ASTOR - Monitorowanie i optymalizacja kosztów energii elektrycznej i mediów
Firma: | ASTOR Sp. z o. o. |
Producent: |
Generowanie oszczędności poprzez obniżenie kosztów prowadzenia produkcji to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć każde przedsiębiorstwo w celu zachowania konkurencyjności oferowanych wyrobów. Jednym ze sposobów optymalizacji procesu produkcji jest odpowiednie gospodarowanie energią elektryczną oraz mediami.
W odpowiedzi na stojące przed producentami wyzwanie w postaci optymalizacji procesu produkcji firma ASTOR oferuje nowoczesny system monitoringu i sterowania, opracowany w oparciu o najnowsze technologie z dziedziny informatyki, automatyki oraz telemetrii. Efektem zintegrowania tych trzech dziedzin jest system mogący działać niezależnie lub w sposób rozproszony współpracując z innymi aplikacjami stosowanymi w przedsiębiorstwie.
System dopasowany do potrzeb użytkownika
Wraz z modernizacją instalacji oraz geograficznym rozproszeniem obiektów technologicznych, system monitoringu i sterowania można w dowolnym momencie elastycznie dopasować do aktualnie stawianych wymagań i oczekiwań. Łatwość integracji z powszechnie dostępnymi systemami sterowania oraz otwartość na wymianę danych z innymi rozwiązaniami, stosowanymi w zakładach produkcyjnych, energetycznych, elektrociepłowniach i obiektach gospodarki wodno-ściekowej, pozwala na zbudowanie jednego, spójnego systemu nadzorującego, dostarczającego w dowolnej chwili wiarygodnych i spójnych informacji.
Redukcja kosztów uzyskana po wdrożeniu systemu
Opisany system przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów prowadzenia produkcji. Oszczędności osiągane są poprzez racjonalizację zużycia energii elektrycznej oraz poprzez zwiększenie ekonomiki poboru, wytwarzania i przesyłania mediów (woda, gaz, itd.). Ponadto redukowane są koszty związane z pracą maszyn i utrzymaniem ruchu, dzięki zmniejszeniu liczby przestojów maszyn, przyśpieszonej obsłudze awarii oraz wydłużeniu czasu eksploatacji materiałów i urządzeń.
Budowa
System monitoringu i sterowania budowany jest w oparciu o następujące elementy:
- Warstwa aplikacyjna - sprzęt komputerowy wraz z zainstalowanym oprogramowaniem firmy Wonderware (Platforma Systemowa Wonderware i Wonderware InTouch), odpowiedzialnym za: gromadzenie, wizualizację i przetwarzanie danych obiektowych w czasie rzeczywistym oraz za ich archiwizowanie i dokumentowanie. System wykorzystuje przemysłową bazę danych Wonderware Historian, która wyposaża kadrę kierowniczą w narzędzia wspomagające procesy decyzyjne dotyczące ekonomiki zakładu, oferując dostęp do analiz technicznych i ekonomicznych w postaci tabel i wykresów generowanych na podstawie danych z systemu. Dużą zaletą systemu jest możliwość współpracy z systemami automatyki przemysłowej niemal wszystkich producentów.
- Warstwa transmisyjna – urządzenia i media komunikacyjne, kablowe i bezprzewodowe. W zależności od uwarunkowań terenowych, potrzeb i możliwości komunikacyjnych urządzeń, stosowane są: switche przemysłowe, konwertery szeregowe oraz konwertery Ethernetowe serii Astraada Net. W przypadku aplikacji o charakterze rozproszonym najczęściej wykorzystywane są radiomodemy SATEL, pozwalające na przesył danych na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów. Radiomodemy pozwalają na ciągłą transmisję danych, a dodatkowo, co ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i niezawodności transmisji, sieć radiowa jest własnością danego przedsiębiorstwa. Użytkownik sieci radiomodemowej całkowicie uniezależnia się od zewnętrznego operatora. Większy początkowy koszt inwestycji we własną sieć radiową rekompensuje późniejsza, praktycznie bez kosztowa eksploatacja. Brak tu abonamentu i opłat uzależnionych od ilości przesyłanych danych.
- Warstwa sterowania - system sterowania zapewnia stałą, wydajną i bezawaryjną pracę obiektów technologicznych i maszyn. Jednym z jego zadań jest zbieranie danych związanych z parametrami pracy aparatury kontrolnej (poziom, ciśnienie, przepływ, napięcie, itd.) oraz sterowanie elementami wykonawczymi (pompami, zaworami, rozłącznikami). W zależności od wielkości obiektu do dyspozycji użytkownika dostępne są kompaktowe i modułowe sterowniki PLC firmy GE Intelligent Platforms oraz zintegrowane z panelem sterowniki PLC firmy Horner. Do zadań, w których szybkość i niezawodność działania są kluczowymi parametrami wykorzystywane są kontrolery serii PACSystems firmy GE Intelligent Platforms. W warstwie sterowania mogą być stosowane także przemienniki częstotliwości Astraada Drive, cechujące się intuicyjną obsługą i szerokimi możliwościami konfiguracji.
- Warstwa wykonawcza - aparatura pomiarowa i elementy wykonawcze (pompy, silniki, zawory, czujniki, sondy itp.) zainstalowane na poszczególnych obiektach technologicznych.