do 4290W)

    Dzięki stosowanym sterownikom przewody dostarczają tylko taką ilość ciepła, która jest potrzebna do stopienia śniegu i lodu. Sterownik VIA-DU-20 włącza system w ściśle określonych warunkach – gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i jednocześnie występują opady atmosferyczne. 

    Zabezpieczenie rur przed zamarzaniem

    Ważnym zadaniem samoregulujących przewodów grzejnych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizyko-chemiczne pod działaniem niskich temperatur oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu. Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne. Nasze elektryczne przewody grzejne dostosowane są do wielu aplikacji:

    • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach:
      • Frostop Green (10 w/m przy 5°C)
      • FroStop Black (18 w/m przy 5°C)
    • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur:
      • ETL-10 (10 w/m przy 5°C w powietrzu, 20W/m przy 5°C w wodzie)
    • Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe:
      • FS-C-2X (31W/m przy 5°C, 22W/m przy 40°C)

    Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu zapewniamy kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. w celu sterowania pracą takich obwodów możemy zastosować specjalne termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii np. Raystat-Eco-10. wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).

    Utrzymanie ciepłej wody użytkowej

    W instalacjach ciepłej wody użytkowej, samoregulujące przewody grzejne HWAT utrzymują właściwą temperaturę wody w punktach czerpalnych. Systemy takie są alternatywą dla tradycyjnych instalacji cyrkulacji cwu i sprawiają że:

    • nie ma konieczności stosowania rurociągów powrotnych co zmniejsza straty ciepła (energii),
    • w prosty sposób umożliwiają ogrzanie poziomych odgałęzień instalacji,
    • eliminują skomplikowaną i kosztowną instalację wymagającą obliczeń i projektu (pompa, rurociągi),
    • umożliwiają skuteczną walkę z bakterią legionową.

    Zastosowanie w układzie sterownika HWAT-ECO pozwala na czasowe programowanie podgrzewania do odpowiedniej temperatury a także szereg innych funkcji zwiększających komfort i obniżających koszty eksploatacji.

    Samoregulacja - unikalna technologia Raychem zwiększająca komfort i bezpieczeństwo

    Zasada działania przewodów samoregulujących Raychem polega na automatycznym dostosowaniu mocy grzewczej do zmian temperatury otoczenia. Zewnętrzna powłoka przewodu, oplot i wewnętrzna izolacja zapewniają mechaniczną, chemiczną i elektryczną ochronę, natomiast proces samoregulacji zachodzi w rozgrzewającym się rdzeniu przewodu. Jeżeli obniża się temperatura otoczenia to rdzeń przewodu mikroskopijnie się kurczy i ilość przewodzących ścieżek elektrycznych w rdzeniu zwiększa się. wytwarzana jest większa ilość ciepła. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy temperatura otoczenia wzrasta – wtedy ilość ścieżek elektrycznych się zmniejsza. wytwarzana jest mniejsza ilość ciepła.

    Samoregulujący przewód grzejny dostosowuje swoja moc grzewczą na długości całego przewodu.

    Samoregulujący przewód grzejny dostosowuje swoja moc grzewczą na długości całego przewodu.

    Stosując samoregulujące rozwiązania grzewcze otrzymujemy następujące wymierne korzyści:

    1. Bezpieczeństwo: nie ma możliwości przegrzania przewodu, a przewody mogą być układane bardzo blisko siebie
    2. Energooszczędność: w połączeniu z termostatem jest to najbardziej efektywny system grzewczy
    3. Wytrzymałość mechaniczna: możemy dowolnie aranżować przestrzeń w ogrzewanym pomieszczeniu, przestawiać ciężkie meble bez obawy uszkodzenia systemu grzewczego.
    4. Uniwersalność: system samoregulujący może być stosowany do wszystkich nawierzchni: nie tylko płytek ceramicznych, ale również podłóg drewnianych i z laminatów.

    Samoregulujące przewody mają oczywiście więcej zastosowań: używa się ich do ochrony przed zamarzaniem, śniegiem i mrozem w zimie. Są układane pod podjazdami, rampami i chodnikami, zapewniając stały dostęp do budynku. Służą również do ogrzewania dachów, rynien i rur zachowując ich stałą drożność przez cały rok. Niewidzialny, inteligentny i oszczędny system grzewczy Raychem? Tak, to doskonałe rozwiązanie.

    follow us in feedly
    Średnia ocena:
     
    REKLAMA

    Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

    Zapisz się
    Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
    Komentarze (0)
    Dodaj komentarz:  
    Twój pseudonim: Zaloguj
    Twój komentarz:
    dodaj komentarz
    nVent Thermal Polska sp. z o.o.
    ul. Cybernetyki 19, Warszawa
    tel.  +48 22 33 12 950
    fax.  +48 22 33 12 951
    www.nventthermal.pl
    $nbsp;
    REKLAMA
    Nasze serwisy:
    elektrykapradnietyka.com
    przegladelektryczny.pl
    rynekelektroniki.pl
    automatykairobotyka.pl
    budowainfo.pl