WebMI – zdalny dostęp do ekranów operatorskich w sterownikach Horner APG
Firma: | ASTOR Sp. z o. o. |
Producent: | Horner APG |
Panel operatorski bez zdalnego dostępu jest jak tablet bez dostępu do sieci. Jest w stanie realizować wszystkie zadania, jakie przed nim stawiamy, ale brakuje mu funkcjonalności, która oprócz lokalnej obsługi da dodatkowe możliwości. Okazuje się, że właśnie te dodatkowe możliwości stają się obecnie elementem niezbędnym do efektywnej pracy operatorów i serwisantów.
Dlaczego zdalny dostęp robi się coraz popularniejszy?
Z punktu widzenia sprzętu zdalny dostęp w panelach operatorskich nie jest niczym nowym – to, co się zmieniło, to coraz większa potrzeba jego wykorzystywania. Powód jest jeden: łatwiejsza i szybsza obsługa oddalonych urządzeń z dowolnego miejsca oszczędzająca czas i pieniądze. To, co do tej pory było sporą barierą – czyli łatwy i bezpieczny dostęp do sieci Internet niezbędny do zdalnego dostępu – nie jest już obecnie dużym problemem, a i koszty z tym związane są na dużo niższym poziomie niż kilka lat temu. Na popularyzację zdalnego dostępu ma również wpływ obniżenie cen za pakietową transmisję danych w sieciach komórkowych oraz bardzo atrakcyjne ceny na modemy GSM/GPRS. Zaimplementowana w modemach obsługa openVPN pozwala uzyskać wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz nie wymaga angażowania działów IT do uruchomienia połączenia serwisowego. To zdecydowanie przyspiesza uruchomienie usług zdalnego serwisu, utrzymując koszty na optymalnym poziomie. Biorąc pod uwagę fakt, że systemów sterowania cały czas przybywa i pracują w coraz większym rozproszeniu, zaczyna brakować serwisantów i czasu niezbędnego na wyjazdy serwisowe – w związku z tym, wykorzystanie zdalnego dostępu jest nie tylko wygodne, ale i wręcz niezbędne.
Do czego klienci stosują zdalny dostęp?
Pod pojęciem zdalnego dostępu kryje się rozbudowana funkcjonalność, która w przypadku Horner APG nie oznacza jednie dostępu do danych przechowywanych na karcie MicroSD, ale również i do ekranów operatorskich. Dostęp do ekranów w aplikacjach procesowych jest wykorzystywany częściej w funkcji nadzorczej, rzadziej sterującej – głównie z uwagi na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dostęp do ekranów operatorskich nie oznacza, że widzimy całe otoczenie linii – jej zdalne uruchamianie może okazać się ryzykowne. Inaczej wygląda to w przypadku autonomicznych maszyn, które pracują wiele kilometrów od osób, które są odpowiedzialne za ich utrzymanie i serwis. Tutaj zdalny dostęp jest wykorzystywany w celach serwisowych. W takim przypadku tworzy się specjalne ekrany diagnostyczne, do których nie ma dostępu lokalny operator, a do których zdalnie może się zalogować serwis. Dostęp do parametrów i konfiguracji pracy maszyny oprócz bieżącej kontroli serwisowej daje też możliwość lepszego przygotowania się do wyjazdów serwisowych – odpowiednie oczujnikowanie maszyny w połączeniu z logowaniem danych do pamięci urządzenia pozwala prześledzić parametry i warunki, w jakich pracowała maszyna.
Jak przygotować aplikację do zdalnego dostępu – oczekiwania użytkowników
Zrozumiałą rzeczą są oczekiwania użytkowników w związku ze zdalnym dostępem. Skoro już raz poświęcili czas na przygotowanie ekranów operatorskich, chcą je wykorzystać przy zdalnym dostępie. Z tego powodu Horner APG w oprogramowaniu narzędziowym Cscape zaimplementował mechanizm, który na to pozwala. W sposób automatyczny na podstawie przygotowanych ekranów dokonuje ich konwersji do formatu obsługiwanego w przeglądarkach internetowych. Gotowy kod SVG jest przesyłany przy pomocy połączenia FTP na kartę MicroSD zainstalowaną w panelu, bez dodatkowego angażowania programistów. Obsługiwane są wszystkie obiekty – począwszy od prostych elementów do wyświetlania i wprowadzania wartości, poprzez trendy i wykresy na animowanych obiektach skończywszy. Istotne jest również to, że zdalny dostęp jest realizowany w sposób asynchroniczny, co oznacza, że nie przeszkadzamy w pracy operatorowi znajdującemu się bezpośrednio przed panelem.
Jaka technologia jest najlepsza do zdalnego dostępu?
Sposób zdalnego dostępu do oddalonych paneli uzależniony jest od zastosowanej technologii. Wielu producentów paneli HMI wymusza zainstalowanie dodatkowych narzędzi na urządzeniach, z poziomu których chcemy mieć dostęp do oddalonego panelu: czy to komputer stacjonarny czy urządzenie mobilne – przykładem może być tutaj VNC (Virtual Network Computing), gdzie serwer jest zaimplementowany w panelu HMI, natomiast serwis musi zainstalować Viewera lub klienta. Można oczywiście znaleźć licencje bezpłatne, ale bez instalacji niestety się nie obędzie. Zdecydowanie wygodniej korzysta się ze zdalnego dostępu do urządzeń, które wymagają podania w oknie przeglądarki jedynie adresu IP urządzenia oraz loginu i hasła uprawniającego do dostępu. Właśnie tak wygląda to w przypadku Horner APG. Możemy wykorzystać dowolną przeglądarkę i w zależności od nadanych uprawnień możemy przeglądać ekrany HMI w trybie wyłącznie odczytu lub zapisu i odczytu. Wyświetlane ekrany automatycznie skalują się do urządzenia, z którego realizujemy zdalny dostęp, podnosząc dodatkowo komfort obsługi.
Nowe możliwości WebMI są obecnie dostępne w sterownikach serii XL4e oraz XL7e. W najbliższym czasie odświeżona zostanie również linia XL10e i zdalny dostęp będzie możliwy również do tej serii urządzeń. Aby móc korzystać z tej funkcji, niezbędna jest najnowsza wersja oprogramowania Cscape oraz firmware.
Dowiedz się więcej o sterownikach Horner APG na stronie www.astor.com.pl