Stale niedocenianą nowością w asortymencie puszek standardowych są wersje z membranami przebiciowymi. Obiegowo zwane wiatro-szczelnymi. Termin ten przystał do nich ze względu na cechę powietrznego uszczelnienia przy wprowadzeniu samego przewodu do puszki oraz poprzez rurę osłonową lub peszla. Izolowane są tu głównie przepływ powietrza i jego niekontrolowany ruch w przestrzeni mieszkaniowej, biurowej lub obiektach przemysłowych.
Puszki z tej grupy są droższe od swoich kuzynek bez membran o minimum 50 proc. Ale wyższe koszty tych puszek to dobra inwestycja. Oszczędności wynikające z ich zastosowania powstają na wszystkich etapach zastosowania puszki, czyli przy ich montażu i eksploatacji.
Wprowadzenie przewodu lub rury osłonowej przez nakłutą gumę tworzy izolację zapewniającą szczelność instalacji elektrycznej. Poważnie ogranicza to straty ciepła w pomieszczeniach, tam gdzie stosowana jest technologia pustych ścian i w przypadku gdzie pod tynkiem stosowane są rury elektroinstalacyjne. Pełną szczelność uzyskuje się dzięki uszczelnieniu membranami również wylotów rur i peszli instalacyjnych, przez które doprowadzane są przewody do puszek (seria membran E06, E07, E08, E09, E10).
Drugą cechą, która przemawia za dobrze wydanymi pieniędzmi jest szybkość i wygoda montażu. Wystarczy nakłuć membranę, przeciągnąć przewód lub rurę i instalacja w puszce gotowa. Znacznie skraca to czas montażu i poprawia jego ergonomiczność, co w warunkach budowlanych jest cenną cechą przyspieszającą proces realizacji inwestycji.
Potrzeba bezwzględnego stosowania takich puszek zazwyczaj istnieje w domach pasywnych, „inteligentnych budynkach” i innych obiektach tam, gdzie obieg wewnętrzny powietrza jest ściśle określony i kontrolowany. Straty ciepła poprzez nieszczelny system elektroinstalacyjny są ważnym czynnikiem w dobie poszukiwań efektywności energetycznej w budynkach.
W ofercie handlowej Simet znajdują się puszki do pustych ścian, podtynkowe i naścienne wyposażone w membrany gumowe. Uzupełnieniem jest seria membran uszczelniających wyjścia z rur instalacyjnych. Szczególną puszką w tym asortymencie jest tzw. „bucik” czyli puszka komorowa z przeznaczeniem do osadzania modułów elektronicznych. Guma tu pełni dodatkową funkcję: pozwala się ugiąć przy wprowadzaniu w otwór instalacyjny – puszki o szczególnym kształcie (E500).
Super nowością jest puszka dźwiękoszczelna SP3700, pochłaniająca fale dźwiękowe. Izoluje to dźwiękowo sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.
Puszka dźwiękoszczelna SP3700
REKLAMA |
REKLAMA |