Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji Internetu rzeczy - CZUJNIKI - BOSCH - MEMS - CZUJNIKI I SENSORY - SMARTFONY - INTERNET OF THINGS - INTERNET RZECZY - CZUJNIKI MIKROMECHANICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji Internetu rzeczy
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji Internetu rzeczy

Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji Internetu rzeczy
fot. Czujniki badają otaczający je świat dzięki strukturom o wymiarach dużo mniejszych niż średnica ludzkiego włosa.

Czujniki badają otaczający je świat dzięki strukturom o wymiarach dużo mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Zarejestrowane informacje są transmitowane w sposób energooszczędny przez internet, dzięki czemu czujniki są kluczową technologią dla świata zintegrowanego w Internecie oraz koncepcji Internet of Things (Internetu rzeczy).

Czujniki MEMS (czujniki mikromechaniczne) są niezbędnym elementem świata zintegrowanego za pośrednictwem sieci internetowej. Mierzące zaledwie kilka milimetrów elementy kryją w sobie mikroskopijnej wielkości struktury wykonane z krzemu. Przy pomocy tych struktur mierzą przyspieszenie, ciśnienie powietrza, pole magnetyczne ziemi, szmery, ruch obrotowy, temperaturę i wilgotność oraz jakość powietrza. Czujniki są wyposażone w energooszczędne złącze bezprzewodowe oraz baterię, dzięki czemu także przedmioty bez sterowania elektronicznego, np. drzwi lub okna, mogą „badać“ swoje otoczenie, stając się częścią Internetu rzeczy.

Czujniki uczą smartfony czuć

Czujniki MEMS to „organy zmysłów“ wielu urządzeń mobilnych. Przy pomocy czujników smartfony oraz tablety rozpoznają swoje położenie w przestrzeni i wiedzą, w którą stronę powinien być obrócony obraz na ekranie. Maleńkie mikrofony MEMS rejestrują szumy i mowę. Notebooki, zegarki typu smart, konsole do gier i pulsometry to kolejne obszary zastosowań czujników MEMS. W czujniki można wyposażać także maszyny. Mogą one służyć do rejestrowania stanu maszyny i rozpoznawania zmian lub odchyleń, które mogą sygnalizować usterki. Dzięki Internetowi, informacje z czujników można przesyłać do dowolnego miejsca na świecie. Czujniki, baterie i nadajniki, także w komplecie, są obecnie tak małe i niedrogie w produkcji, że można je stosować w miliardach urządzeń. Równocześnie zwiększa się dostępność radiowych sieci przesyłu.

Czujnik środowiskowy mierzy ciśnienie powietrza, wilgotność, temperaturę i jakość powietrza 

Na targach elektroniki użytkowej CES 2015 w Las Vegas Bosch zaprezentował pierwszy na świecie czujnik MEMS, który mierzy ciśnienie powietrza, wilgotność, temperaturę otoczenia i jakość powietrza, a wszystkie jego funkcje są zintegrowane w obudowie o wymiarach zaledwie 3×3 mm. Czujnik ten umożliwia realizację wielu nowych funkcji w urządzeniach mobilnych oraz innych przedmiotach użytkowych. Należy tutaj wymienić m.in. pomiar jakości powietrza w pomieszczeniu lub spersonalizowane stacje pogodowe w smartfonach, które pozwalają automatycznie włączać i wyłączać ogrzewanie lub klimatyzację. W przypadku nawigacji wewnątrz budynków czujniki MEMS dostarczają informacji o piętrze, na którym znajduje się użytkownik. W ten sposób, będąc w centrum handlowym, można szybciej znaleźć poszukiwany sklep. Popularne obecnie opaski fitness rejestrują liczbę kroków lub stopni schodów, aby pokazać użytkownikowi, czy miał w ciągu dnia wystarczająco dużo ruchu.

Czujniki zwiększają bezpieczeństwo transportu

Nie tylko poszczególne produkty można wyposażyć w czujniki i oferować dzięki temu nowe usługi. Czujniki umożliwiają także optymalizację procesów biznesowych, np. w logistyce. Mogą one rejestrować stan części zamiennych w magazynie i zgłaszać go serwerom przez internet. Pozwala to zautomatyzować proces zamawiania i realizacji zamówień na dodatkowe ilości produktu. Natomiast dzięki naklejkom z czujnikiem przyspieszenia można zagwarantować, że części wymagające wyjątkowo ostrożnego traktowania będą przewożone bez wstrząsów. Dodatkowo: jeśli zabezpieczona czujnikiem skrzynia spadnie, czujnik wyśle ostrzeżenie przez e-mail. Przewożony towar można potem sprawdzić pod kątem ew. uszkodzeń.

Bosch światowym liderem produkcji czujników: co drugi smartfon na świecie wykorzystuje czujniki produkowane przez Bosch

Źródło: Bosch

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl