Inteligentne rozwiązania Bosch na targach CES 2016 - BOSCH - CZUJNIKI I SENSORY - SMART HOME - PRZEMYSŁ 4.0 - CES 2016
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inteligentne rozwiązania Bosch na targach CES 2016
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentne rozwiązania Bosch na targach CES 2016

Inteligentne rozwiązania Bosch na targach CES 2016
fot. Bosch

Na targach CES 2016 w Las Vegas (6-9 stycznia) firma Bosch zaprezentuje zintegrowane technologie i usługi na dwóch stoiskach: w Smart Home Marketplace w Sands Expo (stoisko #71517) pokaże ekspozycję związaną z rozwiązaniami dla inteligentnych budynków (Smart Home), miast przyszłości (Smart City) oraz Przemysłu 4.0. Z kolei w hali producentów samochodów, North Hall, Bosch zaprezentuje swoją wizję Connected Mobility (stoisko #2302).

Smart Home: odwiedzający zobaczą, jak będą wyglądać domy przyszłości

System Smart Home: sterowanie wszystkimi urządzeniami w mieszkaniu za pomocą jednej platformy – taką funkcję będzie pełnić w przyszłości System Smart Home firmy Bosch. W połączeniu z odpowiednią aplikacją na smartfon i tablet Bosch Smart Home Controller będzie pełnić funkcję centrali dla wyposażenia inteligentnego domu. Oświetlenie, ogrzewanie, czujki dymu, drzwi i okna – wszystkie elementy wyposażenia mogą się ze sobą komunikować. Po opuszczeniu mieszkania przez domowników i zamknięciu drzwi, automatycznie wyłączane jest oświetlenie, a ogrzewanie obniża temperaturę. Wśród pierwszych produktów dla inteligentnych budynków, które Bosch przedstawi na targach CES, znajdą się Bosch Smart Home Controller, inteligentny termostat, czujniki otwartych drzwi/ okien oraz rozwiązania oświetleniowe partnerskiej firmy Philips Hue.

Bosch smart-home system – łatwy do zainstalowania i obsługi W połączeniu z odpowiednią aplikacją na smartfon i tablet Bosch Smart Home Controller będzie pełnić funkcję centrali dla wyposażenia inteligentnego domu.

Bosch smart-home system – łatwy do zainstalowania i obsługi W połączeniu z odpowiednią aplikacją na smartfon i tablet Bosch Smart Home Controller będzie pełnić funkcję centrali dla wyposażenia inteligentnego domu.

Zintegrowany sprzęt AGD: Bosch oferuje szerokie portfolio urządzeń AGD posiadających opcję komunikacji za pośrednictwem internetu, takich jak lodówka z kamerą wewnętrzną: będąc w supermarkecie, można szybko i wygodnie sprawdzić na smartfonie, czy w lodówce są jeszcze pomidory lub czy trzeba kupić jajka na śniadanie.

“Inteligentne koszenie 2.0“: automatyczna kosiarka Bosch Indego Connect kosi trawę wtedy, gdy są do tego najkorzystniejsze warunki: nie jest za gorąco, zbyt wilgotno ani też za zimno. Indego Connect zapewnia elastycznośc użytkownikom: mogą oni ustawić godziny, w których kosiarka ma nie pracować, lub też skorzystać ze zintegrowanej w aplikacji prognozy pogody i wybrać najdogodniejszy czas koszenia. Dzięki aplikacji „Bosch Smart Gardening“ użytkownik ma możliwość prostej i wygodnej obsługi kosiarki Indego Connect za pomocą smartfona lub tabletu. Rezultat to maksymalna kontrola i komfort oraz o 30% szybsze koszenie trawy w porównaniu do automatycznych kosiarek, które poruszają się po trawniku w sposób zrandomizowany.

"TrackMyTools": dzięki bazującemu na serwerze rozwiązaniu „TrackMyTools“ firmy Bosch rzemieślnicy zawsze wiedzą, gdzie znajduje się ich narzędzie oraz czy mają wszystkie narzędzia potrzebne do pracy w terenie. Rozwiązanie „TrackMyTools“ optymalizuje procesy pracy, oszczędza czas, zwiększa wydajność firmy i można je obsługiwać z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji na smartfonie.

Aplikacja TrackMyTools pomaga użytkownikom odnaleźć właściwe narzędzie, dzięki czemu optymalizuje procesy pracy, oszczędza czas i zwiększa wydajność firmy.

Aplikacja TrackMyTools pomaga użytkownikom odnaleźć właściwe narzędzie, dzięki czemu optymalizuje procesy pracy, oszczędza czas i zwiększa wydajność firmy.

 

Sensory: nowości i przykłady zastosowań

Sensory MEMS (Micro-Electro-Mechanical-Systems; mikrosystemy elektromechaniczne) firmy Bosch są instalowane w pojazdach, smartfonach, konsolach do gier, tabletach oraz w wielu innych urządzeniach, umożliwiając liczne zastosowania w elektronice użytkowej, ale także w motoryzacji. Sensory te są bardzo małe, ale pełnią wiele ważnych funkcji: pomagają ratować życie, oszczędzać energię i poprawiać komfort jazdy samochodem. Sensory MEMS firmy Bosch to oczy i uszy miliardów urządzeń elektronicznych na świecie.

Firma Bosch Sensortec jest liderem rynku i produkuje wiele rodzajów sensorów mikromechanicznych do różnorodnych zastosowań.

Inteligentne czujniki przyspieszenia: aplikacje na smartfony i tablety stawiają czujniki przed coraz większymi wyzwaniami: muszą one być gotowe do działania w każdej chwili i spełniać szereg funkcji, a przy tym nie skracać czasu pracy baterii. Na targach CES Bosch zaprezentuje pierwsze czujniki przyspieszenia z wbudowaną inteligencją dla systemu operacyjnego Android, które cechują się także dużą energooszczędnością.

Bosch Ambient Sensor: inteligentny czujnik do pomiaru, analizy i transmitowania warunków środowiskowych w budynkach. Sensor mierzy m.in. jakość powietrza, natężenie światła i hałasu, dbając tym samym o lepszy klimat w pomieszczeniach biurowych i mieszkaniach: wartości pomiarowe mogą być przesyłane na smartfon zarządcy budynku z zaleceniami dotyczącymi zmiany ustawień wentylacji, temperatury lub wilgotności powietrza. Kolejna zaletą tego urządzenia jest długa żywotność baterii. Ambient Sensor może być integrowany nie tylko w systemach automatyki budynków, lecz także jako samodzielne rozwiązanie.

 

Smart City: oprogramowanie i rozwiązania parkingowe dla miast  przyszłości

Bosch IoT Suite: w ramach platformy programistycznej IoT Suite Bosch oferuje możliwość integracji najróżniejszych zastosowań, usług, firm i urzędów działających w mieście. Na targach CES Bosch zaprezentuje wizualizacje, które pokazują, w jaki sposób za pomocą IoT Suite można zintegrować w jeden system sieci energetyczne, systemy oświetlenia, infrastrukturę komunikacyjną oraz budynki, tak aby zapewnić miastom bardziej ekonomiczne i energooszczędne funkcjonowanie.

Aktywne zarządzanie przestrzenią parkingową: system aktywnego zarządzania przestrzenią parkingową opracowany przez firmę Bosch ułatwia kierowcom szukanie miejsca do zaparkowania pojazdu, a operatorom parkingów daje wygodne narzędzie wspomagające zarządzanie. Czujniki zainstalowane na powierzchni miejsc parkingowych rozpoznają, czy dane miejsce jest wolne czy zajęte. Informacja taka jest przekazywana przez czujniki do serwera, gdzie można ją nanieść na mapę miejsc parkingowych aktualizowaną w czasie rzeczywistym. Mapa może być udostępniana kierowcom na smartfony oraz w internecie. W ten sposób można od razu skierować się do wolnego miejsca parkingowego.

Parkowanie społecznościowe (Community-based Parking): miejsca parkingowe przy ulicy cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców, szczególnie w dzielnicach mieszkaniowych i w centrach miast. System Community-based Parking firmy Bosch odciąża kierowców przy szukaniu wolnego miejsca do zaparkowania samochodu: przejeżdżający samochód rozpoznaje i dokonuje pomiaru przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. System wykorzystuje w tym celu czujniki parkowania. Pozyskane w ten sposób informacje są nanoszone na cyfrową mapę. Zaawansowane algorytmy Bosch analizują dane i przygotowują prognozę sytuacyjną. Samochody znajdujące się w pobliżu mogą skorzystać z cyfrowej mapy aktualizowanej w czasie rzeczywistym. Kierowca ma możliwość łatwego ustalenia, gdzie znajduje się najbliższe wolne miejsce, dzięki czemu szybciej zaparkuje samochód.

Zautomatyzowana jazda samochodem – Bosch rozpoczął testy tego rozwiązania na drogach w 2013 roku.

Zautomatyzowana jazda samochodem – Bosch rozpoczął testy tego rozwiązania na drogach w 2013 roku.

Automatyczne parkowanie: Automated Valet Parking to funkcja, dzięki której kierowcy nie tylko nie będą musieli już szukać miejsca parkingowego, ale nawet nie będą musieli sami parkować auta. Samochód zrobi to za nich. Wystarczy zostawić samochód przy wjeździe na wielopoziomowy parking. Za pomocą aplikacji w smartfonie kierowca zleca pojazdowi samodzielne wyszukanie miejsca parkingowego. W taki sam sposób odbywa się wyjazd. Automatyczne parkowanie umożliwia m.in. inteligentna infrastruktura parkingu, czujniki zainstalowane w samochodzie oraz ich skomunikowanie za pośrednictwem internetu. Samochód i parking wymieniają między sobą potrzebne informacje: czujniki informują na przykład, które miejsca są wolne, aby skierować samochód właśnie tam.

 

Connected Mobility: poprawa bezpieczeństwa, komfortu i efektywności

Ekran dotykowy z elementami haptycznymi: za to rozwiązanie Bosch otrzymał nagrodę CES 2016 Innovation Award w kategorii „In-Vehicle Audio/Video“. Interakcja wizualna i akustyczna jest dodatkowo wspomagana przez elementy haptyczne. Symulacja struktury powierzchni umożliwia użytkownikowi wyczucie także za pomocą dotyku poszczególnych elementów obsługowych ekranu dotykowego. Palec wyczuwa realny przycisk. Aby uruchomić funkcję, należy mocniej przycisnąć taki przycisk. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowca nie musi rozpraszać się, zerkając na ekran, ponieważ daną funkcję rozpoznaje także za pomocą dotyku. Ekran dotykowy z elementami haptycznymi niczym nie różni się w wyglądzie od standardowego wyświetlacza.

Connected Horizon: elektroniczny horyzont dostarcza dziś informacje o wzniesieniach i promieniach skrętu, które uzupełniają zestaw danych nawigacyjnych. W przyszłości funkcja ta będzie dostarczać także dane dynamiczne, np. dotyczące korków, wypadków czy odcinków, na których aktualnie prowadzone są roboty drogowe. Dzięki tym danym kierowca będzie mógł jeszcze lepiej przewidywać sytuację na drodze i poruszać się bezpieczniej.

mySPIN to atrakcyjne rozwiązanie opracowane przez firmę Bosch, które umożliwia integrację smartfonów w pojeździe i oferuje możliwość ich bezpiecznej obsługi. Rozwiązanie umożliwia wygodne korzystanie z ulubionych aplikacji zainstalowanych na smartfonach z systemem iOS oraz Android. Aplikacje prezentują wybrane, najważniejsze informacje i można nimi sterować za pomocą wyświetlacza w pojeździe. Ponadto są one sprawdzane pod kątem przydatności do obsługi w pojeździe, aby nie dekoncentrowały kierowcy, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.

Funkcja ostrzegania o kierowcach jadących pod prąd: tylko w Niemczech radio podaje około 2 000 ostrzeżeń o samochodach poruszających się pod prąd. Jednak najczęściej ostrzeżenie takie pojawia się za późno, ponieważ przeciętna jazda pod prąd kończy się, nierzadko tragicznie, po około 500 metrach. Bosch pracuje nad nowym, opartym na chmurze danych rozwiązaniu, które w przyszłości umożliwi wysyłanie takich ostrzeżeń już po dziesięciu sekundach od wjechania samochodu na niewłaściwą jezdnię. Ponieważ rozwiązanie jest modułem czysto programowym, można je zintegrować w ramach systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu lub aplikacji na urządzenia mobilne.

Highway Pilot: funkcja ta umożliwi zautomatyzowaną jazdę samochodem po autostradach. Czujniki rejestrujące zdarzenia w otoczeniu pojazdu oraz precyzyjne i aktualne mapy umożliwią samochodom automatyczne poruszanie się po autostradach. Kierowca będzie mógł w tym czasie wygodnie oprzeć się na fotelu i odpocząć. Bosch prowadzi testy zautomatyzowanych samochodów warunkach rzeczywistych na drogach publicznych USA, Niemiec oraz Japonii. W 2020 roku funkcja będzie prawdopodobnie gotowa do seryjnego stosowania.

Retrofit-eCall: zintegrowany z czujnikami adapter „Retrofit-eCall“ umożliwia każdemu kierowcy wyposażenie samochodu w funkcję automatycznego wzywania pomocy drogowej. Przystosowany do działania we wszystkich typach pojazdów adapter należy włożyć do gniazda zapalniczki w samochodzie. Jest on zintegrowany z odpowiednią aplikacją w smartfonie. W przypadku wykrycia przez czujnik zderzenia, dane o aktualnej pozycji pojazdu są wysyłane do aplikacji, która przesyła je do centrum operacyjnego. Praktyczne rozwiązanie: port USB w urządzeniu umożliwia równoczesne ładowanie smartfona lub tabletu.

 

Przemysł 4.0: zautomatyzowany asystent produkcji

APAS assistant: mobilny asystent APAS jest zazwyczaj stosowany w produkcji, a jego specjalnością jest ścisła współpraca z człowiekiem. Na targach CES 2016 będzie go można zobaczyć w zupełnie nowej roli: na stoisku Bosch w Sands Expo asystent będzie serwował kawę. Dzięki specjalnej powłoce wyposażonej w czujniki robot rozpoznaje zbliżanie się człowieka, a gdy ten podejdzie zbyt blisko, robot przerywa wykonywane czynności.

APAS safeskin i APAS speedswitch: mobilny asystent z rodziny produktów APAS może pracować ramię w ramię ze zwykłym członkiem załogi. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych zabezpieczeń. Ramię robota i chwytak z trzema palcami są wyposażone w ponad 120 czujników, a zintegrowany skaner laserowy dodatkowo nadzoruje przestrzeń wokół robota. Robot wykrywa obecność ludzi w pobliżu i odpowiednio spowalnia tempo pracy. Jeżeli wokół nie ma ludzi, maszyna wraca do pracy pełnym tempem. Umożliwia to zwiększenie wydajności produkcji bez narażania pracowników na niebezpieczeństwo.

IoT Shopfloor Solutions: oprogramowanie do automatyzacji zintegrowanych fabryk 4.0, umożliwiające sterowanie łańcuchem produkcyjnym i logistycznym.  System składa się m.in. z modułów oprogramowania, które pomagają wyspecjalizowanemu personelowi w organizacji i nadzorowaniu danych produkcyjnych, jakościowych i procesów logistycznych zgodnie z wymaganiami klientów. Intuicyjne interfejsy graficzne ułatwiają obsługę maszyn. Dzięki temu personel działu produkcji może nawet bez znajomości języka programowania definiować reguły, aby automatycznie wykrywać problemy i odpowiednio wcześnie na nie reagować. Inne funkcje umożliwiają integrację maszyn na całym świecie w jeden system oraz analizowanie danych z produkcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Elementem Shopfloor Solutions jest także nowa aplikacja Augmented Reality: udostępnia ona personelowi przydatne informacje, np. dane produkcyjne lub instrukcje obsługi i umożliwia wirtualny wgląd w maszynę bez konieczności jej otwierania.

Mobilny asystent produkcji APAS, dostosowany do współpracy z człowiekiem jest pierwszym tego typu urządzeniem, które otrzymało certyfikat niemieckiej organizacji bezpieczeństwa pracy

Mobilny asystent produkcji APAS, dostosowany do współpracy z człowiekiem jest pierwszym tego typu urządzeniem, które otrzymało certyfikat niemieckiej organizacji bezpieczeństwa pracy

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl