Farma fotowoltaiczna zamiast oczyszczalni ścieków w Tymbarku - OZE - INSTALACJE SOLARNE - OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW - MIKROINSTALACJE - FARMY FOTOWOLTAICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Farma fotowoltaiczna zamiast oczyszczalni ścieków w Tymbarku
drukuj stronę
poleć znajomemu

Farma fotowoltaiczna zamiast oczyszczalni ścieków w Tymbarku

Farma fotowoltaiczna zamiast oczyszczalni ścieków w Tymbarku

Rekultywacja terenu nieczynnej oczyszczalni ścieków w Tymbarku

Pod koniec marca Opeus Energia rozpoczęła prace przy projekcie „Wytwarzane energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej na terenie TYMBARK – MWS w Tymbarku”. Firma przystąpiła do prac rekultywacji terenu nieczynnej oczyszczalni ścieków. W jej miejscu powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 997 kWp.

Maspex Tymbark podjął decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej, aby produkować energię na potrzeby własne, a energia elektryczna będzie zużywana w zakładzie spółki. Natomiast nadwyżki będą odprowadzane do sieci. Aby uzyskać moc 997 KWp zainstalowanych zostanie 3836 paneli po 260 W. Wartość projektu to 7,29 mln zł, a wysokość unijnej dotacji to 2,96 mln zł.

Zakres zamówienia obejmuje budowę kompletnej instalacji fotowoltaicznej wraz z robotami i obiektami towarzyszącymi w trybie „pod-klucz”.

 – Naszym zadaniem będzie wykonane rozbiórki wszystkich obiektów znajdujących się na terenie działek, usunięcie drzew, wyplantowanie terenu działek, wykonanie utwardzonej warstwy wierzchniej na terenie farmy, wykonanie niezbędnej dokumentacji oraz montaż paneli fotowoltaicznych na stelażu wraz z instalacją elektryczną i sterowniczą – mówi Piotr Targański, ekspert w zakresie kompleksowej realizacji instalacji fotowoltaicznych w firmie Opeus Energia.

Do zadań Opeus Energia należeć również będzie budowa pozostałych obiektów na terenie oczyszczalni, wykonanie wszystkich inwestycji towarzyszących, w tym zagospodarowanie terenu budowy, wykonanie instalacji alarmowej, monitoringu i wizualizacji całości pracy systemu, rozruch kompletnej instalacji, wykonanie dokumentacji powykonawczej oraz przekazanie obiektu do eksploatacji.

Zagospodarowanie nieużytków

Budowa została rozpoczęta 30 marca bieżącego roku. Czas trwania prac przewiduje się na 5 miesięcy, a obiekt planowo zostanie oddany do użytku 30 sierpnia 2015 roku. Rekultywacja starej oczyszczalni ścieków to nie pierwsza inwestycja w Polsce pozwalająca zagospodarować nieużytkowane obszary. Zamknięte tereny po byłych oczyszczalniach czy nawet wysypiskach śmieci można ponownie przeznaczyć do użytku, decydując się na proekologiczne rozwiązania. Przykładem jest pierwsza
w Polsce farma fotowoltaiczna budowana na byłym śmietnisku w gminie Ustronie Morskie. Gmina zdecydowała się na budowę farmy o mocy 1 MW, będącej w stanie zasilić ok. 200 gospodarstw jednorodzinnych, a wydatki gminy na prąd mogą spaść nawet o 80-90%.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl