System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik - STEROWNIKI PLC - BADANIA I ROZWÓJ - LABORATORIA - PROFIBUS - BOSCH REXROTH - ZASILANIE OLEJOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik
drukuj stronę
poleć znajomemu

System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik

System centralnego zasilania stoisk badawczych w laboratoriach inżynieryjnych WSK PZL-Świdnik
fot. Bosch Rexroth

Od 2010 roku firma Bosch Rexroth intensywnie współpracuje z WSK PZL-Świdnik SA, która jest częścią grupy AgustaWestland, w zakresie modernizacji laboratoriów inżynieryjnych. W ramach współpracy zrealizowano kilka projektów, które są częścią większego przedsięwzięcia obejmującego rozbudowę infrastruktury zaplecza badawczo-rozwojowego Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik Spółka Akcyjna wraz z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jednym z nich jest projekt „Rozbudowa systemu zasilania olejowego dla elektrohydraulicznych stoisk badawczych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik SA w Świdniku”.

Projekt obejmował dostawę materiałów i wyposażenia do rozbudowy istniejącego systemu zasilania olejowego elektrohydraulicznych stoisk badawczych oraz instalację wyposażenia i rurociągów do zasilania stoisk badawczych w siedzibie klienta.

Prace obejmowały również przygotowanie, sprawdzenie i przeprowadzenie prób funkcjonalnych instalacji zasilania olejowego, dostarczenie wymaganej dokumentacji (instrukcje obsługi, konserwacji) w języku polskim i/lub angielskim oraz przeszkolenie personelu w zakresie eksploatacji i konserwacji systemu.

W skład systemu wchodzi m.in. 15 punktów dystrybucyjnych oleju, zainstalowanych szeregowo na rurociągach rozmieszczonych w kanałach zmodernizowanej hali. Rozmieszczenie punktów dystrybucyjnych umożliwia w prosty i szybki sposób zasilenie stoisk badawczych w każdym miejscu hali. Każdy punkt dystrybucyjny składa się z bloków: ciśnieniowego, spływowego i przecieków umieszczonych na rurach  P, T i Dr. 

Stanowisko niskocyklonowych badań zmęczeniowych kadłuba śmigłowca AW 149/189

Stanowisko niskocyklonowych badań zmęczeniowych kadłuba śmigłowca AW 149/189

Na blokach umieszczono zawory logiczne sterujące kierunkiem przepływu oraz zawory odcinające zabezpieczające elektrycznie przed nieumyślnym rozpięciem systemu. Dodatkowo linia ciśnieniowa została wyposażona w akumulatory hydrauliczne o pojemności 10 litrów zabezpieczone blokami bezpieczeństwa, których celem jest stabilizacja ciśnienia. W celu stłumienia pulsacji w linii spływowej umieszczono 10-litrowe akumulatory hydrauliczne. Każdy punkt dystrybucyjny udostępniający dwie niezależne linie zasilania został wyposażony w szafę sterującą, wyposażoną w karty „wejść/wyjść”, umożliwjącą załączanie zasilania oraz wyłączanie awaryjne.

System zasilany jest z dwóch niezależnych zasilaczy hydraulicznych, każdy o wydajności 260 l/min. W celu zapewnienia poprawnej i bezpiecznej pracy zasilaczy system wyposażono w blok hydrauliczny, który automatycznie kontroluje poziom oleju w obu zbiornikach, sterując spływem oleju w taki sposób, aby nie dopuścić do przekroczenia poziomu maksymalnego w każdym z nich. Szafa sterująca na bloku oraz 15 mniejszych szaf sterujących jest częścią centralnego systemu sterowania agregatami oraz punktami dystrybucji. Połączenia poszczególnych systemów dokonano magistralą PROFIBUS. Centralną szafę sterującą, która została umieszczona w sterowni głównej, wyposażono w panel dotykowy umożliwiający załączanie i wyłączanie oraz kontrolę bezpieczeństwa pracy wszystkich punktów zasilających. Pracą systemu centralnego steruje odpowiednio zaprogramowany sterownik PLC.

W ramach współpracy zrealizowano również dostawę, montaż i uruchomienie systemu hydraulicznego zasilania stanowiska do badań zmęczeniowych kadłuba AW149/189, który jest najnowocześniejszym średnim dwusilnikowym śmigłowcem produkcji AgustaWestland/PZL-Świdnik dostępnym obecnie na rynku. System składa się z 40 niezależnych osi elektrohydraulicznych. Jest on również wyposażony w szafę z panelem dotykowym umożliwiającym sterowanie załączaniem i nastawą ciśnienia oraz podglądem parametrów pracy poszczególnych osi, która również została włączona w centralny system sterowania.

W laboratorium znajduje się wiele stanowisk badawczych jedno i wieloosiowych do badań zmęczeniowych nisko i wysokocyklowych elementów i detali poszczególnych elementów śmigłowców. Część z nich wyposażona jest w osie elektrohydrauliczne z nabudowanymi serwozaworami Bosch Rexroth.

Punkt dustrybucyjny zasilania olejowego stanowisk badawczych

Punkt dustrybucyjny zasilania olejowego stanowisk badawczych

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl