Skład pierwiastkowy wykorzystywanych stopów i materiałów jest istotny dla przedsiębiorstw z wielu branż. Kiedy w grę wchodzi wysoka precyzja pomiaru spektrometry iskrowe stają się podstawowym narzędziem pracy. Dlaczego warto i gdzie zbadać skład chemiczny poszczególnych produktów poprzez badania spektrometryczne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.
Badanie polega na analizie widma, które powstaje na skutek oddziaływania pomiędzy układem pomiarowym a próbką. Istnieje kilka rodzajów spektrometrów. Wyróżnia się na przykład spektrometry fluorescencji rentgenowskiej XRF, emisji optycznej OES, spektrometry Ramana czy masowe. Ze względu na swoje właściwości, urządzenia mogą analizować różne materiały, o różnym stanie skupienia i stężeniu.
W praktyce najczęściej korzysta się z dwóch typów urządzeń. Spektrometry fluorescencji rentgenowskiej wykorzystywane są wszędzie tam gdzie oprócz precyzji pomiaru istotne jest by nie niszczyć analizowanej próbki. Spektrometry emisji optycznej ze wzbudzeniem iskrowym zapewniają analizę szerszego zakresu pierwiastków natomiast wymagają zniszczenia lub naruszenia próbki.
Pomiar grubości powłok spektrometrem FISCHERSCOPE® X-RAY XAN® 500
Najczęściej korzysta się ze spektrometrów w laboratoriach przemysłowych, tam gdzie konieczne jest regularne wykonywanie analiz składu metali np. huty, laboratoria kontroli wejściowej materiałów, pracownie jubilerskie a także laboratoria naukowe. Zazwyczaj badanie składu pierwiastkowego materiałów dotyczy branży motoryzacyjnej i lotniczej, ponieważ pozwala precyzyjnie określić zgodność składu stopu z normą oraz branży jubilerskiej gdzie podstawową rolę ogrywa dokładne określenie zwartości złota w wyrobie.
Od składu pierwiastkowego w dużej mierze zależą późniejsze właściwości wyrobów wykonanych z danego materiału. Jeśli w stali jest niewłaściwa zawartość węgla mimo obróbki termicznej można nie uzyskać oczekiwanej twardości lub gdy zwartość chromu i niklu jest zbyt niska może to wpływać negatywnie na właściwości antykorozyjne. Z drugiej strony w przypadku przemysłu złotniczego, wykonanie wyrobów z materiału o zawartości złota mniejszej nawet o 0,1% od zakładanej, skutkuje ocechowaniem niższą próbą przez urząd probierczy, co zwykle oznacza konieczność ponownego przetopienia wykonania wyrobów.
Istotną cechą pozwalającą rozróżnić poszczególne spektrometry jest fakt, że jedna grupa wymaga zniszczenia próbki badanego materiału, druga natomiast nie. Metody nieniszczące wykorzystuje się szczególnie często w jubilerstwie, ponieważ koszt badań byłby bardzo wysoki, gdyby przy każdej analizie tracono choćby 1 gram złota. Spektrometr iskrowy doskonale sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych. W trakcie badań stali czy stopów aluminium lub miedzi doskonale sprawdza się spektrometr emisyjny iskrowy. Ten natomiast wymaga naruszenia powierzchni próbki.
Badanie składu chemicznego substancji wymaga posiadania odpowiednich urządzeń pomiarowych oraz wiedzy technicznej. Z tego powodu wśród przedsiębiorstw popularne jest korzystanie z zewnętrznych usług pomiarowych. Na rynku znaleźć można firmy, które oferują swoje usługi, wykorzystując kilka różnych metod pomiarowych. Jedną z nich jest ita-polska.com.pl.
Eksperci z firmy ITA mają duże doświadczenie w wykonywaniu analiz składu wyrobów przemysłowych. W profesjonalnie wyposażonym Laboratorium Badania Składu Materiałów i Grubości Powłok znajdują się najnowocześniejsze urządzenia firm FISCHER oraz GNR. Przez pełen profesjonalizm i dokładność pomiarów, firmie zaufały już setki przedsiębiorstw.
Laboratorium zajmuje się m.in. badaniem składu gotowych elementów (takich jak wałki, zawory, druty), wyrobów jubilerskich (złotych i srebrnych), złomu jubilerskiego, jak i zawartości pierwiastków w roztworach (Au, Ag, Cu, Zn, Ni). Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.ita-polska.com.pl/badanie-skladu-pierwiastkowego.
Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą ITA na stronie https://www.ita-polska.com.pl/spektrometry.
REKLAMA |
REKLAMA |