Głosowe sterowanie domem od ABB - INTELIGENTNY DOM - ABB - AUTOMATYKA BUDYNKOWA - STEROWANIE GŁOSEM - ABB-FREE@HOME
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Głosowe sterowanie domem od ABB
drukuj stronę
poleć znajomemu

Głosowe sterowanie domem od ABB

Głosowe sterowanie domem od ABB
fot. ABB

System inteligentnego zarządzania budynkiem ABB-free@home zostaje rozbudowany o funkcję sterowania głosem.

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, rozbudowuje system inteligentnego zarządzania budynkiem ABB-free@home o funkcję sterowania głosem. Dzięki niemu, użytkownik będzie mógł zarządzać sześćdziesięcioma funkcjami systemu za pomocą poleceń głosowych. Unikatowość rozwiązania polega na tym, że nowa funkcja stanowi integralną część już istniejącego systemu i nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. Stałe połączenie ABB-free@home z internetem umożliwi systemowi samodzielną aktualizację oprogramowania.

Opracowany i wciąż rozwijany system ABB-free@home ma na celu zwiększenie poziomu automatyzacji budynków, a tym samym ich efektywnej eksploatacji oraz bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

 – Nowa funkcjonalność sterowania głosem, którą ABB opracowała w ramach systemu ABB-free@home, umożliwia kontrolowanie ponad 60 funkcji. Dla użytkownika oznacza to wygodne nadzorowanie ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, klimatyzacji, rolet okiennych, drzwi oraz domofonu. Lista ta nie jest zamknięta i wraz z rozwojem urządzeń z szeroko pojętej kategorii internetu rzeczy, te funkcjonalności będą systematycznie rozbudowywane – mówi Jarosław Grabowski Product Marketing Manager ABB.

By skorzystać z nowej możliwości sterowania głosem wystarczy użyć komputera, tabletu lub smartfona wyposażonego w stosowną, łatwą do pobrania aplikację.

Nowe rozwiązanie ABB, opiera się na tzw. hybrydowym rozpoznawaniu mowy. Stanowi połączenie rozpoznawania mowy w oparciu o zasady gramatyczne oraz statystyczny model mowy. System może otrzymywać dane w formie mowy naturalnej oraz w formie poleceń. Tzn. użytkownik może powiedzieć „proszę, włącz światło w salonie” lub „salon — światło — włącz”. Procesor dialogowy w systemie sterowania głosowego wykorzystuje algorytmy do rozpoznawania kontekstu i intencji użytkownika. W systemie ABB-free@home użytkownik programuje słowa klucze (nazwy pomieszczeń, pięter, funkcji) i model mowy dostosowuje się do tych słów.  System zbiera dane w oparciu o kontekst, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia system zapyta użytkownika o dodatkowe informacje.

 – Zastosowany przez nas zaawansowany system rozpoznawania mowy umożliwia nie tylko wygodne wydawanie poleceń domowi, ale także uzyskiwanie głosowych potwierdzeń zrealizowanych komend lub odpowiedzi na zadawane pytania – mówi Jarosław Grabowski z ABB.

Użytkownik może wprowadzić do systemu nazwy pokoi i obszarów w swoim domu. I zaprogramować system tak, aby otrzymywać potwierdzenie wykonania polecenia. Gdy np. powie: „zamknij żaluzje w salonie”, system potwierdzi: „wszystkie żaluzje w salonie zostały zamknięte”. Ponadto użytkownicy mogą pytać system o stan funkcji, np.: „czy światło w pokoju Tomka jest wyłączone?”, a system udzieli odpowiedzi.

Sterowanie instalacjami w domu przy pomocy głosu

Ciągłe prace prowadzone przez ABB nad doskonaleniem systemu ABB-free@home zaowocowały także nowym menu, które umożliwia inteligentne łączenie różnych procesów przy wykorzystaniu zdań logicznych „jeżeli…, to”. Na przykład jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 25°C, żaluzje mogą się automatycznie zamykać. Podobnie, gdy czujnik ruchu zostanie aktywowany, użytkownik otrzyma powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub usługi push na smartfon.

Wszystkie nowe funkcjonalności i rozwiązania, dostępne będą na początku II kwartału.  Ze względu na kompatybilność z wcześniejszymi wersjami systemu, w celu ich uruchomienia wystarczy samodzielnie dodać aktualizację oprogramowania, bez konieczności wzywania instalatora. W pierwszej odsłonie aktualizacji, system rozpoznawać będzie języki: angielski i niemiecki.

Według danych centrum badań cyfrowych BI Intelligence światowy rynek urządzeń dla inteligentnych budynków był wart ponad 61 mld USD w 2014 roku i oczekuje się, że do 2019 roku jego wartość osiągnie 490 mld USD, przy rocznej stopie wzrostu na poziomie około 50 proc.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl