System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik - STEROWNIKI PLC - BADANIA I ROZWÓJ - LABORATORIA - PROFIBUS - BOSCH REXROTH - ZASILANIE OLEJOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik
drukuj stronę
poleć znajomemu

System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik

System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik
fot. Bosch Rexroth

Od 2010 roku firma Bosch Rexroth intensywnie współpracuje z WSK PZL-Świdnik SA, która jest częścią grupy AgustaWestland, w zakresie modernizacji laboratoriów inżynieryjnych. W ramach współpracy zrealizowano kilka projektów, które są częścią większego przedsięwzięcia obejmującego rozbudowę infrastruktury zaplecza badawczo-rozwojowego Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik Spółka Akcyjna wraz z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jednym z nich jest projekt „Rozbudowa systemu zasilania olejowego dla elektrohydraulicznych stoisk badawczych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik SA w Świdniku”.

Projekt obejmował dostawę materiałów i wyposażenia do rozbudowy istniejącego systemu zasilania olejowego elektrohydraulicznych stoisk badawczych oraz instalację wyposażenia i rurociągów do zasilania stoisk badawczych w siedzibie klienta.

Prace obejmowały również przygotowanie, sprawdzenie i przeprowadzenie prób funkcjonalnych instalacji zasilania olejowego, dostarczenie wymaganej dokumentacji (instrukcje obsługi, konserwacji) w języku polskim i/lub angielskim oraz przeszkolenie personelu w zakresie eksploatacji i konserwacji systemu.

W skład systemu wchodzi m.in. 15 punktów dystrybucyjnych oleju, zainstalowanych szeregowo na rurociągach rozmieszczonych w kanałach zmodernizowanej hali. Rozmieszczenie punktów dystrybucyjnych umożliwia w prosty i szybki sposób zasilenie stoisk badawczych w każdym miejscu hali. Każdy punkt dystrybucyjny składa się z bloków: ciśnieniowego, spływowego i przecieków umieszczonych na rurach  P, T i Dr. 

Stanowisko niskocyklonowych badań zmęczeniowych kadłuba śmigłowca AW 149/189

Stanowisko niskocyklonowych badań zmęczeniowych kadłuba śmigłowca AW 149/189

Na blokach umieszczono zawory logiczne sterujące kierunkiem przepływu oraz zawory odcinające zabezpieczające elektrycznie przed nieumyślnym rozpięciem systemu. Dodatkowo linia ciśnieniowa została wyposażona w akumulatory hydrauliczne o pojemności 10 litrów zabezpieczone blokami bezpieczeństwa, których celem jest stabilizacja ciśnienia. W celu stłumienia pulsacji w linii spływowej umieszczono 10-litrowe akumulatory hydrauliczne. Każdy punkt dystrybucyjny udostępniający dwie niezależne linie zasilania został wyposażony w szafę sterującą, wyposażoną w karty „wejść/wyjść”, umożliwjącą załączanie zasilania oraz wyłączanie awaryjne.

System zasilany jest z dwóch niezależnych zasilaczy hydraulicznych, każdy o wydajności 260 l/min. W celu zapewnienia poprawnej i bezpiecznej pracy zasilaczy system wyposażono w blok hydrauliczny, który automatycznie kontroluje poziom oleju w obu zbiornikach, sterując spływem oleju w taki sposób, aby nie dopuścić do przekroczenia poziomu maksymalnego w każdym z nich. Szafa sterująca na bloku oraz 15 mniejszych szaf sterujących jest częścią centralnego systemu sterowania agregatami oraz punktami dystrybucji. Połączenia poszczególnych systemów dokonano magistralą PROFIBUS. Centralną szafę sterującą, która została umieszczona w sterowni głównej, wyposażono w panel dotykowy umożliwiający załączanie i wyłączanie oraz kontrolę bezpieczeństwa pracy wszystkich punktów zasilających. Pracą systemu centralnego steruje odpowiednio zaprogramowany sterownik PLC.

W ramach współpracy zrealizowano również dostawę, montaż i uruchomienie systemu hydraulicznego zasilania stanowiska do badań zmęczeniowych kadłuba AW149/189, który jest najnowocześniejszym średnim dwusilnikowym śmigłowcem produkcji AgustaWestland/PZL-Świdnik dostępnym obecnie na rynku. System składa się z 40 niezależnych osi elektrohydraulicznych. Jest on również wyposażony w szafę z panelem dotykowym umożliwiającym sterowanie załączaniem i nastawą ciśnienia oraz podglądem parametrów pracy poszczególnych osi, która również została włączona w centralny system sterowania.

W laboratorium znajduje się wiele stanowisk badawczych jedno i wieloosiowych do badań zmęczeniowych nisko i wysokocyklowych elementów i detali poszczególnych elementów śmigłowców. Część z nich wyposażona jest w osie elektrohydrauliczne z nabudowanymi serwozaworami Bosch Rexroth.

Punkt dustrybucyjny zasilania olejowego stanowisk badawczych

Punkt dustrybucyjny zasilania olejowego stanowisk badawczych

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl