Praca - Specjalista ds. Dostępności Cyfrowej

strona główna PRACA Informatyka Oferta Nr 2412633
szukaj
Oferta z dnia: 04 październik 2024
poleć znajomemu
GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY
Specjalista ds. Dostępności Cyfrowej
miejsce pracy: Gdańsk/pomorskie
Opis stanowiska:
Nr Ref. R/89R24/DEG
Zakres obowiązków:

DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDĄ NALEŻAŁY:

1. Analiza systemowa:

  • Zbieranie wymagań: współpraca z interesariuszami w celu identyfikacji potrzeb biznesowych, technicznych oraz wymagań dostępności cyfrowej.

  • Modelowanie procesów biznesowych: dokumentowanie i wizualizacja przepływów danych, procesów oraz zależności w systemach.

  • Tworzenie specyfikacji funkcjonalnych: opracowywanie szczegółowych opisów funkcjonalności systemów informatycznych z uwzględnieniem wymogów dostępności.

  • Wsparcie zespołu deweloperskiego: bieżąca pomoc przy implementacji nowych rozwiązań oraz współpraca w eliminowaniu problemów technicznych.

2. Testowanie systemów:

  • Przygotowanie scenariuszy testowych: tworzenie przypadków testowych, które uwzględniają zarówno wymagania funkcjonalne, jak i dostępności.

  • Testy manualne i automatyczne: przeprowadzanie testów systemów informatycznych pod kątem zgodności z wymaganiami, w tym dostępności cyfrowej (WCAG, ADA).

  • Zgłaszanie błędów: dokumentowanie znalezionych błędów, ich klasyfikacja oraz priorytetyzacja zgodnie z potrzebami biznesowymi i dostępnościowymi.

  • Weryfikacja poprawek: ponowne testowanie funkcjonalności po poprawkach, aby potwierdzić ich zgodność z wymaganiami oraz standardami dostępności.

3. Dostępność cyfrowa:

  • Audyt dostępności: regularne przeprowadzanie audytów dostępności cyfrowej stron internetowych, aplikacji i systemów.

  • Doradztwo w zakresie dostępności: udzielanie rekomendacji i wskazówek dla zespołów projektowych oraz programistycznych w zakresie dostosowania produktów do standardów dostępności (np. WCAG 2.1).

  • Szkolenie zespołów: prowadzenie szkoleń dla zespołów z zakresu dostępności cyfrowej oraz najlepszych praktyk projektowania przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.

  • Monitorowanie zgodności: ciągłe monitorowanie zmian legislacyjnych oraz wymogów związanych z dostępnością cyfrową i dbanie o ich przestrzeganie w tworzonych rozwiązaniach.

  • Przeprowadzanie testów z udziałem użytkowników: organizacja testów użyteczności z udziałem osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w celu oceny dostępności produktu w rzeczywistych warunkach.

  • Zadania projektowe: aktywny udział w realizacji zadań projektowych.

4. Współpraca z interesariuszami:

  • Komunikacja z pracownikami i studentami: zbieranie informacji zwrotnych na temat wdrożonych rozwiązań informatycznych oraz dostępności cyfrowej narzędzi uczelnianych.

  • Szkolenia: przygotowanie szkoleń dla użytkowników końcowych.

  • Wsparcie projektowe: współpraca z zespołami UX/UI, projektantami, deweloperami, testerami oraz podmiotami zewnętrznymi w zakresie zapewnienia ciągłości działania, wysokiej jakości i dostępności narzędzi informatycznych.

  • Udział w spotkaniach: uczestnictwo w spotkaniach analitycznych i organizacyjnych.

5. Raportowanie, dokumentacja i obsługa administracyjna:

  • Przygotowywanie raportów: tworzenie raportów z audytów dostępności, testów oraz analizy systemów używanych na uczelni.

  • Dokumentacja wymagań i wyników testów: prowadzenie dokładnej dokumentacji wyników testów dostępnościowych i funkcjonalnych systemów uczelnianych.

  • Rekomendacje poprawy: opracowywanie zaleceń dla uczelni w zakresie poprawy dostępności systemów zgodnie z wymogami prawnymi i standardami.

  • Obsługa dokumentów związanych z zamówieniami publicznymi: przygotowywanie ogłoszeń o zamówieniach, zapytań ofertowych, dokumentacji przetargowej oraz umów.

Wymagania:

OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY:

  • Praktycznej znajomości dostępności cyfrowej (znajomość standardów WCAG, ADA).

  • Doświadczenia w analizie systemowej, zbieraniu wymagań, modelowaniu procesów i tworzeniu specyfikacji funkcjonalnych.

  • Doświadczenia w testowaniu systemów informatycznych, w tym testów manualnych i automatycznych.

  • Zdolności do efektywnej współpracy z zespołami deweloperskimi, projektowymi oraz interesariuszami.

  • Umiejętności komunikacji i zbierania wymagań od różnych grup użytkowników.

  • Zdolności do organizacji pracy własnej, samodzielności i odpowiedzialności za realizację zadań.

  • Znajomości języka angielskiego w stopniu wystarczającym do czytania i rozumienia dokumentacji technicznej.

  • Gotowości do ciągłego uczenia się oraz podnoszenia kwalifikacji z zakresu IT i dostępności cyfrowej.

DODATKOWYM ATUTEM BĘDZIE:

  • Wykształcenie wyższe - techniczne.

  • Znajomość narzędzi do audytów i testowania dostępności cyfrowej.

  • Znajomość obowiązujących regulacji prawnych związanych z dostępnością cyfrową oraz ich implementacją w praktyce.

  • Znajomość metodyk zarządzania projektami i rozwoju oprogramowania.

  • Znajomość narzędzi wspomagających rozwój aplikacji (np. Enterprise Architekt, itp.)

  • Doświadczenie zawodowe w obszarze szkolnictwa wyższego.

Dodatkowe informacje:
Oferujemy:

OFERUJEMY:

  • Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

  • Pracę w najlepszej uczelni medycznej w Polsce posiadającej status uczelni badawczej.

  • Szkolenia niezbędne na stanowisku pracy.

  • Pracę w oparciu o sprawdzone metodyki oraz standardy:

    • ITIL 4,

    • AGILE,

    • ISO 27001.

  • Działania na rzecz pracownika w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

  • Możliwość podnoszenia kompetencji w ramach obejmowanego stanowiska.

  • Możliwość skorzystania z karty sportowej z dofinansowaniem oraz przystąpienia do ubezpieczenia grupowego na życie.

  • Dodatek za wysługę lat.

  • Możliwość zakupu pakietu prywatnej opieki medycznej na preferencyjnych warunkach.