Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji - ABB - SZWECJA - AKUMULATORY LITOWO-JONOWE - BATERIE LI-ION - INTELIGENTNE FABRYKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji

Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji
fot. arch. ABB (od lewej: CEO Northvolt Peter Carlsson i CEO ABB Ulrich Spiesshofer)

Partnerstwo ABB i Northvolt na rzecz cyfryzacji w przemyśle i inteligentnej elektryfikacji

Firmy ABB i Northvolt podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący szeroko zakrojonego partnerstwa w zakresie dostaw produktów i usług oraz rozwoju technologii na potrzeby najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych Northvolt. Protokół mówi również o bliskiej współpracy obu firm przy opracowywaniu rozwiązań bateryjnych oraz aktywnościach badawczo-rozwojowych. Spółka ABB Technology Ventures (ATV) wesprze ten projekt poprzez inwestycje na wczesnym etapie realizacji.

Northvolt zamierza wybudować największą w Europie i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę baterii litowo-jonowych w Szwecji. ABB wesprze projekt wykorzystując swoją wiedzę ekspercką w zakresie automatyki przemysłowej. Firma wdroży zintegrowane rozwiązanie łączące w sobie technologie robotyki, elektryfikacji oraz automatyzacji maszyn i linii produkcyjnych, wykorzystując przy tym cyfrowe produkty z oferty ABB Ability™. Fabryka będzie dostarczać europejskim klientom z przemysłu motoryzacyjnego i innych kluczowych branż, wysokiej jakości baterie, z możliwością konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Fabryka ma rozpocząć produkcję w 2020 roku. Z kolei linia pokazowa, która umożliwi firmie Northvolt optymalizowanie na bieżąco produktów i procesów, będzie gotowa do 2019 roku.

– Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten przyszłościowy projekt w jednym z najważniejszych dla ABB krajów. Wspomniana fabryka, integrująca różne rozwiązania w sposób dotąd niespotykany, będzie świadectwem wiodącej roli ABB w dziedzinie automatyki przemysłowej i inteligentnej elektryfikacji. Inwestycja pomoże zaspokoić rosnący popyt na bardziej inteligentne, ekologiczne rozwiązania związane z magazynowaniem energii – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. 

Rewolucja energetyczna stała się impulsem do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na znacznie większą skalę niż dotychczas i zmniejszania zależności od paliw kopalnych. Elektryfikacja i magazynowanie energii są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Samo przejście na elektromobilność przełoży się na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na baterie. Zasadnicze znaczenie dla stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych w procesie wytwarzania i dystrybucji energii ma również możliwość magazynowania energii.

– Świat zmierza w szybkim tempie w kierunku elektryfikacji. Chcemy umożliwić tę transformację poprzez stworzenie największej i najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych na kontynencie europejskim i produkowanie najbardziej ekologicznych w skali świata baterii. ABB jest prekursorem elektryfikacji. Jesteśmy zaszczyceni, że ta firma stała się naszym strategicznym partnerem, kluczowym dostawcą i inwestorem – powiedział dyrektor generalny firmy Northvolt Peter Carlsson.

ABB dostarczy w pełni zintegrowane rozwiązanie z zakresu robotyki, automatyki i elektryfikacji, w tym najlepszy w branży rozproszony system sterowania ABB Ability™ System 800xA, jak również inne zaawansowane rozwiązania cyfrowe, jak ABB Ability™ Manufacturing Operations Management. Dzięki zastosowanym technologiom wspomniana fabryka stanie się prawdziwą wizytówką czwartej rewolucji przemysłowej.

Obie firmy nawiązały współpracę technologiczną z myślą o stymulowaniu innowacji w zakresie technologii bateryjnych i rozwijania m.in. platformy produkcyjnej, konstrukcji ogniw i modułów oraz wydajności baterii. ABB i Northvolt zamierzają ściśle współpracować pod kątem opracowywania rozwiązań bateryjnych na potrzeby zastosowań mobilnych i stacjonarnych. W ramach współpracy możliwe są również dostawy baterii.

– W partnerstwie z firmą Northvolt dostrzegamy olbrzymie możliwości jeśli chodzi o tworzenie przyjaznych środowisku rozwiązań dla sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz infrastruktury i transportu. To istotny krok dla nas i naszych klientów do osiągnięcia celu, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych, zwłaszcza tutaj, w Szwecji – powiedział dyrektor zarządzający ABB w Szwecji Johan Soederstroem.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl