RSTi-EP CPE100 – następca serii VersaMax - ASTOR - STEROWNIK PLC - VERSAMAX - GE AUTOMATION&CONTROLS - CPE100 - RSTI-EP - RSTI-EP CPE100 - NASTĘPCA VERSAMAX
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
poleć znajomemu

RSTi-EP CPE100 – następca serii VersaMax

Firma: ASTOR Sp. z o. o.
Producent: GE Automation&Controls

VersaMax – sterownik PLC, który na polskim rynku automatyki debiutował w 1999 roku, w końcu doczekał się godnego następcy. Dostarczony w tysiącach sztuk VersaMax automatyzował przede wszystkim małe i średnie aplikacja automatyki w systemach dyskretnych i procesowych w branży wod-kan, chemicznej, hutniczej oraz maszynowej. Jego następca RSTi-EP CPE100 adresowany jest do tych samych klientów.

Czym oba rozwiązania różnią się od siebie? Praktycznie wszystkim. CPE100 daje nowe możliwości, ale w kontrolerze znajdziemy również te elementy, które bardzo cenią użytkownicy VersaMax.

Konstrukcja urządzenia i gabaryty

To co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, to inna budowa rozwiązań. Podczas gdy VersaMax był rozwiązaniem modułowym o sporych gabarytach, w CPE100 GE stawia na budowę Rack-Less Stand Alone, która przy okazji jest bardzo kompaktowa (szerokość zaledwie 40 mm). Niewielkie rozmiary pozwalają na pracę w miejscach, gdzie przestrzeni montażowej jest mało, a zakres temperatur pracy od -40 do 70°C pozwoli na montaż w nieogrzewanych i niewentylowanych szafach sterowniczych oraz w rozwiązaniach mobilnych. Obsługa sygnałów I/O w CPE100 realizowana jest przez urządzenia RSTi-EP, które mogą być podłączone w sposób lokalny lub oddalony – dzięki czemu możemy obsługiwać systemy sterowania zarówno scentralizowane, jak i rozproszone.

Ilość pamięci i wydajność procesora

Najmocniejsza jednostka VersaMax oferowała 128 kB pamięci przeznaczonej na program sterujący i procesor taktowany zegarem 80 MHz. W przypadku aplikacji średnich obsługujących 250-300 sygnałów obiektowych oznaczało to czas cyklu na poziomie nawet 100 ms. CPE100 wyposażony jest w 1 MB pamięci RAM i Flash oraz procesor DualCore 1.1 GHz. Pozwala to zbudować program sterujący obsługujący ponad 500 bloków funkcyjnych i realizować algorytm sterujący w czasie pojedynczych milisekund (aplikacja 100 kB, 1000 szczebli, 3000 zmiennych wewnętrznych, czas cyklu 5 ms). CPE100 pozwala także na dowolną alokację przestrzeni adresowej oraz przechowywanie w pamięci plików z projektem oraz dokumentacją techniczną. Za podtrzymanie pamięci RAM odpowiedzialne są wbudowane super-kondensatory, które gwarantują utrzymanie programu przez wiele tygodni po odłączeniu napięcia zasilania.

Sposób programowania

To, co w szczególności docenią programiści, to sposób programowania CPE100. W odróżnieniu od VersaMax posiada wbudowany engine PAC, który daje takie same możliwości programistyczne, jak spotykane w topowych kontrolerach RX3i i RX7i z oferty GE. PACEngine czyni z CPE100 urządzenie bardzo uniwersalne, które może obsługiwać zarówno aplikacje dyskretne, jak systemy procesowe. CPE100 pozwala ponadto na programowanie na ruchu i obsługuje funkcję test-mode. Pełna kompatybilność z pozostałymi urządzeniami z oferty GE pozwala wykorzystać programy sterujące przygotowane w Proficy Machine Edition, VersaPro a także LM90. To znacząco skróci czas podczas modernizacji i migracji starych systemów.

Najprostsze jednostki centralne VersaMax wyposażone były w porty szeregowe RS232 i RS485, najmocniejsza – w dodatkowy Ethernet 10/100 mbps z obsługą protokołu SRTP oraz EGD. To powodowało, że VersaMax był systemem zamkniętym na komunikację z innymi układami w sieci Ethernet.

Łatwą i bezpieczną wymianę danych w CPE100 zapewniają standardowo wbudowane dwa niezależne porty Ethernet 10/100, w tym jeden z nich wyposażony jest dodatkowo w 3-portowy switch przemysłowy. Wsparcie dla standardów Modbus TCP, Profinet, SRTP oraz EGD daje możliwość łatwej integracji maszyny/urządzenia, którą steruje CPE100 z dowolnym innym systemem uruchomionym na dowolnej platformie sprzętowej oraz dowolnym systemie operacyjnym.

Kolejna wersja firmware pozwoli na obsługę standardu OPC-UA. Ułatwi i przyspieszy on uruchamianie systemów wizualizacji, które mają czerpać dane z CPE100 – lista wykorzystanych zmiennych wraz z ich typami zaimportuje się automatycznie do systemu SCADA po podaniu loginu i hasła uprawniającego do dostępu do danych. Wbudowany Profinet pozwala z kolei na podłączenie do 8 dowolnych węzłów i komunikację z nimi w czasie od 16 do 512 ms.

W kolejnej wersji firmware, dostępnej końcem 2017 roku, CPE100 będzie wspierał standard MRP, który pozwoli na podłączenie urządzeń wejść/ wyjść w sieci o topologii pierścienia, realizując tym samym redundantną komunikację w warstwie układów I/O.

Obsługa układów I/O

VersaMax rozbudowywany był w oparciu o dedykowane moduły instalowane na kasetach montażowych, podłączonych do jednostki centralnej. W ramach jednej kasety można było podłączyć 8 modułów i obsłużyć makasymalnie 256 sygnałów. Kolejne sygnały podłączane były do VersaMax w oparciu o kasety rozszerzeń (maks. 7 kaset). Do obsługi sygnałów I/O w CPE100 dedykowane są układy RSTi-EP na porcie Profinet, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować inne. W ramach jednego systemu możemy obsłużyć maksymalnie 8 węzłów Profinet i nawet 1024 sygnały w ramach jednego węzła RSTi-EP. Warto również zwrócić uwagę na gabaryty – RSTi-EP jest jednym z najwęższych układów I/O dostępnych na rynku i zajmuje bardzo mało miejsca w szafie. Więcej informacji na temat RSTi-EP możecie znaleźć Państwo w następnym artykule Biuletynu Automatyki na stronie 10.

 

Ile kosztuje CPE100?

Katalogowa cena CPE100 to 3950 PLN – dokładnie tylko samo, ile najmocniejsza jednostka IC200CPUE005 od VersaMax. Jednak cały system zbudujemy taniej, korzystając z CPE100+RSTi-EP niż z VersaMax. Tańsze układy I/O, mniejsze gabaryty oraz możliwość rozproszenia układów I/O sprawia, że można sporo zaoszczędzić, stosując mniejsze szafy sterownicze oraz instalując układ I/O bliżej urządzeń wykonawczych.
Inne produkty tej firmy
Proficy Machine Edition – aktualizacja oprogramowania od GE
Proficy Machine Edition – aktualizacja oprogramowania od GE
Centralizacja danych w przemysłowej sieci Ethernet. 5 kroków doboru switcha.
Centralizacja danych w przemysłowej sieci Ethernet. 5 kroków doboru switcha.
Z ostatniej chwili! Nowość na rynku SCADA/HMI od Wonderware
Z ostatniej chwili! Nowość na rynku SCADA/HMI od Wonderware
Komputer przemysłowy – z ekranem rezystywnym czy pojemnościowym?
Komputer przemysłowy – z ekranem rezystywnym czy pojemnościowym?
REKLAMA
REKLAMA
Region
REKLAMA
Filtrowanie produktów
Firma:
filtruj
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl