W górnictwie i branży przetwarzania materiałów, gdzie wiele procesów ma charakter ciągły, dostępność i bezawaryjność maszyn jest niezwykle ważna. Dotyczy to w szczególności przenośników, które często są jedynymi środkami transportu materiałów w takich środowiskach.
Bezpośrednie napędy hydrauliczne są dobrze przystosowane do warunków pracy w górnictwie i branży przetwarzania materiałów. Dzięki zamkniętej budowie silników, są one odporne na działanie pyłów i zanieczyszczeń oraz zmiennych temperatur. Szczególne korzyści przynosi zastosowanie bezpośrednich napędów hydraulicznych w przenośnikach. Modułowa budowa tych napędów ułatwia ich instalowanie oraz dostosowywanie do konkretnych zadań i obciążeń. Ich zastosowanie pozwala na wydłużenie czasu pracy bez przestojów oraz zmniejszenie naprężeń w mechanizmach, łańcuchach i taśmach.
Głównymi elementami systemu bezpośredniego napędu hydraulicznego są silnik hydrauliczny i zespół napędowy, który składa się z silnika indukcyjnego prądu przemiennego o stałej prędkości oraz pompy tłokowej osiowej o zmiennej wydajności. W przenośniku możliwości sterowania prędkością są ściśle powiązane z momentem obrotowym. Bezpośrednie napędy hydrauliczne można uruchamiać ze stanu spoczynku przy pełnym obciążeniu oraz przyspieszać nawet w najtrudniejszych warunkach i przy ekstremalnych obciążeniach.
Oprócz takich możliwości, jak sterowanie zmienną prędkością, utrzymywanie stałego momentu obrotowego i ograniczanie tego momentu w celu ochrony urządzenia, bezpośrednie napędy hydrauliczne umożliwiają znacznie lepszą optymalizację procesów niż inne technologie. Na przykład przy małym obciążeniu prędkość przenośnika można zmniejszyć oraz zastosować większy moment obrotowy w celu utrzymania przepływu materiałów na wymaganym poziomie.
Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Arkadiusz Bręk
Tel.: +48 61 816 77 69
E-Mail: arkadiusz.brek@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |