ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund - ABB - FINLANDIA - ELEKTROENERGETYKA - HVDC LIGHT - PRZERWY W DOSTAWACH PRĄDU - BLACK START
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund
drukuj stronę
poleć znajomemu

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund
fot. ABB

Na linii HVDC łączącej Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii ABB przeprowadziła udaną symulację rozruchu beznapięciowego (tzw. black-start). Nowa funkcjonalność pomaga zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, zainstalowała na zamówienie firmy Kraftnät Åland linię wysokiego napięcia prądu stałego HVDC łączącą leżące na Bałtyku Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii. Przed oddaniem linii do użytku ABB z sukcesem przetestowała możliwość tzw. black-startu - kluczową funkcjonalność autorskiej technologii HVDC. W ramach testu we wczesnych godzinach porannych zaopatrzenie w energię elektryczną zostało celowo przerwane, a następnie automatycznie przywrócone za pomocą sekwencji rozruchu beznapięciowego.

Nowa sieć łączy kontynentalną część Finlandii z archipelagiem, który leży pomiędzy zachodnią granicą Finlandii i wschodnią granicą Szwecji. Dzięki temu zintegrowanemu połączeniu energia produkowana z odnawialnych źródeł dociera do 28 tys. mieszkańców Wysp Alandzkich.

 – Cieszymy się, że możemy zademonstrować skuteczność działania funkcjonalności „black-startu”, zastosowanej w naszej przełomowej technologii HVDC. System będzie dostarczał czystą energię i podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi Patrick Fragman, dyrektor jednostki biznesu Grid Systems w ABB.

Zastosowana w systemach HVDC Light® funkcjonalność typu „black-start” umożliwia skrócenie czasu przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ułamków sekundy. Dzieje się tak poprzez kontrolowane, automatyczne wprowadzenie­ energii elektrycznej do sieci. Nawet w przypadku, gdy połączenie jest nieaktywne, system wyposażony w funkcjonalność „black-startu” może przywrócić dostawy energii w mniej niż pięć minut – o wiele szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Dzięki temu może zastąpić droższe w użytkowaniu i mniej przyjazne dla środowiska generatory prądu.

„Black-start” to jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez ABB w ramach technologii HVDC Light. Jest ono wykorzystywane w energetycznych połączeniach transgranicznych, integracji odnawialnych źródeł energii, a także w celu zasilania centrów miast i wzmocnienia już istniejących sieci prądu przemiennego.

ABB HVDC Light® Åland

ABB jako pierwsza opracowała technologię transmisji HVDC ponad 60 lat temu. Zrealizowała ponad 110 tego typu projektów, co przekłada się na 120 GW mocy zainstalowanej i stanowi mniej więcej połowę globalnej bazy. W 1996 roku firma wprowadziła na rynek rozwiązanie w oparciu o przetwornik napięcia (VSC) – HVDC Light. Od tego czasu ABB zrealizowała 17 z 23 projektów wykorzystujących technologię VSC HVDC na całym świecie.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl