System BHP – podstawa czy konieczność? - BEZPIECZEŃSTWO - BUDOWNICTWO - BHP - PRZEPISY BHP - KIEROWNIK BUDOWY - GENERALNY WYKONAWCA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo System BHP – podstawa czy konieczność?
drukuj stronę
poleć znajomemu

System BHP – podstawa czy konieczność?

W trakcie realizowania inwestycji istnieje ryzyko wystąpienia zarówno wypadków ciężkich, jak i śmiertelnych. Stąd też kwestia zapewnienia bezpieczeństwa na placach budowy, chociażby przy użyciu systemów BHP, jest istotnym obszarem w kwestii zarządzania firm w branży. Czy jednak bardziej należy ją rozpatrywać jako podstawę ich funkcjonowania, czy absolutną konieczność?

Kwestia odpowiedzialności za bezpieczeństwo

Generalny Wykonawca wraz z Kierownikiem budowy organizując proces budowlany, muszą zapewnić projekt, ludzi koordynujących przebieg działań oraz opracować plan bezpieczeństwa i ochrony życia BIOZ. W przypadku tego ostatniego, sporządzenie jego jest obowiązkowe w przypadku wystąpienia minimum jednego wśród poniższych warunków:

  • prace trwają powyżej 30 dni roboczych,
  • do ich wykonania zatrudniono minimum 20 osób,
  • przynajmniej jedna z robót budowlanych będzie stwarzać ryzyko utraty zdrowia lub życia (mowa tu o możliwości upadku z dużej wysokości, przysypania ziemią, czy utonięcia).

Wedle Dyrektywy Rady 92/57/EWG dołączonej do regulacji związanych z Prawem Budowlanym, dzięki wczesnemu rozpoznaniu potencjalnych zagrożeń, właściwej ocenie ryzyka i wyróżnieniu metod mogących zapobiec powstawaniu wypadków (już na etapie projektu i rozpoczynania działań budowlanych) w znacznej mierze można uchronić się przed faktycznym niebezpieczeństwem.

Kierownik budowy oddelegowany jest również do koordynowania robót o charakterze budowlanych, czynności określonych w przepisach BHP i samodzielnego wprowadzania zmian w treści planu BIOZ (wraz z postępem przebiegających prac).

Organizowanie placu budowy

Zanim zostaną wdrożone roboty budowlane, niezbędne będzie właściwe zagospodarowanie terenu inwestycji w myśl przepisów BHP:

  • ogrodzenie – teren musi zostać zabezpieczony ogrodzeniem o wysokości minimum 1,5 metra. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, gdy osoby nieupoważnione wstępują na obszar prowadzenia prac. Gdy teren, na którym mają zostać wdrożone roboty budowlane, nie ma warunków do stworzenia ogrodzenia, konieczne będzie zastosowanie tablic ostrzegawczych. Ewentualnie, można oddelegować pracownika do tego, aby pilnował terenu,
  • zabezpieczenie stref niebezpiecznych – mowa tu o miejscach, w których szczególnie zachodzi ryzyko utraty zdrowia lub życia. Minimalny wymiar takiej strefy to 6 m. Jeśli inwestycja odbywa się na terenie miasta w zwartej zabudowie, to istnieje możliwość jej zmniejszenia, lecz trzeba będzie wówczas zastosować alternatywne rozwiązania techniczne i logistyczne chroniące pracowników,
  • pomieszczenia magazynowe – gdy na terenie inwestycji znajdują się pomieszczenia magazynowe z regałami, obok nich należy postawić tablice informujące o maksymalnych obciążeniach,
  • drogi wewnętrzne – drogi muszą mieć szerokość dostosowaną do faktycznie wykorzystywanych pojazdów (niezbędne będzie też ich utwardzenie oraz utrzymanie w optymalnym stanie). Te wykorzystywane przez pieszych mogą mieć spadki nieprzekraczające 10%, z kolei te przeznaczone dla wózka/taczki nie powinny przekraczać nachylenia o odpowiednio 5 i 10%.

Jeśli dodatkowo wdroży się systemy BHP, praca na wysokości będzie przebiegać znacznie bezpieczniej między innymi za sprawą zabezpieczeń krawędziowych, systemu antyupadkowego Alsipercha (zobacz: https://baukrane.pl/kategorie-oferty/system-antyupadkowy/) itd. Pomoże to również w usprawnieniu pracy, ponieważ pracownicy będą czuć się pewniej, a dodatkowo nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji, które zagrożą płynności realizacji inwestycji.

Podsumowanie

Zwiększenie ilość zabezpieczeń znacząco wzmocni ochronę samych placów. Dlatego też system BHP winien być rozpatrywany jako obowiązek w kwestii realizacji działań budowlanych.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl