Globalny rynek energii słonecznej wciąż rośnie i promienieje - ENERGETYKA SŁONECZNA - FOTOWOLTAIKA - INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE - RYNEK ENERGII SŁONECZNEJ - INSTALACJE SOLARNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Globalny rynek energii słonecznej wciąż rośnie i promienieje
drukuj stronę
poleć znajomemu

Globalny rynek energii słonecznej wciąż rośnie i promienieje

Globalny rynek energii słonecznej wciąż rośnie i promienieje
fot. Isofoton.es/CC/Wikimedia Commons

Coraz większy nacisk na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń napędza globalny rynek energii słonecznej. Sprzyjające prawodawstwo oraz potrzeba zwiększenia samowystarczalności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego, to główne  czynniki, które wspomogą szybki wzrost rynku energii słonecznej. Mimo iż sprzedaż skoncentrowana jest głównie na obszarze Azji i Pacyfiku, to silny trend wzrostowy można również zauważyć na innych rynkach.

Według analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. „Globalny Rynek Energii Słonecznej" (ang. Global Solar Power Market), szacuje się, że rynek ten przyniósł przychody w wysokości 59,84 mld USD w 2013 r. i oczekuje się ich podwojenia do 137,02 mld USD w 2020 roku.

W 2014 r. globalny popyt na instalacje fotowoltaiczne (PV) zdominowany jest przez obszar Azji i Pacyfiku, którego udział w rocznym wolumenie zainstalowanych ogniw PV wynosi 46 procent. Chiny, Japonia, Indie i Australia będą dalej zajmować pierwsze cztery pozycje w rankingu sprzedaży, napędzając tym samym popyt w danym regionie. Przy drastycznej obniżce cen paneli słonecznych, producenci z Azji spoglądają obecnie w kierunku integracji łańcucha wartości oraz efektywności technicznej, by wyróżnić swoje produkty na tle towarów konkurencyjnych.

W Europie rynek kontynuuje swój wzrost. Niemcy były pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który w 2006 r. wdrożył mechanizm dotacji dotyczących instalacji PV w postaci taryf gwarantowanych (ang. Feed in Tariff, FiT). W rezultacie, moc zainstalowanych ogniw gwałtownie wzrosła i obecnie wciąż jest to największy rynek energii słonecznej na świecie. Do roku 2020 Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Wielka Brytania planują uruchomić instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 75 GW. Dla porównania, łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych na świecie w 2013 roku wyniosła 137 GW.

Na rynku europejskim odnotowuje się znaczny spadek cen instalacji PV z racji mniejszej ilości oferowanych taryf gwarantowanych oraz spekulacji dotyczących dalszego ograniczania dofinansowania głównego rynku energii słonecznej. Jednostronne zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach Protokołu z Kioto, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, również napędzają rozwój rynku energii słonecznej w tym regionie.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone stały się lukratywnym rynkiem sprzedaży, ponieważ ceny instalacji PV w regionie spadły dzięki ograniczeniu importu z Chin po nałożeniu ceł antydumpingowych oraz opłat zapobiegających nielegalnemu dotowaniu.

 ‒ Globalny rynek energii słonecznej rozwija się dzięki różnym programom subsydiowania w postaci zielonych certyfikatów, taryf gwarantowanych, dofinansowań i ulg podatkowych dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jednak te systemy dofinansowań wciąż pozostają bardzo niejednorodne, przez co wskaźniki penetracji rynkowej dla systemów PV wahają się znacznie w zależności od polityki miejscowej i regionalnej ‒ stwierdza Pritil Gunjan, analityk Frost & Sullivan ds. rynku energii i ochrony środowiska.

To właśnie decyzje polityczne będą miały największy wpływ na rozwój rynku w okresie objętym daną prognozą. Polityka środowiskowa, a w szczególności modernizacje/modyfikacje sieci elektroenergetycznej będą miały olbrzymi wpływ na ceny energii elektrycznej dla klienta końcowego oraz wyznaczą stopień  poboru energii słonecznej.

Potencjał rynku energii słonecznej ograniczany jest przez wysokie koszty instalacji i konserwacji systemów PV. Oprócz braku ciągłości w dostawach energii słonecznej oraz niskiego zwrotu z inwestycji w instalacje słoneczne, a także dostępność tańszych technologii produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jak np. energii z wiatru czy bioenergii, stanowi dodatkowe wyzwanie dla rynku. Banki finansują projekty związane głównie z technologiami już sprawdzonymi, co sprawia, że dostawcy systemów fotowoltaicznych muszą stawić czoła naciskom rosnącej konkurencji. Ponadto, uzależnienie od wsparcia rządowego utrudniło rozwój rynku z powodu wycofania dotacji w niektórych przypadkach.

 ‒ Niezbędne będzie stworzenie surowych regulacji energetycznych oraz zaoferowanie odpowiednich dotacji dla sektora energii odnawialnej. Równie ważne będzie zachowanie klarownych wytycznych dotyczących programów subsydiowania, tak aby inwestorzy oraz klienci nie zostali wprowadzeni w błąd i mogli podejmować właściwe decyzje inwestycyjne ‒ uważa Gunjan.

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl