Największa elektrownia słoneczna w Jordanii z systemem STATCOM z Polski - ENERGETYKA SŁONECZNA - FOTOWOLTAIKA - OZE - ABB - BLISKI WSCHÓD - FARMA SOLARNA - JAKOŚĆ ENERGII ELEKTRYCZNEJ - STATCOM - SHAMS MA’AN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największa elektrownia słoneczna w Jordanii z systemem STATCOM z Polski
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największa elektrownia słoneczna w Jordanii z systemem STATCOM z Polski

Największa elektrownia słoneczna w Jordanii z systemem STATCOM z Polski
fot. ABB

Trzy jednostki VArPro™ STATCOM poprawiają jakość energii elektrycznej, produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Shams Ma’an, jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu na Bliskim Wschodzie. Za projekt, dostawę oraz uruchomienie urządzeń odpowiada ABB w Polsce.

Zajmująca powierzchnię ponad 200 boisk piłkarskich farma solarna Shams Ma’an o mocy 52,5 MW ma produkować rocznie około 160 GWh energii, zaopatrując około 35 tys. gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje ponad 600 tys. wysokoefektywnych modułów cienkowarstwowych. Nowa inwestycja pomoże zmniejszyć zależność jordańskiej gospodarki od importowanej ropy i gazu.

Aby spełnić wytyczne kodeksu sieci przesyłowej jordańskiego operatora (NEPCO), ABB zaproponowała rozwiązania stabilizujące sieć w sposób dynamiczny (w „czasie rzeczywistym”). System STATCOM 6MVAr, składający się z trzech autonomicznych jednostek STATCOM 2MVAr, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w ABB w Polsce, w przypadku wykrycia wahań napięcia dostarcza odpowiednią moc bierną, stabilizując tym samym napięcie i zwiększając wydajność przesyłową. STATCOM służy więc jako urządzenie regulujące, reagując natychmiastowo na przeciążenia i zakłócenia.

 – Przewidujemy, że z uwagi na niestabilność odnawialnych źródeł energii, zapotrzebowanie na urządzenia wspierające, takie jak systemy STATCOM, czy też akumulatorowe magazyny energii, będzie rosło. Chcemy dalej rozwijać się na rynku dzięki szerokiemu portfolio oraz elastyczności w dopasowaniu parametrów i funkcji naszych produktów do indywidualnych potrzeb klientów – mówi Michał Ciąćka z Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB.

ABB w Polsce podpisała umowę na dostarczenie systemu STATCOM z jednostką ABB w Jordanii pod koniec 2015 roku. Deweloperem farmy fotowoltaicznej jest Shams Ma’an Power Generation PSC, a firma First Solar, wiodący producent modułów fotowoltaicznych, pełni rolę generalnego wykonawcy (EPC) i dostawcy odpowiedzialnego za utrzymanie instalacji.

ABB stabilizuje sieć i poprawia jakość energii w największej elektrowni słonecznej w Jordanii

Układ został zaprojektowany zgodnie z warunkami przyłączenia farmy solarnej do jordańskiej sieci energetycznej. Składa się z modułów, które mogą pracować niezależnie od siebie, nawet w razie wyłączenia jednego z nich, co znacznie usprawnia serwis i konserwację. Ten skalowalny system z wbudowaną redundancją przystosowany jest do pracy w temperaturach od -5°C do +44°C, m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia powietrzem w specjalnej, odpornej na ciężkie warunki atmosferyczne obudowie. Dodatkową funkcją jest zdalny monitoring.

Jednostki STATCOM zostały wyprodukowane w ABB w Polsce, która oferuje rozwiązania „pod klucz” w zakresie takich systemów do 5MVAr, włączając w to projekt, montaż, instalację, uruchomienie i usługi serwisowe. Odpowiedzialność polskiej spółki w ramach Grupy ABB obejmuje regiony Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Dla ABB w Polsce jest to pierwszy tak duży projekt realizowany na Bliskim Wschodzie. Wcześniej firma dostarczyła jednostki STATCOM m.in. dla aplikacji przemysłowej w Rosji, lokalnego zasilania niestabilnej sieci w Norwegii oraz dla dużej farmy wiatrowej w Irlandii Północnej.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl