W trakcie realizowania inwestycji istnieje ryzyko wystąpienia zarówno wypadków ciężkich, jak i śmiertelnych. Stąd też kwestia zapewnienia bezpieczeństwa na placach budowy, chociażby przy użyciu systemów BHP, jest istotnym obszarem w kwestii zarządzania firm w branży. Czy jednak bardziej należy ją rozpatrywać jako podstawę ich funkcjonowania, czy absolutną konieczność?
Generalny Wykonawca wraz z Kierownikiem budowy organizując proces budowlany, muszą zapewnić projekt, ludzi koordynujących przebieg działań oraz opracować plan bezpieczeństwa i ochrony życia BIOZ. W przypadku tego ostatniego, sporządzenie jego jest obowiązkowe w przypadku wystąpienia minimum jednego wśród poniższych warunków:
Wedle Dyrektywy Rady 92/57/EWG dołączonej do regulacji związanych z Prawem Budowlanym, dzięki wczesnemu rozpoznaniu potencjalnych zagrożeń, właściwej ocenie ryzyka i wyróżnieniu metod mogących zapobiec powstawaniu wypadków (już na etapie projektu i rozpoczynania działań budowlanych) w znacznej mierze można uchronić się przed faktycznym niebezpieczeństwem.
Kierownik budowy oddelegowany jest również do koordynowania robót o charakterze budowlanych, czynności określonych w przepisach BHP i samodzielnego wprowadzania zmian w treści planu BIOZ (wraz z postępem przebiegających prac).
Zanim zostaną wdrożone roboty budowlane, niezbędne będzie właściwe zagospodarowanie terenu inwestycji w myśl przepisów BHP:
Jeśli dodatkowo wdroży się systemy BHP, praca na wysokości będzie przebiegać znacznie bezpieczniej między innymi za sprawą zabezpieczeń krawędziowych, systemu antyupadkowego Alsipercha (zobacz: https://baukrane.pl/kategorie-oferty/system-antyupadkowy/) itd. Pomoże to również w usprawnieniu pracy, ponieważ pracownicy będą czuć się pewniej, a dodatkowo nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji, które zagrożą płynności realizacji inwestycji.
Zwiększenie ilość zabezpieczeń znacząco wzmocni ochronę samych placów. Dlatego też system BHP winien być rozpatrywany jako obowiązek w kwestii realizacji działań budowlanych.
REKLAMA |
REKLAMA |