Turbiny pionowego obrotu dla elektrowni wiatrowych nowej generacji - OZE - ENERGETYKA WIATROWA - TURBINY WIATROWE - PROENERGETYKA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Turbiny pionowego obrotu dla elektrowni wiatrowych nowej generacji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Turbiny pionowego obrotu dla elektrowni wiatrowych nowej generacji

Turbiny pionowego obrotu dla elektrowni wiatrowych nowej generacji
fot. ProEnergetyka

Turbiny wiatrowe pionowego obrotu opracowane przez polską firmę ProEnergetyka mają szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza. Ponadto, nowe rozwiązanie jest znacznie łatwiejsze w transporcie i instalacji, pozwala pracować na niskich masztach oraz w strefach zurbanizowanych.

  Siłownie wiatrowe Piskorza to rozwiązanie wykorzystujące oś pionową do obrotu i energię kinetyczną wiatru. Dodatkowo budowa składa się z modułów, które można składać w instalacje dowolnych mocy  powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka.

Ale zalet - jak dodaje - jest znacznie więcej: elektrownie tego typu startują od niskiego wiatru, nie są głośnie, są bezpieczne dla środowiska, można je zbudować w niecały rok oraz mają wysoką efektywność.

Z racji wyższej wydajności, a także tego, że jest to technologia pionierska, cena siłowni wiatrowych Piskorza jest wyższa od tradycyjnych turbin. To jednak nie powinien być problem, bo jak mówi Sylwester Salach, inwestycja zwraca się bardzo szybko, ze względu na wydajność większą o nawet 50 procent w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami.

Pionowe siłownie wiatrowe Piskorza startują od niskiego wiatru już na poziomie 0,6-0,8 m/s (chociaż dla opłacalności inwestycji potrzebne są wiatry o prędkości 4 m/s i więcej). Nowoczesne turbiny nie muszą też hamować przy wiatrach huraganowych. Jak zapewnia Sylwester Salach w rozmowie z Polskim Radiem, siłownie są w stanie przyjąć i zamienić na energię nawet wiatry ponad 100-200 km/h.

Jest to technologia wysokich mocy - jeden moduł to 15-20 kW, czyli dużo więcej niż może potrzebować gospodarstwo domowe. Może więc służyć jako zasilanie dla grupy domów czy osiedla. Instalacja o wysokości 30 m, składająca się z jednej wieży i trzech kolumn to już 500 kW, które może zasilić nieduży zakład produkcyjny.

 – Na razie powstała jedna elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, w miejscowości Kodeń przy granicy z Białorusią. Kolejne instalacje mają pojawić się w rzeszowskiem oraz w Trójmieście. Zainteresowanie jest duże nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w Azji  dodaje Salach.

Źródło: Polskie Radio

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (6)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Sylwester Salach
ProEnergetyka sp. z o.o.
ul. Kajki 10/12
Olsztyn 10-547
tel.: +48 725 501 001
No avatar
Aníbal Ribeiro
does anyone know the contact of this company to talk to them?

No avatar
Gość
Minęły 3 lata i głucho. Ktoś coś wie na temat tych turbin?
No avatar
Gość
Zapomniałem dopisać że Nowomag to polska firma. Znawcy tematu wiedzą o czym piszę.
No avatar
Gość
No było coś, całkiem niedawno, ale właściciel się tłumaczył że sami położyli urządzenie na ziemi.
Po za tym- ciekawe jak się to zachowa jak mokry śnieg zawali otwory między łopatkami.
Uważam że jak by to miało przyszłość to taki widok był by powszechni, a tak tych konstrukcji jest jak na lekarstwo.
Tak czy inaczej gratuluję pomysłu. I życzę powodzenia. Może będą mieli więcej szczęścia niż NOWOMAG, jedyny jak do tej pory producent turbin z prawdziwego zdarzenia.
No avatar
Gość
Niestety konstrukcja nie wytrzymała dużych wiatrów i wywróciła się. :))))
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl