Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości? - RCD - PRZETWORNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - EATON - STEROWANIE SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM - WYŁĄCZNIKI RCD - RCCB - PRĄD UPŁYWU - KONSTRUKTORZY - BIULETYN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?

Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?
fot. Biuletyn informacyjny Eaton

Najnowszy biuletyn informacyjny Eaton, zatytułowany „Zwiększ niezawodność dzięki odpowiednim zabezpieczeniom napędów”, radzi konstruktorom maszyn, jak uniknąć błędnego załączania wyłączników różnicowoprądowych w układach z napędami o zmiennej częstotliwości. Montaż odpowiednio dobranego wyłącznika RCD gwarantuje najwyższy możliwy poziom ochrony zarówno maszyny, jak i operatora. Dodatkowo użytkownicy czerpią korzyści z wyjątkowo wydajnego sterowania silnikiem.

„Branża produkcyjna musi stale zwiększać swoją wydajność energetyczną, w związku z czym nowoczesne maszyny coraz częściej wykorzystują napędy regulowane częstotliwościowo” – mówi Peter-Lukas Genowitz, kierownik produktu ds. wyłączników RCCB w Eaton. „Może to jednak stanowić pewną przeszkodę w przypadku elektrycznych urządzeń ochronnych, takich jak wyłączniki różnicowoprądowe (RCD). Użycie niewłaściwego rodzaju wyłącznika RCD może być fatalne w skutkach – wyłącznik może załączać się bez potrzeby, może też dojść do całkowitej utraty funkcji ochronnej. To może prowadzić do kosztownych przestojów i zagrożenia dla personelu obsługującego sprzęt”.

To trzeci biuletyn poświęcony tematom związanym z prądem różnicowym. Przedstawia w zarysie zasady dobierania wyłącznika RCD na podstawie analizy wszystkich możliwych scenariuszy pojawienia się prądu różnicowego, która pozwala rozważyć optymalne rozwiązania dla każdego z nich. Omówiono w nim także cyfrowe wyłączniki RCD, które lepiej radzą sobie z sygnalizowaniem zbliżających się zwarć, poprawiając wydajność maszyny i wydłużając czas jej sprawności. Biuletyn wyjaśnia też możliwe przyczyny powstawania dużych prądów upływowych i przedstawia najlepsze sposoby ich ograniczania.

Napędy o zmiennej częstotliwości pozwalają osiągnąć wyższą wydajność produkcji. Jednak nawet w czasie standardowej eksploatacji obwody takich napędów mogą generować niemożliwy do uniknięcia prąd upływowy o wysokiej częstotliwości, który będzie powodował niepotrzebne rozłączanie obwodu, jeśli zainstalowano nieodpowiedni wyłącznik RCD. W biuletynie objaśniono podstawową zasadę działania przetwornic częstotliwości. Przedstawiono również, w jaki sposób powstaje w nich dodatkowy prąd upływowy i wskazano rodzaje wyłączników RCD, jakie należy zastosować.

Cykl życia produktów jest coraz krótszy, w związku z czym od inżynierów i przedsiębiorstw oczekuje się coraz intensywniejszego poprawiania wydajności i zdolności produkcyjnych. Eaton opracował konfigurator PowerXL™, nieskomplikowany program dostępny online, dzięki któremu inżynierowie mogą szybko wybrać odpowiedni do danego zastosowania napęd oraz dopasowaną do niego aparaturę rozdzielczą, zabezpieczenia, dławiki i filtry, wraz z numerami katalogowymi poszczególnych artykułów.

„Konfigurator PowerXL pomaga też inżynierom w doborze właściwego wyłącznika RCD. Na podstawie wybranego napędu program wskaże zalecany rodzaj i wielkość wyłącznika” – podsumowuje Peter-Lukas Genowitz. „Inżynier musi jedynie określić wymagania w zakresie ochrony, w zależności od których zastosowany zostanie wyłącznik 30 mA w roli dodatkowego zabezpieczenia albo 300 mA jako zabezpieczenie zwarciowe”.

Poza cyfrowymi i analogowymi wyłącznikami RCD oferta Eaton wyróżnia się szerokim asortymentem najlepszych na rynku produktów i rozwiązań, w tym wyłączników MCB, MCCB i ACB oraz bezpieczników  topikowych i hydromagnetycznych. To sprawia, że Eaton znajduje się w doskonałej pozycji, by sprostać wszelkim wymaganiom konstruktorów maszyn w zakresie bezpieczeństwa obwodów elektrycznych – od specyfikacji i doboru, po instalację i obsługę.

Biuletyn można pobrać bezpłatnie ze strony www.eaton.pl/rcd-drives.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Eaton Electric Sp. z o.o.
ul. Galaktyczna 30, Gdańsk
tel.  (0-58) 554 79 00, 10
fax.  (0-58) 554 79 09, 19
www.moeller.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl