Na rynek trafiła większość zaległych certyfikatów OZE - URE - OZE - ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE - ZIELONE CERTYFIKATY - WSPÓŁSPALANIE BIOMASY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Na rynek trafiła większość zaległych certyfikatów OZE
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na rynek trafiła większość zaległych certyfikatów OZE

Na rynek trafiła większość zaległych certyfikatów OZE
fot. PGE

URE prowadzi postępowania o wydanie zielonych certyfikatów za 3,84 TWh energii z OZE. W połowie 2014 roku było to blisko 8 TWh. To efekt wzmożonej współpracy na linii urząd-wytwórcy. Zmianę widać już w wycenie zielonych certyfikatów – informuje portal WysokieNapiecie.pl.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Urząd Regulacji Energetyki wydał o blisko 4 TWh zielonych certyfikatów więcej, niż zwykle. To niemal jedna czwarta rocznej produkcji z OZE. Zdecydowana większość dotyczyła zaległych certyfikatów za spalanie i współspalanie biomasy.

Za spiętrzenie nierozpatrzonych wniosków w latach 2013-2014 odpowiadało rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2012 roku, zakazujące spalania drewna pełnowartościowego do celów energetycznych. Przepisy wymagały od wytwórców gromadzenia zdecydowanie większej ilości informacji o pochodzeniu spalanego paliwa, niż wcześniej. Z kolei URE musiało te informacje weryfikować.

Spółki energetyczne, jak przyznaje jeden z menadżerów koncernu wykorzystującego biomasę, nie były przygotowane na zmiany. – Mam wrażenie, że zabrakło komunikacji, że od tego momentu będą wymagane takie, a takie dokumenty – mówi.

Liczba wydanych zielonych certyfikatów oraz wniosków o ich wydanie "w toku" [TWh]

Z kolei urzędnicy resortu gospodarki zwracali uwagę, że przepisy były wcześniej z branżą konsultowane. Jednak pomimo tego, okazały się nieprzystosowane do realiów gospodarczych.

 – W rozporządzeniu nie sprecyzowano, że ma ono dotyczyć tylko biomasy spalanej po wejściu w życie nowych przepisów. To oznaczało dla URE konieczność badania zgodności z nowym rozporządzeniem także spraw będących już w toku – tłumaczy w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektor Departamentu Systemów Wsparcia w URE.

Jak dodaje, wielu wytwórców energii nie miało zgromadzonych dokumentów, a gdy próbowali je pozyskać od swoich dostawców, okazywało się, że często natrafiają na odmowę, tłumaczoną tajemnicą handlową pośredników.

 – Po kilku miesiącach udało nam się wypracować wspólnie z wytwórcami sposób postępowania, który umożliwił "rozładowanie zatoru". Dopuściliśmy możliwość częściowego rozpatrywania wniosków, dzięki czemu mogliśmy wydawać certyfikaty  na tę część energii z OZE, która była dostatecznie potwierdzona w dokumentacji. Wytwórcy sami też weryfikowali swoje wnioski, gdy nie byli wstanie pozyskać dokumentów – dodaje dyrektor Szwed-Lipińska.

Przedstawiciele URE podkreślają dobrą współpracę z wytwórcami przy odblokowywaniu zatoru. – To wspólny sukces regulatora i przedsiębiorstw energetycznych, który zawdzięczamy dobrej współpracy i bardzo dużemu zaangażowaniu pracowników tych przedsiębiorstw w prawidłowe przygotowanie dokumentacji – mówi Katarzyna Szwed-Lipińska.

Także nasz rozmówca ze spółki energetycznej przyznaje, że współpraca z URE przebiegała bardzo dobrze. Z naszych informacji wynika, że żaden z 0,5 TWh zakwestionowanych wniosków o wydanie zielonych certyfikatów nie trafił do sądu.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl