Inteligentny dom może być łatwym celem dla cyberprzestępców - CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - INTELIGENTNY DOM - BOTNET - OCHRONA PRYWATNOŚCI - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI - ZDALNE STEROWANIE - INTERNET RZECZY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inteligentny dom może być łatwym celem dla cyberprzestępców
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentny dom może być łatwym celem dla cyberprzestępców

Inteligentny dom może być łatwym celem dla cyberprzestępców
fot. ENISA

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z tzw. inteligentnych urządzeń podłączonych do Internetu. Agencja oceniła ryzyko włamania do takich systemów na wysokie. Zwłaszcza, że ich użytkownicy z reguły nie dysponują narzędziami, które pozwoliły wykryć anomalia w ich działaniu.


Szczególnie niebezpieczne są zintegrowane z Internetem systemy monitorowania mieszkań, które mogą posłużyć m.in. do śledzenia zachowań domowników, poznawania ich zwyczajów, a co za tym idzie do naruszania ich prywatności i kradzieży osobistych informacji. ENISA podkreśla, że przestępcy mogą np. doprowadzić do rozmrażania lodówek i zamrażarek, lub rozregulowania systemu grzewczego. W ostateczności hakerzy mogą doprowadzić do zdalnego wyłączenia systemu alarmowego, lub otwarcia drzwi wejściowych do mieszkań.

W swojej publikacji ENISA rekomenduje szkolenia dla producentów i projektantów sprzętu elektronicznego stanowiącego elementy inteligentnych domów, aby w przyszłości zwracali oni większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Obecnie duża część inteligentnych urządzeń nie ma odpowiednich zabezpieczeń chroniących przez zagrożeniami cybernetycznymi. Agencja zwraca uwagę, że wielu zagrożeń można uniknąć poprzez... niepodłączanie inteligentnych urządzeń do internetu.

Zintegrowane systemy inteligentnych domów pozwalają na zdalne sterowanie, nawet z bardzo dużej odległości, m.in. oświetleniem, klimatyzacją, roletami okiennymi, systemem alarmowym, telewizorem i systemem audio itp. Użytkownicy mogą sterować nimi za pomocą smartfonów, tabletów lub komputerów z dostępem do Internetu.

Źródło: PAP, ENISA

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl