Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości? - RCD - PRZETWORNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - EATON - STEROWANIE SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM - WYŁĄCZNIKI RCD - RCCB - PRĄD UPŁYWU - KONSTRUKTORZY - BIULETYN
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?

Jak odpowiednio dobrać wyłączniki RCD i przetwornice częstotliwości?
fot. Biuletyn informacyjny Eaton

Najnowszy biuletyn informacyjny Eaton, zatytułowany „Zwiększ niezawodność dzięki odpowiednim zabezpieczeniom napędów”, radzi konstruktorom maszyn, jak uniknąć błędnego załączania wyłączników różnicowoprądowych w układach z napędami o zmiennej częstotliwości. Montaż odpowiednio dobranego wyłącznika RCD gwarantuje najwyższy możliwy poziom ochrony zarówno maszyny, jak i operatora. Dodatkowo użytkownicy czerpią korzyści z wyjątkowo wydajnego sterowania silnikiem.

„Branża produkcyjna musi stale zwiększać swoją wydajność energetyczną, w związku z czym nowoczesne maszyny coraz częściej wykorzystują napędy regulowane częstotliwościowo” – mówi Peter-Lukas Genowitz, kierownik produktu ds. wyłączników RCCB w Eaton. „Może to jednak stanowić pewną przeszkodę w przypadku elektrycznych urządzeń ochronnych, takich jak wyłączniki różnicowoprądowe (RCD). Użycie niewłaściwego rodzaju wyłącznika RCD może być fatalne w skutkach – wyłącznik może załączać się bez potrzeby, może też dojść do całkowitej utraty funkcji ochronnej. To może prowadzić do kosztownych przestojów i zagrożenia dla personelu obsługującego sprzęt”.

To trzeci biuletyn poświęcony tematom związanym z prądem różnicowym. Przedstawia w zarysie zasady dobierania wyłącznika RCD na podstawie analizy wszystkich możliwych scenariuszy pojawienia się prądu różnicowego, która pozwala rozważyć optymalne rozwiązania dla każdego z nich. Omówiono w nim także cyfrowe wyłączniki RCD, które lepiej radzą sobie z sygnalizowaniem zbliżających się zwarć, poprawiając wydajność maszyny i wydłużając czas jej sprawności. Biuletyn wyjaśnia też możliwe przyczyny powstawania dużych prądów upływowych i przedstawia najlepsze sposoby ich ograniczania.

Napędy o zmiennej częstotliwości pozwalają osiągnąć wyższą wydajność produkcji. Jednak nawet w czasie standardowej eksploatacji obwody takich napędów mogą generować niemożliwy do uniknięcia prąd upływowy o wysokiej częstotliwości, który będzie powodował niepotrzebne rozłączanie obwodu, jeśli zainstalowano nieodpowiedni wyłącznik RCD. W biuletynie objaśniono podstawową zasadę działania przetwornic częstotliwości. Przedstawiono również, w jaki sposób powstaje w nich dodatkowy prąd upływowy i wskazano rodzaje wyłączników RCD, jakie należy zastosować.

Cykl życia produktów jest coraz krótszy, w związku z czym od inżynierów i przedsiębiorstw oczekuje się coraz intensywniejszego poprawiania wydajności i zdolności produkcyjnych. Eaton opracował konfigurator PowerXL™, nieskomplikowany program dostępny online, dzięki któremu inżynierowie mogą szybko wybrać odpowiedni do danego zastosowania napęd oraz dopasowaną do niego aparaturę rozdzielczą, zabezpieczenia, dławiki i filtry, wraz z numerami katalogowymi poszczególnych artykułów.

„Konfigurator PowerXL pomaga też inżynierom w doborze właściwego wyłącznika RCD. Na podstawie wybranego napędu program wskaże zalecany rodzaj i wielkość wyłącznika” – podsumowuje Peter-Lukas Genowitz. „Inżynier musi jedynie określić wymagania w zakresie ochrony, w zależności od których zastosowany zostanie wyłącznik 30 mA w roli dodatkowego zabezpieczenia albo 300 mA jako zabezpieczenie zwarciowe”.

Poza cyfrowymi i analogowymi wyłącznikami RCD oferta Eaton wyróżnia się szerokim asortymentem najlepszych na rynku produktów i rozwiązań, w tym wyłączników MCB, MCCB i ACB oraz bezpieczników  topikowych i hydromagnetycznych. To sprawia, że Eaton znajduje się w doskonałej pozycji, by sprostać wszelkim wymaganiom konstruktorów maszyn w zakresie bezpieczeństwa obwodów elektrycznych – od specyfikacji i doboru, po instalację i obsługę.

Biuletyn można pobrać bezpłatnie ze strony www.eaton.pl/rcd-drives.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Eaton Electric Sp. z o.o.
Eaton Electric Sp. z o.o.
ul. Galaktyczna 30, Gdańsk
tel.  (0-58) 554 79 00, 10
fax.  (0-58) 554 79 09, 19
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl