Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli pierwsze na świecie fotowoltaiczne ogniwa 3D, które mogą pracować nawet pod nasłonecznioną powierzchnią, z dala od promieni słonecznych.
Do wynalazku użyto światłowodów zapożyczonych z branży telekomunikacyjnej oraz wprowadzono do nich nanostruktury cynku. Nanostruktury zostały okryte materiałem zamieniającym energię świetlną w elektryczną, która następnie jest magazynowana w ciekłym elektrolicie otaczającym nanostruktury.
W takim układzie wystarczy, że sam koniec kabla będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Każdy przewód jest szerokości 3x większej niż ludzki włos. System ten daje architektom budowlanym nowe możliwości tworzenia unikalnych budynków.
Przyczyni się to do zwiększenia funkcjonalności systemów fotowoltaicznych. Gdy światło dociera do końca włókna, jest odbijane z powrotem, faktycznie podwajając szanse absorpcji a w rezultacie dzieje się to do 6 razy bardziej efektywnie niż w przypadku płaskich komórek tlenku cynku przy zachowaniu tej samej powierzchni. Aktualnie wydajność jaką osiągnięto waha się w granicy 3,3%, ale są realne nadzieje na szybkie przebicie granicy 8%.
Źródło: ABC Science
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
tam wiecej jest na ten temat
http://sites.google.com/site/sunrydz/
dnia 27.06.2009, tzn prawie 5 miesięcy przed naukowcami z Atlanty.
Poniżej komentarz szefa badaczy Z.L Wang odniśnie mojego rozwiązania:
"Dear Mr. Dzikowski
thank you for the information. We did the work ourselves independently and did it experimentally rather
than just cartoon drawing. Have you published your data in a professional journal? just releasing in a personal website is not good enough to warranty the originality. BTW, I didnot take any thing from your website, I never knew its existence.
With regards
ZL Wang"