Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek - ZŁĄCZA - KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE - KABLE MIEDZIANE - ZŁĄCZKI SZYNOWE - SIMET - ALUMINIOWE - MOREK - MIEDZIANE PRZEWODY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek
drukuj stronę
poleć znajomemu

Złączki szynowe do przewodów aluminiowych i miedzianych Morek

fot. Aluminiowe i miedziane przewody w złączkach Morek łączą się bez problemu

Złącza uniwersalne Morek zostały zaprojektowane do łączenia w jednym zacisku przewodów miedzianych i aluminiowych. Można za ich pomocą łączyć przewody wykonane z tych dwóch materiałów jednocześnie, lub zastosować tylko przewody miedziane lub tylko aluminiowe.

Przeznaczone są do wszystkich rodzajów przewodów Al i Cu o przekroju do 300mm2, czyli drutów jednorodnych i przewodów wielożyłowych (linek). W standardowych połączeniach przewody mogą być rozgałęziane w jednym zacisku, co pozwala na dokonywanie rozgałęzień prądowych bez użycia zwieraczy. Złącza OTL gwarantują stopień ochrony IP20.

Konstrukcja łatwa w demontażu dla indywidualnych zastosowań

Konstrukcja łatwa w demontażu dla indywidualnych zastosowań

Korpusy izolujące zaciski wewnątrz złączek uniwersalnych OTL wykonano z poliamidu PA66 w klasie palności V0 i wolnego od halogenów. Części przewodzące zacisków wykonano z jednorodnego ocynowanego aluminium. Złącza posiadają specjalne ukształtowany profil z frezowaniem w dolnej części, aby zapobiec wyrwaniu przewodu spod śruby dociskowej. Śruby dociskowe dokręcane kluczem sześciokątnym wykonane są z aluminium ocynowanego, a powierzchnie stykowe złącz pokryto warstwą pasty kontaktowej SR-1, którą można nabyć oddzielnie.

Temperatura użytkowania złączek zawiera się w przedziale od -25 °C do +80 °C.

Właściwa przewodność połączenia wynika z zastosowania zacisku śrubowego. Śruby dociskowe są przykręcane za pomocą klucza sześciokątnego (IMBUS) w rozmiarze 4, 5, 6 lub 8 w zależności od rozmiaru zacisku. Śruba dociska przewody w zacisku praktycznie na całej jego szerokości dzięki czemu mogą one być dociskane z tą samą siłą . Złącza OTL mogą być instalowane w rozdzielnicy na standardowych szynach DIN (wszystkie rozmiary złączek) lub na płycie montażowej z zastosowaniem płaskich śrub (dotyczy złącz o rozmiarze 95mm2 – 300 mm2).

Najważniejsze cechy nowej serii złączek Morek:

Najważniejsze cechy nowej serii złączek Morek

Złącza uniwersalne OTL są certyfikowane zgodnie z normami EN 61238-1, EN 60947-7-1 oraz EN 60998-2-1, które dopuszczają zastosowanie tych złącz w instalacjach przemysłowych jako przyłącza główne, a także w systemach rozdziału energii. Zgodnie z normą EN 61238-1, złącza OTL mogą być częścią instalacji rozdzielczej przemysłowej oraz spełniają wymogi klasyfikacji A (Class A).

Użyteczna złączka OTL 35-5X dla układów 3 fazowych

Użyteczna złączka OTL 35-5X dla układów 3 fazowych

Złączki Al/Cu wykonane są zgodnie ze standardem UL94, w klasie V0 i posiadają deklarację CE.

Bloki rozdzielcze spełniają wymogi zastosowania instalacjach fotowoltaicznych typu PV dla prądy stałego.

Złączka MAA1050A10Złączka MAA5035A10
Złączka MAA1050A10Złączka MAA5035A10

Szczegółowe uwagi dotyczące instalacji:

  1. W złączkach można stosować połączenia przewodów z jednego materiału (miedzi lub aluminium) oraz stosować równoczesne połączenia przewodów aluminiowych i miedzianych w jednym zacisku.

  2. W jednym otworze zaciskowym nie powinno się stosować przewodu aluminiowego i miedzianego jednocześnie. Różny stopień ściskania tych przewodów, powodowałby różną siłę dociskową w zacisku. W czasie użytkowania mogłoby nastąpić rozluźnienie przewodów w zacisku.

  3. Zarówno w otworach wejściowych jak wyjściowych można wprowadzać wiele odizolowanych przewodów. Konstrukcja zacisku umożliwia równomierny ich docisk na całej przestrzeni.

  4. W jednym otworze zaciskowym dopuszczalne jest łączenie przewodów o różnym przekroju znamionowym. Lecz różnica tych przekrojów powinna być nie większa niż jedna klasa przekroju znamionowego. Np. mogą być połączone przewody 1,5 mm2 i 2,5 mm2. Niedopuszczalne jest łączenie jednoczesne w jednym otworze, np. 1,5 mm2 i 4 mm2.

Pełny proces produkcyjny złączek wykonywany jest w Finlandii.

Głównym przedstawicielem handlowym i dystrybutorem na rynku polskim jest firma Simet z Jeleniej Góry.

www.simet.com.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Przedsiębiorstwo „SIMET” Spółka Akcyjna w Jeleniej Górze
ul. Al. Jana Pawła II 33, Jelenia Góra
tel.  +48 756471400
www.simet.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl