Czy warto stosować promienniki ciepła w firmach? - PROMIENNIKI PODCZERWIENI - OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE - SYSTEMY GRZEWCZE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Czy warto stosować promienniki ciepła w firmach?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czy warto stosować promienniki ciepła w firmach?

Sporo miejsca poświęca się zazwyczaj na omawianie kwestii odpowiedniego ogrzewania w domach prywatnych. Nie są to jednak jedyne przestrzenie, w których potrzebujemy ciepła. W pracy spędzamy niemal połowę naszego życia. W biurach i innych zakładach powinno się zatem instalować wydajne systemy grzewcze, zapewniające komfort wszystkim pracownikom. A co zrobić, jeśli standardowe grzejniki nie działają z wystarczającą mocą? Czy istnieją rozwiązania, pozwalające miejscowo rozwiązywać problemy ze zbyt niską temperaturą w pracy? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o normach prawnych oraz sposobach na ogrzewanie przestrzeni biurowych i nie tylko, zapraszamy do lektury.

Dlaczego w miejscach pracy musi być ciepło?

Polski sezon grzewczy jest naprawdę długi. Potrafi trwać od października aż do kwietnia. Przez pół roku temperatura na zewnątrz jest niska, w powietrzu unosi się sporo wilgoci. W pomieszczeniach, w których przebywamy przez dłuższy czas, musi zatem być zainstalowane ogrzewanie.

Dotyczy to nie tylko wnętrz mieszkalnych, ale też zakładów pracy – hal produkcyjnych oraz biur. Dlaczego powinniśmy się na tym skupić?

Niska temperatura wpływa skrajnie negatywnie na ludzkie działania. W pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas jest zimno, ludzie pracują zdecydowanie mniej wydajnie. Nie mogą skupić się na pracy, ani wykonywać standardowych obowiązków w odpowiednim tempie. Dodatkowo ich kreatywność z biegiem czasu drastycznie maleje.

Wyziębienie organizmu obniża też odporność, co finalnie prowadzi do częstszych zachorowań. W warunkach firmowych wiąże się to ze zwiększeniem nieobecności pracowników, którzy zmuszeni są do brania L4, a pracodawca musi delegować obowiązki na pozostałych.

A co się dzieje, gdy zapewnimy odpowiednie warunki cieplne do pracy? Wówczas pracownicy pracują wydajnie, nie pojawia się plaga przeziębień i grypy. Biuro może działać normalnie.

Normy prawne – minimalna temperatura w miejscu pracy

Warto wiedzieć, że wysokość temperatury w miejscach pracy jest regulowana przez przepisy, a dokładniej przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).

Mówi ono, iż w miejscach wykonywania pracy temperatura nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza (zależne od rodzaju obowiązków, poziomu aktywności fizycznej itp.). W pomieszczeniach biurowych z kolei nie może być niższa niż 18 stopni.

Niemożność zapewnienia odpowiednich warunków nakłada na pracodawcę szereg dodatkowych obowiązków, na przykład przygotowanie dla pracowników posiłków regeneracyjnych lub wprowadzenie częstszych przerw na odpoczynek.

Systemy grzewcze idealne do miejsca pracy

Nastał grudzień. Mamy zatem do czynienia z dość niskimi temperaturami. Jakie rozwiązanie warto zastosować, gdy standardowy system nie daje rady odpowiednio nagrzać firmowych wnętrz?

Standardowe grzejniki, połączone z instalacją CO lub ogrzewanie kanałowe w okresie, gdy panują szczególnie niskie temperatury, mogą nie wystarczyć, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do działania.

Wtedy warto postawić na niewielkie i praktyczne elektryczne promienniki ciepła. Ich wielką zaletą jest mobilność – są małe, można je montować na ścianach, suficie lub po prostu postawić na podłodze. Grzejniki tego typu, które oferuje firma Econovli.pl, działają w oparciu o podczerwień. Nagrzewają wyłącznie ciała stałe, które znajdą się na drodze fal elektromagnetycznych. Nie ma więc mowy o stratach ciepła, związanych z koniecznością ogrzewania powietrza, co stanowi spory problem ogrzewania konwekcyjnego zwłaszcza w dużych pomieszczeniach.

Wiele modeli promienników pozwala na kierowanie strumienia ciepła, dzięki czemu ogrzewamy dokładnie tę przestrzeń, na której nam aktualnie zależy.

Grzejniki elektryczne na podczerwień są niemal od razu gotowe do pracy, szybko nagrzewają wnętrze i bez trudu utrzymują odpowiednią temperaturę. Stają się zatem świetnym uzupełnieniem systemu grzewczego do biur i innych przestrzeni firmowych.

Właściwa temperatura w firmie – szereg korzyści dla pracodawcy i pracowników

Zapewnienie właściwej temperatury w miejscu pracy ma liczne zalety zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Ludzie wykonujący swoje obowiązki w danej przestrzeni, działają optymalnie, bez narażania swojego zdrowia i niepotrzebnego wycieńczania organizmu. Pracodawcy natomiast cieszą się ze sprawnego działania firmy, bez obawiania się dodatkowych obowiązków lub sankcji prawnych.

Warto zatem wcześniej pomyśleć o zakupie odpowiedniego wsparcia w postaci grzejników, które skutecznie ogrzeją każde wnętrze podczas zimowych chłodów.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl