Jedna z najnowocześniejszych fabryk książek z systemem automatyki budynkowej ABB - KNX - ABB - AUTOMATYKA BUDYNKOWA - BOOKSFACTORY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jedna z najnowocześniejszych fabryk książek z systemem automatyki budynkowej ABB
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jedna z najnowocześniejszych fabryk książek z systemem automatyki budynkowej ABB

Jedna z najnowocześniejszych fabryk książek z systemem automatyki budynkowej ABB
fot. Print Group

W Szczecinie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej zakładów produkujących książki. Booksfactory to ciekawy przykład, pokazujący jak pod jednym dachem można połączyć wydajną produkcję z energooszczędnymi instalacjami automatyki budynkowej.

Na początku 2017 roku drukarnia przeniosła się do nowej siedziby. Na 5 tys. m kw. firma Print Group, właściciel Booksfactory, umieściła część biurową oraz halę, w której za pomocą cyfrowych maszyn drukarskich produkowanych jest blisko 100 tytułów książkowych dziennie, głównie na potrzeby zagranicznych wydawców z Europy Zachodniej. W budynku zainstalowano m.in. sensory monitorujące ruch, temperaturę powietrza i zużycie energii w pomieszczeniach. Wszystkie najważniejsze instalacje i systemy – ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, żaluzji czy wentylacji – są zautomatyzowane, co przekształciło Booksfactory w inteligentny budynek. Udało się w ten sposób obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji obiektu.

Za projekt inwestycji i zintegrowanie kompletnego rozwiązania odpowiedzialna była firma INLOGIC, która do realizacji wybrała system automatyki budynkowej wraz z pakietem osprzętu i produktów elektryfikacji budynku firmy ABB. Dzięki integracji najważniejszych instalacji, wiele ich funkcji realizowanych jest automatycznie, np. regulacja temperatury w pomieszczeniach, czy sterowanie oświetleniem w zależności od obecności pracowników w danym miejscu. To zwiększa zarówno efektywność infrastruktury, jak i komfort pracy. Sterowanie poszczególnymi instalacjami jest możliwe za pomocą tabletu lub smartfona. Każdy z pracowników może także indywidualnie dopasować temperaturę i oświetlenie w swoim miejscu pracy.

Print Group, właściciel Booksfactory

– Cały budynek został podzielony na strefy grzewcze, więc użytkownicy mogą wybrać temperaturę w swojej strefie lub pozwolić, aby system ustawił ją automatycznie. Dodatkowo, po skończonej pracy, na tablecie lub smartfonie można sprawdzić stan otwarcia okien, wyłączyć zdalnie oświetlenie, klimatyzację czy ogrzewanie – mówi Magdalena Bretes z firmy INLOGIC, wykonawcy projektu, który od 20 lat projektuje i instaluje inteligentne systemy budynkowe oparte na światowym standardzie KNX.

System automatyki budynku w Booksfactory wybiera moc ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od zewnętrznej temperatury, zbierając dane z rozmieszczonych w środku obiektu sensorów, wyposażonych w termostaty i czujniki obecności. Przykładowo, gdy w pomieszczeniu zostanie otwarte okno, system automatycznie wyłączy klimatyzację. Temperatura obniży się za to podczas nieobecności pracowników lub po uzbrojeniu alarmu i wyłączeniu wszystkich obwodów świetlnych. Funkcje można dowolnie zmieniać, a także dopasowywać według indywidualnych potrzeb inwestora.

O bezpieczeństwo pracowników dba alarm z kontrolą dostępu oraz system monitorujący kto wszedł, a kto wyszedł z budynku.

– Jest to przydatna funkcja w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, szczególnie w branży poligraficznej. Może okazać się niezbędna, gdy pojawi się zagrożenie i konieczność ewakuacji – mówi Łukasz Będziński z biznesu niskich napięć ABB w Polsce. – W Booksfactory stworzono kompletne, zintegrowane rozwiązanie. To świetny przykład inteligentnego budynku, który sprawia, że zarówno praca na linii produkcyjnej, jak i w biurze, stają się wydajniejsze, bardziej komfortowe i ekologiczne.

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl