Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek - ZŁĄCZA - KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE - KABLE MIEDZIANE - ZŁĄCZKI SZYNOWE - SIMET - ALUMINIOWE - MOREK - MIEDZIANE PRZEWODY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek
drukuj stronę
poleć znajomemu

Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek

fot. Aluminiowe i miedziane przewody w złączkach Morek łączą się bez problemu

Złącza uniwersalne Morek zostały zaprojektowane do łączenia w jednym zacisku przewodów miedzianych i aluminiowych. Można za ich pomocą łączyć przewody wykonane z tych dwóch materiałów jednocześnie, lub zastosować tylko przewody miedziane lub tylko aluminiowe.

Przeznaczone są do wszystkich rodzajów przewodów Al i Cu o przekroju do 300mm2, czyli drutów jednorodnych i przewodów wielożyłowych (linek). W standardowych połączeniach przewody mogą być rozgałęziane w jednym zacisku, co pozwala na dokonywanie rozgałęzień prądowych bez użycia zwieraczy. Złącza OTL gwarantują stopień ochrony IP20.

Konstrukcja łatwa w demontażu dla indywidualnych zastosowań

Konstrukcja łatwa w demontażu dla indywidualnych zastosowań

Korpusy izolujące zaciski wewnątrz złączek uniwersalnych OTL wykonano z poliamidu PA66 w klasie palności V0 i wolnego od halogenów. Części przewodzące zacisków wykonano z jednorodnego ocynowanego aluminium. Złącza posiadają specjalne ukształtowany profil z frezowaniem w dolnej części, aby zapobiec wyrwaniu przewodu spod śruby dociskowej. Śruby dociskowe dokręcane kluczem sześciokątnym wykonane są z aluminium ocynowanego, a powierzchnie stykowe złącz pokryto warstwą pasty kontaktowej SR-1, którą można nabyć oddzielnie.

Temperatura użytkowania złączek zawiera się w przedziale od -25 °C do +80 °C.

Właściwa przewodność połączenia wynika z zastosowania zacisku śrubowego. Śruby dociskowe są przykręcane za pomocą klucza sześciokątnego (IMBUS) w rozmiarze 4, 5, 6 lub 8 w zależności od rozmiaru zacisku. Śruba dociska przewody w zacisku praktycznie na całej jego szerokości dzięki czemu mogą one być dociskane z tą samą siłą . Złącza OTL mogą być instalowane w rozdzielnicy na standardowych szynach DIN (wszystkie rozmiary złączek) lub na płycie montażowej z zastosowaniem płaskich śrub (dotyczy złącz o rozmiarze 95mm2 – 300 mm2).

Najważniejsze cechy nowej serii złączek Morek:

Najważniejsze cechy nowej serii złączek Morek

Złącza uniwersalne OTL są certyfikowane zgodnie z normami EN 61238-1, EN 60947-7-1 oraz EN 60998-2-1, które dopuszczają zastosowanie tych złącz w instalacjach przemysłowych jako przyłącza główne, a także w systemach rozdziału energii. Zgodnie z normą EN 61238-1, złącza OTL mogą być częścią instalacji rozdzielczej przemysłowej oraz spełniają wymogi klasyfikacji A (Class A).

Użyteczna złączka OTL 35-5X dla układów 3 fazowych

Użyteczna złączka OTL 35-5X dla układów 3 fazowych

Złączki Al/Cu wykonane są zgodnie ze standardem UL94, w klasie V0 i posiadają deklarację CE.

Bloki rozdzielcze spełniają wymogi zastosowania instalacjach fotowoltaicznych typu PV dla prądy stałego.

Złączka MAA1050A10Złączka MAA5035A10
Złączka MAA1050A10Złączka MAA5035A10

Szczegółowe uwagi dotyczące instalacji:

  1. W złączkach można stosować połączenia przewodów z jednego materiału (miedzi lub aluminium) oraz stosować równoczesne połączenia przewodów aluminiowych i miedzianych w jednym zacisku.

  2. W jednym otworze zaciskowym nie powinno się stosować przewodu aluminiowego i miedzianego jednocześnie. Różny stopień ściskania tych przewodów, powodowałby różną siłę dociskową w zacisku. W czasie użytkowania mogłoby nastąpić rozluźnienie przewodów w zacisku.

  3. Zarówno w otworach wejściowych jak wyjściowych można wprowadzać wiele odizolowanych przewodów. Konstrukcja zacisku umożliwia równomierny ich docisk na całej przestrzeni.

  4. W jednym otworze zaciskowym dopuszczalne jest łączenie przewodów o różnym przekroju znamionowym. Lecz różnica tych przekrojów powinna być nie większa niż jedna klasa przekroju znamionowego. Np. mogą być połączone przewody 1,5 mm2 i 2,5 mm2. Niedopuszczalne jest łączenie jednoczesne w jednym otworze, np. 1,5 mm2 i 4 mm2.

Pełny proces produkcyjny złączek wykonywany jest w Finlandii.

Głównym przedstawicielem handlowym i dystrybutorem na rynku polskim jest firma Simet z Jeleniej Góry.

www.simet.com.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Przedsiębiorstwo „SIMET” Spółka Akcyjna w Jeleniej Górze
ul. Al. Jana Pawła II 33, Jelenia Góra
tel.  +48 756471400
www.simet.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl