Bezpieczeństwo w miejscach publicznych jest warunkiem wstępnym dla projektowania oświetlenia. Cechy i funkcjonalność krajobrazu miejskiego wymusza poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, a unikalne projekty – indywidualnego podejścia. O jakości słupów oświetleniowych Sapa Aluminium świadczą wyniki testów zderzeniowych, szeroka gama możliwości wykończeniowych, multifunkcjonalność i kreowanie estetyki otoczenia.
Bezpieczeństwo i trwałość – to właśnie z tych względów najczęściej stosowanym materiałem w produkcji słupów oświetleniowych jest aluminium. Choć jego odporność na korozję jest doskonała, można ją dodatkowo wzmocnić za pomocą taśmy antykorozyjnej przyklejanej na wysokości do 250 mm powyżej poziomu gruntu, która zapewni ochronę przed korozją przez cały okres żywotności słupa i jest do końca jego żywotności w 100% zdzieralna i możliwa do recyklingu. Dzięki temu aluminiowe słupy oświetleniowe mogą pozostać w użyciu najdłużej, będąc jednocześnie najtańsze w eksploatacji.
Słupy oświetleniowe Sapa dostarczają wielu możliwości. Mogą do nich dołączyć lub dobudować sygnalizację świetlną, znaki drogowe, gniazdka elektryczne, konstrukcje podtrzymujące dekoracje, banery, monitoring i ekwipunek bezpieczeństwa. Słupy multifunkcjonalne są dostosowane do autostrad, głównych dróg, dróg lokalnych, deptaków i gruntów sportowych. Standardowo słupy Sapa są wyposażone w drzwi aluminiowe z podwójnym zamkiem przesuwnym. W razie potrzeby, słup może być wyposażony w drugie drzwi w zależności od obliczeń wytrzymałościowych. Planując oświetlenie w miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu, można wybrać drzwi z zamkiem Alulock, wyposażonym w śrubę ze stali nierdzewnej w kształcie owalu z mimośrodem wbudowanym tak, że można otworzyć zamek tylko za pomocą specjalnego klucza.
Do najnowszych osiągnięć grupy Sapa należy nowa generacja wolnostojących słupów oświetleniowych Soluxio, wykorzystujących do działania tylko energię słoneczną i magazynujących ją w kilku cylindrycznych zintegrowanych modułach słonecznych wraz z wbudowanymi akumulatorami. Soluxio dostosowują się do dostarczenia wymaganej ilości energii nawet w przypadku pochmurnej pogody, niskiej wydajności lub pośredniego działania promieni słonecznych. W zależności od ilości energii wymaganej, można wybrać konfigurację światła w słupie, czyli liczbę modułów słonecznych i baterii. Zmagazynowana energia może być wykorzystana do innych zastosowań, takich jak kamera, stacja pogody czy system GPS.
To, co widoczne już na pierwszy rzut oka, to wygląd oświetlenia. Słupy oświetleniowe tworzą powtarzający się wzór wzdłuż drogi, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa w porze nocnej, ale również dla estetyki przestrzeni miejskiej.
Wbrew stereotypom, słup oświetleniowy może mieć piękne linie, ekscytujące kształty oraz interesującą strukturę. Szeroka gama słupów oświetleniowych oferowanych przez Sapa Aluminium zawiera stożkowe i cylindryczne rozwiązania. Są one wytwarzane z bezszwowych rur aluminiowych i dostarczane jako szczotkowane aluminium. Jeśli jednak wymagania projektowe zakładają określone wybarwienie słupów, można je lakierować proszkowo bądź anodować.
Anodowanie jest jednym z najpowszechniejszych sposobów obróbki powierzchni aluminium i sprawia, że słupy otrzymują ładny matowy wygląd. Ten typ obróbki zwiększa ponadto wytrzymałość na korozję, tworzy powierzchnię brudoodporną, oferuje dekoracyjne wykończenie z trwałym kolorem i blaskiem, a także zapewnia przyjazną w dotyku i funkcjonalną powierzchnię. Elektrostatyczne lakierowanie proszkowe jest dostępne w szerokiej gamie kolorów. Można wybrać kolory RAL oraz kolory jako dB lub nawet swój własny kolor PMS, pasujący do lokalnego środowiska.
Poza walorami estetycznymi, pierwszorzędne znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowników dróg, na których wypadki i kolizje są nieodłączną częścią rzeczywistości. Mając na uwadze wymagania eksploatacyjne, od lat prowadzone są testy zderzeniowe.
Słupy typu Non-Energy Absorbing to najlepsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa biernego dla dróg krajowych i autostrad. W przypadku kolizji następuje rozpad części słupa, niezależnie od kierunku uderzenia. W przestrzeniach miejskich poruszamy się z mniejszą prędkością, ale za to ryzyko wpływu wtórnego jest wysokie. Z tego względu słupy wymagają spełnienia standardu High-Energy Absorbing. W tym celu integruje się słup z opatentowanym przez Sapa systemem „catch up”. Taka konstrukcja gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pasażerów, którego poziom jest ustalany na podstawie wyników ASI (Acceleration Severity Index) oraz THIV (Theoretical Head Impact Velocity).
Długa historia budowania wiedzy o powodach i przebiegu wypadków pozwoliła osiągnąć najbardziej optymalne rozwiązania dla wszystkich rodzajów słupów oświetleniowych, sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Produkty Sapa są certyfikowane zgodnie z obowiązującą normą europejską EN 12899 i testowane zgodnie z normą EN 12767. Najnowsze słupy Sapa zostały wyposażone w profile wzmacniające, które są zgrzewane i rozszerzane wewnątrz profilu, przez co jest on jeszcze bardziej wytrzymały.
Źródło: Sapa
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |