Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji - ABB - SZWECJA - AKUMULATORY LITOWO-JONOWE - BATERIE LI-ION - INTELIGENTNE FABRYKI
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji

Największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych powstanie w Szwecji
fot. arch. ABB (od lewej: CEO Northvolt Peter Carlsson i CEO ABB Ulrich Spiesshofer)

Partnerstwo ABB i Northvolt na rzecz cyfryzacji w przemyśle i inteligentnej elektryfikacji

Firmy ABB i Northvolt podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący szeroko zakrojonego partnerstwa w zakresie dostaw produktów i usług oraz rozwoju technologii na potrzeby najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych Northvolt. Protokół mówi również o bliskiej współpracy obu firm przy opracowywaniu rozwiązań bateryjnych oraz aktywnościach badawczo-rozwojowych. Spółka ABB Technology Ventures (ATV) wesprze ten projekt poprzez inwestycje na wczesnym etapie realizacji.

Northvolt zamierza wybudować największą w Europie i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę baterii litowo-jonowych w Szwecji. ABB wesprze projekt wykorzystując swoją wiedzę ekspercką w zakresie automatyki przemysłowej. Firma wdroży zintegrowane rozwiązanie łączące w sobie technologie robotyki, elektryfikacji oraz automatyzacji maszyn i linii produkcyjnych, wykorzystując przy tym cyfrowe produkty z oferty ABB Ability™. Fabryka będzie dostarczać europejskim klientom z przemysłu motoryzacyjnego i innych kluczowych branż, wysokiej jakości baterie, z możliwością konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Fabryka ma rozpocząć produkcję w 2020 roku. Z kolei linia pokazowa, która umożliwi firmie Northvolt optymalizowanie na bieżąco produktów i procesów, będzie gotowa do 2019 roku.

– Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten przyszłościowy projekt w jednym z najważniejszych dla ABB krajów. Wspomniana fabryka, integrująca różne rozwiązania w sposób dotąd niespotykany, będzie świadectwem wiodącej roli ABB w dziedzinie automatyki przemysłowej i inteligentnej elektryfikacji. Inwestycja pomoże zaspokoić rosnący popyt na bardziej inteligentne, ekologiczne rozwiązania związane z magazynowaniem energii – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. 

Rewolucja energetyczna stała się impulsem do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na znacznie większą skalę niż dotychczas i zmniejszania zależności od paliw kopalnych. Elektryfikacja i magazynowanie energii są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Samo przejście na elektromobilność przełoży się na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na baterie. Zasadnicze znaczenie dla stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych w procesie wytwarzania i dystrybucji energii ma również możliwość magazynowania energii.

– Świat zmierza w szybkim tempie w kierunku elektryfikacji. Chcemy umożliwić tę transformację poprzez stworzenie największej i najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych na kontynencie europejskim i produkowanie najbardziej ekologicznych w skali świata baterii. ABB jest prekursorem elektryfikacji. Jesteśmy zaszczyceni, że ta firma stała się naszym strategicznym partnerem, kluczowym dostawcą i inwestorem – powiedział dyrektor generalny firmy Northvolt Peter Carlsson.

ABB dostarczy w pełni zintegrowane rozwiązanie z zakresu robotyki, automatyki i elektryfikacji, w tym najlepszy w branży rozproszony system sterowania ABB Ability™ System 800xA, jak również inne zaawansowane rozwiązania cyfrowe, jak ABB Ability™ Manufacturing Operations Management. Dzięki zastosowanym technologiom wspomniana fabryka stanie się prawdziwą wizytówką czwartej rewolucji przemysłowej.

Obie firmy nawiązały współpracę technologiczną z myślą o stymulowaniu innowacji w zakresie technologii bateryjnych i rozwijania m.in. platformy produkcyjnej, konstrukcji ogniw i modułów oraz wydajności baterii. ABB i Northvolt zamierzają ściśle współpracować pod kątem opracowywania rozwiązań bateryjnych na potrzeby zastosowań mobilnych i stacjonarnych. W ramach współpracy możliwe są również dostawy baterii.

– W partnerstwie z firmą Northvolt dostrzegamy olbrzymie możliwości jeśli chodzi o tworzenie przyjaznych środowisku rozwiązań dla sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz infrastruktury i transportu. To istotny krok dla nas i naszych klientów do osiągnięcia celu, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych, zwłaszcza tutaj, w Szwecji – powiedział dyrektor zarządzający ABB w Szwecji Johan Soederstroem.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Czy nie zauważył nikt że przy produkcji baterii litowo jonowych wytwarza się znaczne ilości CO2?
Polska płaci miliardowe kary Unii Europejskiej za takie fabryki baterii litowo jonowych!!
Bo jest emisja CO2. Filtry zapychają się za szybko i CO2 leci - generuje efekt cieplarniany, tzw soczewki CO2 nad miastem ocieplenie się w miejscowości w stosunku do innych miast nawet o 2-5 stopni! Gwałtowniejsze burze, częstsze podtopienia i liczniejsze zniszczenia okolicznych miast z powodu nawałnic. Efekt soczewki identyczny jak we Frankfurcie nad Menem wygenerowany przez lądujące i startujące samoloty lotnisko największe w Europie- w końcu samolot to wielka latajaca fabryka zanieczyszczeń na którą raczej nie nałożysz filtra bo ciąg nośny musi być! Tam to nawet egipskie kaczki zimują bo jest cieplej o 4-7C od pozostałych sąsiednich miejscowości!
Zastanawia mnie dlaczego Polska płaci pieniędzmi wszystkich polaków coraz większe kary za emisję CO2, a nie te firmy które faktycznie emitują CO2 gdy filtr się zapcha!!!? Dlaczego firma produkująca baterie litowe nie powstała w chinach - przecież tanio tam z pracownikiem!!!! Tańsza ziemia pod Fabryki!!! Mało mają gór i lasów wokół? Dlaczego nie powstała w Niemczech - bo nie dopuścili - nie chcieli płacić kar za czyjąś toksyczną fabrykę? Dlaczego w USA nie buduje się fabryk Litowwo jonowych???? Zatrucia wody litem, problem z USA? Silna emisja CO2 i zapychanie filtrów - a wtedy emisja bezpośrednio do atmosfery przeważnie wieczorami, gdy nie ma dyrekcji! Przy produkcji jednej baterii Litowo jonowej powstaje emisja CO2 tyle co emituje przez 8 lat generuje auto! 1 bateria=8lat emisyjne CO2!
https://e-mobilni.pl/2020/10/28/produkcja&#
45;baterii-ma-gigantyczny-wplyw-na
-emisje-co2/
Czy zastanawiało kogoś dlaczego inwestuje się w straż pożarną przy tych fabrykach to nie dla ludzi, tylko dla fabryk! LIT eksploduje przy wodzie!!! TO jak praca przy TNT- dynamicie, prochu szczelniczym!

Wszyscy się zachwycaja litem i bateriami. Ale czy ktoś pomyślał jak lit truje wodę, niszczy powietrze, jak często przyczynia się do pożarów śmietników!? Ludzie wrzucaja bezpośrednio do śmieci telefon, baterię, aparat z bateriami, a jak na śmietnik taki spadnie deszcz to pożar! Lepiej przygotujcie tę straż i dajcie setkę wozów bo dziennie to nie wyrobią z konta w kont będą jeździć! CO2 Tak się podniesie że nie wyrobicie finansowo na wodę! A fabryka będzie se nadal zarabiać olbrzymie pieniadze dla zagranicy naszym ogólnopolskim kosztem! Niech właściciela fabryki obciążą karami podatkami od zatrucia CO2! Niech im dadzą kary za zanieczyszczenia Litem środowiska! Niech odpowiedzą za burze i zwiększone zniszczenia pośród domostw! Soczewki CO2 to susze, pozary, większe gradziny wywołane gwałtowniejszymi burzami, pożary śmietników, zatrucie narastajace wody i choroby u ludzi! Ten biznes nie opłaca się ludziom, tylko właścicielowi zagranicznemu! Widzieliście pożar w Sosnowcu śmieci?
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-poza
r-skladowiska-odpadow-w-sosnowcu&#
45;sluzby-zalecaja-pozosta,nId,4735315#crp
_state=1

Później wy i dzieci to wdychają!
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl