Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie - BOSCH - PÓŁPRZEWODNIKI - FABRYKA - INTERNET RZECZY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie

Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie
fot. Bosch

Miliardowa inwestycja w kluczową dla Internetu Rzeczy technologię 300 mm i największy jednostkowy projekt inwestycyjny w ponad 130-letniej historii koncernu Bosch

Koncern Bosch kontynuuje duże inwestycje w Niemczech i właśnie ogłosił plany otwarcia nowej fabryki układów scalonych w Dreźnie. W odpowiedzi na rosnący popyt w segmencie mobilności oraz Internetu rzeczy nowa fabryka ma produkować półprzewodniki w technologii 300 mm. Budowa zaawansowanego technologicznie zakładu ma potrwać do końca 2019 roku. Po zakończeniu fazy rozruchu produkcja rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec 2021 roku. Całkowita kwota inwestycji wyniesie ok. jednego miliarda euro.

 – Planowana produkcja półprzewodników to największy jednostkowy projekt inwestycyjny w ponad 130-letniej historii koncernu Bosch – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. W Dreźnie ma powstać do 700 nowych miejsc pracy. – Półprzewodniki są najważniejszymi elementami wszystkich układów elektronicznych. Ich obszary zastosowań ulegają rozszerzeniu w miarę postępu integracji z internetem oraz automatyzacji. Dzięki rozszerzeniu mocy produkcyjnych w dziedzinie półprzewodników umocnimy naszą pozycję rynkową oraz konkurencyjność – powiedział Denner. Według badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers globalny rynek półprzewodników zwiększy się tylko w 2019 roku o ponad 5%. Szczególnie silny wzrost odnotują segmenty mobilności oraz Internetu rzeczy.

Efekt skali dzięki technologii 300 mm

Półprzewodniki to technologia o kluczowym znaczeniu we współczesnym świcie, szczególnie wobec postępu integracji z internetem, elektryfikacji i automatyzacji w dziedzinach takich jak przemysł, mobilność oraz Smart Home. Proces produkcji półprzewodnikowych układów scalonych bazuje na na okrągłych płytkach krzemowych nazywanych waflami. Im większa średnica wafli, tym więcej układów scalonych można wyprodukować w jednym cyklu technologicznym. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie efektów skali. Są one kluczowe dla zaspokojenia popytu na półprzewodniki, który stale rośnie, np. dzięki zintegrowanej mobilności oraz zastosowaniom w obszarach Smart Home i Smart City.

Półprzewodniki Bosch

Półprzewodniki Bosch

Inwestycja w zaawansowanych technologicznie Niemczech

Brigitte Zypries, kierująca niemieckim ministerstwem gospodarki i energii (BMWi) docenia inwestycję spółki Bosch w Niemczech, które są krajem niezwykle zaawansowanym Niemczech: – Popieramy decyzję Bosch o zaangażowaniu w Saksonii. Umocnienie kompetencji w produkcji półprzewodników w Niemczech, a tym samym w Europie, to inwestycja w ważną technologię przyszłości oraz istotny krok dla utrzymania i umacniania konkurencyjności Niemiec, jako ośrodka przemysłowego – BMWi zamierza, pod warunkiem uzyskania pozwolenia od Komisji Europejskiej, wesprzeć finansowo budowę i rozruch nowej fabryki półprzewodników w Dreźnie.

– Saksonia oferuje sprzyjające warunki dla dalszej rozbudowy naszych kompetencji w produkcji półprzewodników – powiedział dr Dirk Hoheisel, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Drezno słynie z unikalnego w skali Europy zrzeszenia firm działających w obszarze mikroelektroniki, zwanego „Silicon Saxony“, które obejmuje firmy dostarczające produkty i usługi, producentów zastosowań, a także uniwersytety dysponujące odpowiednią wiedzą technologiczną. Ponadto dzięki inicjatywie „Digital Hub Initiative“ niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii Drezno ma stać się ekosystemem dla Internetu rzeczy. Bosch planuje ścisłą współpracę z lokalnymi firmami działającymi w branży półprzewodników, co ma na celu umocnienie na gospodarczej mapie świata nie tylko pozycji Niemiec, lecz także Europy. – To kolejna dobra decyzja dla wiodącego w Europie zrzeszenia branży mikroelektroniki u nas, w Saksonii. Dziękuję spółce Bosch za zaufanie okazane naszemu ośrodkowi, jego pracownikom oraz saksońskiej innowacyjności. Innowacyjne produkty dla Internetu rzeczy i Przemysłu 4.0 są obecnie najważniejszymi tematami w branży mikroelektroniki oraz w europejskim przemyśle – powiedział Stanislaw Tillich, premier rządu Saksonii.

Źródło: Bosch

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl