Opłacalność fotowoltaiki – prawda czy mit? Poznaj działanie instalacji - PANELE FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - OZE - INSTALACJE SOLARNE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Opłacalność fotowoltaiki – prawda czy mit? Poznaj działanie instalacji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Opłacalność fotowoltaiki – prawda czy mit? Poznaj działanie instalacji

fot. EnergyRE

Mimo rosnącej popularności instalacji w dalszym ciągu pojawiają się pytania o opłacalność fotowoltaiki. Nadal trudno jest nam uwierzyć, że po zakupie odpowiedniego systemu jesteśmy w stanie samodzielnie i bez żadnych dodatkowych opłat produkować prąd, którym zasilimy nasze gospodarstwo domowe. Nic w tym dziwnego, większość z nas przyzwyczaiła się już do tego, że we wszystkim tkwi jakiś haczyk, a w życiu nie ma nic za darmo.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd stały trafia do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który pozwala na zasilenie wszystkich sprzętów w gospodarstwie domowym.

Intensywne i długotrwałe nasłonecznienie, które występuje latem przyczynia się do wyprodukowania nadmiaru energii elektrycznej. Niewykorzystany prąd zostaje odesłany do sieci i tam zmagazynowany. Inwestor może z niego skorzystać w każdej chwili, gdy tylko jego zapotrzebowanie energetyczne jest większe niż ilość wyprodukowanej energii, co dzieje się zazwyczaj zimą, kiedy nasłonecznienie jest krótkie i mało intensywne.

Więcej informacji na temat opłacalności fotowoltaiki znajdziesz tutaj.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika w naszym kraju jest opłacalna?

Bardzo często można natknąć się na opinie podważające opłacalność fotowoltaiki w naszym kraju. Przedstawiane argumenty odnoszą się zazwyczaj do niesprzyjającej pogody, krótkiego i zimnego lata czy przeciągającego się deszczu, który może trwać nieprzerwanie nawet kilka dni. Jak w takich warunkach ma dojść do efektywnej produkcji prądu?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że fotowoltaika do swojej pracy wykorzystuje promieniowanie rozbite i rozproszone. Umożliwia to produkcję prądu nawet w pochmurne dni oraz zimą. Ponadto nowoczesne systemy są wyposażone w optymalizacje pracy, dzięki czemu przy chwilowym zacienieniu nie tracą na efektywności. Opcja ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy na gruncie nie ma miejsca na zamontowanie instalacji, a jedyną przeszkodą w umieszczeniu jej na dachu jest rzucający cień komin, słup wysokiego napięcia czy drzewo.

Panele fotowoltaiczne wykorzystują do swojej pracy efekt fotoelektryczny, do którego potrzebne jest jedynie światło. To właśnie dzięki temu, system działa również wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami. Nie da się jednak zaprzeczyć, że do uzyskania maksymalnych korzyści z pracy fotowoltaiki konieczne jest dobre nasłonecznienie.

Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że w Polsce nasłonecznienie jest zbyt niskie, by system mógł działać poprawnie. U naszych zachodnich sąsiadów panują takie same warunki klimatyczne, jak u nas, a mimo to ilość instalacji sukcesywnie u nich wzrasta, ponieważ coraz więcej osób przekonuje się o opłacalności fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna działa zimą, ponieważ mimo słabszego nasłonecznienia, system nadal ma dostęp do światła, na którym opiera swoją pracę. W utrzymaniu niezależności pomagają wyprodukowane latem nadwyżki energii, które inwestor może wykorzystać w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na energię elektryczną, co najczęściej ma miejsce zimą. Takie rozwiązanie umożliwia całkowite uniezależnienie się od dostaw prądu, ponieważ gospodarstwo domowe przez cały rok jest zasilane przy pomocy energii wytworzonej w domowej elektrowni słonecznej.

Szczegółowe informacje na temat fotowoltaiki znajdziesz tutaj.

Cena fotowoltaiki

Cena fotowoltaiki

Na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej składają się panele, inwerter, system montażowy oraz okablowanie. Pomimo znacznej obniżki cen systemu, nadal dla wielu inwestorów pozostaje on zbyt kosztowny. W tej sytuacji z pomocą przychodzą dostępne dofinansowania i pożyczki.

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaczna może posiadać nawet 25 lat gwarancji, przy czym jej żywotność określana jest na 30-35 lat. Ponadto jest ona całkowicie bezobsługowa. Panele nie wymagają też czyszczenia.

Im większa moc instalacji jest potrzebna do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego, tym więcej paneli należy zamontować. Natomiast im więcej paneli, tym większy będzie końcowy koszt inwestycji.

Na cenę ma również wpływ miejsce montażu systemu. Jeżeli jest on z różnych powodów utrudniony, wpłynie to na koszty. Podobnie jest z oddaleniem instalacji od domu. Jeżeli instalacja została przez brak miejsca lub niesprzyjające warunki, zamontowana na dachu budynku gospodarczego, który oddalony jest od domu, inwestor powinien liczyć się z wyższą ceną końcową, ponieważ niezbędne będzie wykorzystanie większej jakości okablowania.

Aby fotowoltaika działała efektywnie należy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca jej montażu. Instalacja powinna znajdować się na południowym dachu pod kątem około 35 stopni. Wówczas mamy pewność, że została umieszczona w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu.

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje po około 7-8 latach, w przypadku gdy koszty zostały w całości pokryte z kieszeni inwestora oraz po 6-7 latach, gdy wspomógł się dofinansowaniem.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika przy pomocy promieniowania słonecznego wytwarza energię elektryczną. Instalacja ta działa niezależnie od pogody – słońce może być schowane za chmurami, a panele i tak będą wytwarzały prąd. W mniejszej ilości niż podczas słonecznych dni, ale mimo to jego ilość powinna wystarczyć do zaspokojenia większej części potrzeb gospodarstwa domowego.

Latem, kiedy nasłonecznienie jest bardzo intensywne i długotrwałe, a zapotrzebowanie na energię mniejsze niż zimą, wytwarzane są nadwyżki prądu. Niewykorzystana energia zostaje odesłana do sieci i tam zmagazynowana. Inwestor może z niej w każdej chwili skorzystać, kiedy tylko jego zapotrzebowanie na energię jest większe niż wytworzona przez instalację ilość prądu. Zarówno przesył, jak i magazynowanie energii są bezpłatne.

Na odbiór zmagazynowanego prądu inwestor ma 365 dni od chwili przesłania nadwyżki do sieci. W rzeczywistości, latem codziennie magazynowany jest nowo wytworzony prąd, który może zostać wykorzystany zimą. Za każdą przesłaną do sieci 1 kWh inwestor może odebrać z niej 0,8 kWh, jeżeli jego instalacja ma moc nie większą niż 10 kW. Powyżej tej mocy inwestorowi za każdą zmagazynowaną 1 kWh przysługuje 0,7 kWh.

Panele fotowoltaiczne są całkowicie ekologicznym rozwiązaniem, które może wspomóc inne instalacje tego typu. Fotowoltaika wytwarza prąd, który może zasilić piec elektryczny, pompę ciepła czy rekuperację.

Instalacja fotowoltaiczna jest obecnie uznawana za najdoskonalszy system wykorzystujący promieniowanie słoneczne.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne

Fotowoltaika a kolektory słoneczne

Zarówno fotowoltaika, jak i kolektory słoneczne, czerpią energię słoneczną, jednak wykorzystują ją do zupełnie innych celów. Mimo wizualnych podobieństw obu tych instalacji, pełnią one zróżnicowane funkcje.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną, dlatego są uważane za uniwersalne rozwiązanie, ponieważ wytworzony w ten sposób prąd może zostać wykorzystany w dowolny sposób – do zasilenia urządzeń znajdujących się domu, w tym, pieca elektrycznego. Nadmiar energii zostaje odesłany do sieci i zmagazynowany – inwestor może z niego skorzystać w chwili większego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu może on uniezależnić się od cen i dostaw prądu, niemal całkowicie.

Kolektory słoneczne, chociaż wizualnie podobne do paneli fotowoltaicznych, pełnią zupełnie inną rolę. Ich głównym zadaniem jest podgrzewanie wody użytkowej. Wykorzystują do tego celu promienie słoneczne. Kolektory, podobnie jak fotowoltaika, najefektywniej działają latem, kiedy nasłonecznienie jest bardzo intensywne. Jednak zmagazynowanie ogrzanej wody jest niemożliwe, dlatego w tym przypadku, często latem występują nadwyżki gorącej wody, a zimą jej niedobór. Instalacja ta przy zmniejszonym promieniowaniu słonecznym nie jest w stanie wystarczająco podnieść temperatury wody. Nie znaczy to jednak, że nie generuje oszczędności – kocioł będzie potrzebował mniejszej ilości paliwa, by dogrzać wodę użytkową.

Pomimo tego, że fotowoltaika jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kolektory słoneczne, wielu inwestorów decyduje się na montaż obu instalacji, tak by maksymalnie wykorzystywać promienie słoneczne do własnych celów.

Fotowoltaika – instalacja przyszłości?

Fotowoltaika – instalacja przyszłości?

Nasze zapotrzebowanie energetyczne rośnie – oprócz telewizora, sprzętów AGD czy komputerów, dochodzą również telefony i instalacje ekologiczne, takie jak piece elektryczne, pompy ciepła czy rekuperacja.

Zapowiadane wzrosty cen prądu odbiją się na portfelach wielu osób, dlatego już teraz część inwestorów zabezpieczając się przed tym, decyduje się na montaż fotowoltaiki. Zwrot z inwestycji jest przewidziany na około 6-8 lat w zależności od sposobu finansowania przedsięwzięcia.

Obecnie fotowoltaika jest uznawana za najdoskonalszą instalację wykorzystującą promieniowanie słoneczne. Jest też najchętniej wybierana spośród wszystkich urządzeń odnawialnych źródeł energii, głównie dlatego, że jej cena jest najkorzystniejsza, jednak wpływ na to ma również fakt, że produkuje energię elektryczną, która jest uniwersalna i może zostać wykorzystana w dowolnym celu.

Instalację fotowoltaiczną łatwo rozbudować – jeżeli zapotrzebowanie na prąd wzrośnie, wystarczy dokupić większą ilość paneli. Może się to jednak wiązać z wyższymi kosztami montażu, ponieważ opłatę tę inwestor będzie musiał uiszczać za każdym razem, gdy będzie rozbudowywał system.

Fotowoltaika jest instalacją bezobsługową i łatwą w montażu. Nie zmienia to jednak faktu, że do jego przeprowadzenia warto zatrudnić fachowców, by mieć pewność, że miejsce zostało odpowiednio dobrane, a cała instalacja jest dobrze zamontowana.

Panele fotowoltaiczne nie wymagają czyszczenia. Kąt ich nachylenia umożliwia swobodne oczyszczanie się z zanieczyszczeń przy pomocy deszczu, ale także osuwanie się po nich śniegu, dzięki czemu nie blokuje on dostępu promieni słonecznych do paneli fotowoltaicznych. Niekiedy inwestor musi nieco pomóc w odśnieżeniu instalacji, dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy temperatura jest zmienna, a śnieg w ciągu dnia topnieje, by nocą znów zamarznąć. Może wówczas dojść do osadzenia się zamarzniętego śniegu, który skutecznie ograniczy dostęp promieni słonecznych do instalacji.

Podsumowanie

Opłacalność fotowoltaiki jest coraz bardziej widoczna, dzięki czemu liczba wznoszonych instalacji rośnie. Inwestorzy wiedząc o nieuchronnie nadchodzących podwyżkach cen energii elektrycznej, zabezpieczają się przy pomocy paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (13)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
robert5
Szkoda pieniędzy.
Zwrot 6-8 lat to żadna zachęta. Wolę zainwestować pieniądze w inne obszary.
Założę jak się zwróci po 1-2 latach, wtedy można rozmawiać o temacie.
No avatar
Gość
Trzeba mieć na uwadze że rządzacy mogą w każdej chwili uwolnić opłatę od mocy biernej wprowadzanej do sieci i nie będzie to mała kwota ..
No avatar
Gość
Świetny i bardzo rzetelny artykuł! A co powiecie na fotowoltaikę dla firm https://passive-instal.pl/fotowoltaika/dla-firmy/ ? Stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na redukcję kosztów energii elektrycznej nawet o 80-90%. W przypadku przedsiębiorstw kwestia finansowa jest szczególnie istotna, bo nawet niewielkie oszczędności w kosztach stałych, a do takich należą rachunki za prąd, mogą poprawić konkurencyjność na rynku.
No avatar
Gość
Magazynowanie energii jest bezpłatne ?! Nie nie jest bezpłatne bo za 1kWh " zmagazynowną" możemy odebrać 0,8kWh czyli kosztuje 20 %!!!
No avatar
Gość
tendencyjny artykuł o podłożu marketingowo-handlowym. żywotność poszczególnych podzespołów instalacji fotowoltaicznej nie wynosi 25 lat co sugeruje autor pisząc o gwarancji. nie wspomina również z oczywistych powodów o wysokich kosztach utylizacji zużytej instalacji fotowoltaicznej. plus bzdury o "magazynowaniu" energii w sieci.
w polskich warunkach klimatycznych korzystniejszym energetycznie rozwiązaniem są małe elektrownie wiatrowe, lecz te wymagają dodatkowej niestety dodatkowej przestrzeni.
Brak obrazka
W moim przypadku zarówno sprzętem, jak i jego montażem zajęli się specjaliści z https://www.jkt-solar.pl/, wszystko przebiegło tak, jak się można było spodziewać po ludziach doświadczonych w swojej branży
No avatar
Gość
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że instalacja nie wymaga obsługi; trzeba czyścić panele, dokonywać przeglądów.
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że instancja zwróci się po 6-8 latach ,
prawidłowo około 12 latach
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że instancja posiada gwarancję do 25 lat,-
kto niby ma realizować naprawy gwarancyjne, bo firma montująca zapewne nie będzie istniała
Dodatkowo brak informacji o spadku sprawności instalacji: wszystko się zużywa
No avatar
Popo
Niewykorzystany prąd zostaje odesłany do sieci i tam zmagazynowany.
Jestem elektrykiem i to zdanie mnie interesuje gdzie będzie zmagazynowany?? W transformatorze??
Co to za bujda??
Zmagazynowany. Może zwykli ludzie nie wiedzą ale nie da się zmagazynować energii przynajmniej narazie.
Nawet samochody Tesla się lądują na prąd z gniazdka.
No avatar
Gość
Witam, bardzo ciekawy artykuł odnośnie działania systemów fotowoltaicznych.
Dla mnie osobiście fotowoltaika to przyszłość i ciężko wyobrazić sobie, żeby w przyłości nie montować instalacji fotowoltaiczych. Dla ciekawych polecam ciekawy artykuł, który znalazłem w sieci http://bit.ly/380uRDG
No avatar
Gość
Zdecydowałem się na instalacje, była to najlepsza decyzja. Super kontakt oraz dobry dobór mocy. Nie martwię się podwyżkami cen prądu. Polecam firmę Solartime
No avatar
Krystiann
U mnie instalacja się opłacila, panele zakładali panowie z PV Projekt i przyznam szczerze że jestem zadowolony choć nie jest to tania inwestycja, ale na dłuższą metę bardziej opłacalna. Poza tym wciąż się rozwija, a to sprawia, że staje się bardziej przystępna, także cenowo.
No avatar
Gość
@Gość efektywność spada, ale nieznacznie, przez co nie jest za bardzo odczuwalna i na pewno nie kończy się po 15-20 latach :D Grunt to dobry dobór mocy. Sam mam fotowoltaikę od paru lat i sobie chwalę tą inwestycję.
No avatar
Gość
Autor nie przypomniał o trwałości i starzeniu , a co za tym idzie sprawności energetycznej paneli . Z moich informacji z każdym rokiem efektywność spada co po 15-20 latach kończy żywotność.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl