Napęd i sterowanie rampy samochodowej w Kłajpedzie - STEROWANIE - SYSTEMY STEROWANIA - PORT - LITWA - BOSCH REXROTH - NAPĘD HYDRAULICZNY - ENDUROQ - AGREGAT HYDRAULICZNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Napęd i sterowanie rampy samochodowej w Kłajpedzie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Napęd i sterowanie rampy samochodowej w Kłajpedzie

Napęd i sterowanie rampy samochodowej w Kłajpedzie
fot. Bosch Rexroth

Aby umożliwić sprawny rozładunek tego typu jednostek, postanowiono zbudować w Porcie Kłajpeda terminal z dwiema regulowanymi rampami umożliwiającymi sprawną obsługę różnych typów statków.

Przetarg na wybudowanie kompletnej infrastruktury portowej, obejmującej prace hydrotechniczne i budowlane, wygrała łotewska firma AB “Latvijas tilti“. Za wykonanie konstrukcji stalowych mechanizmów ramp odpowiadała firma TTS Avio z grupy Latvijas tiliti. Poszukując doświadczonego i odpowiedzialnego partnera w zakresie układów napędu i sterowania tego typu konstrukcji, TTS Avio zwróciło się o wsparcie do firmy Bosch Rexroth Polska. Efektem końcowym było podpisanie w roku 2011 kontraktu na dostawę kompleksowego systemu napędu i sterowania ramp.

Firma Bosch Rexroth była dostawcą, na zasadzie „zaprojektuj i dostarcz”, układu hydraulicznego napędu rampy oraz elektrycznego układu zasilania i sterowania. Ruchy robocze podnoszenia i opuszczania pomostu rampy realizowane są przy pomocy dwóch cylindrów hydraulicznych podwieszonych na pylonach umieszczonych po obydwu stronach ramp. Na cylindrach nabudowano bloki zaworowe umożliwiające płynne podnoszenie i opuszczanie pomostu oraz pewne jego zatrzymanie w dowolnej pozycji wybranej przez operatora. Cylindry hydrauliczne (650/250 x 3600) z tłoczyskami z pokryciem Enduroq zostały wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym w Boxtel, w Holandii. Pomost w pozycji spoczynkowej opierany jest na wysuwanych z konstrukcji pomostu ryglach. Rygle te są napędzane cylindrami (CDH1 100/70 x 560) z tłoczyskami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Instalacja hydrauliczna łącząca cylindry hydrauliczne z agregatem pompowym umieszczonym w kontenerze maszynowni została wykonana z materiałów nierdzewnych z zastosowaniem technologii kołnierzy spawanych.

Montaż tej instalacji pod konstrukcją mostu - bezpośrednio nad lustrem wody - był dużym wyzwaniem dla firmy Bosch Rexroth i jej podwykonawców. Prawidłowe wykonanie instalacji, próby ciśnieniowe i płukanie zakończyły się pełnym sukcesem oraz brakiem jakichkolwiek przecieków i problemów związanych z czystością oleju podczas uruchomienia i pracy systemu. Ze względu na potencjalne zagrożenie zanieczyszczeniem wód portowych wyciekami w układzie zastosowany został olej biodegradowalny Panolin.

Zasilanie sytemu rampy jest realizowane przez dwupompowy agregat hydrauliczny umieszczony w części maszynowej kontenera maszynowni. Agregat ze zbiornikiem o pojemności 2600 l z dwoma zespołami pompowymi (z pompami A10VSO180) umożliwia pracę z pełną prędkością roboczą przy pracujących obydwu zespołach pompowych. Sterowanie kierunkiem i prędkością ruchów roboczych głównych cylindrów podnoszących realizowane jest poprzez równolegle połączone rozdzielacze proporcjonalne typu WRZ16 (po 2 szt. dla każdego z głównych cylindrów). Układ sterowania ruchami pomostu umożliwia operatorowi sterowanie z kabiny sterowniczej kontenera maszynowni oraz z przenośnego stanowiska sterowania bezpośrednio z pomostu. Sterowanie to jest możliwe zarówno w trybie automatycznym, z możliwością wykorzystania układu pomiarowego prom-pomost i automatyczną korekcją pozycji pomostu, jak i poprzez wybór określonych położeń pomostu przez operatora.

Zarówno agregat hydrauliczny jak i cześć systemu zasilająco-sterowniczego zostały zainstalowane w kontenerze maszynowni z częścią sterowniczą, który także dostarczyła firma Bosch Rexroth. Kompletnie wyposażony kontener maszynowni został zbudowany na bazie 20-stopowego kontenera morskiego, podzielonego na dwie części: maszynową z agregatem hydraulicznym, rozdzielnicami układu zasilania i sterowania oraz sterowniczą ze stanowiskiem sterowania dla operatora pomostu. Kontener ten został wyposażony także we wszelkie niezbędne instalacje i systemy umożliwiające komfortową eksploatację urządzeń w każdych warunkach atmosferycznych. W zakres wyposażenia wchodzą między innymi układy ogrzewania i klimatyzacji, skutecznej wentylacji oraz systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego. W wyposażeniu kontenera został zastosowany system nagłośnienia Bosch Plena, oferowany przez Dział Systemów Zabezpieczeń firmy Robert Bosch. System nagłośnienia, w którego skład wchodzą głośniki zainstalowane na kontenerze, mikrofony i wzmacniacze na stanowisku operatora, umożliwia komunikację głosową z obsługą pomostu i pasażerami promów.

System sterowania i kontroli położeń pomostu obejmuje systemy pomocnicze, takie jak: oświetlenia powierzchni pomostu oraz sterowania światłami drogowymi kontroli ruchu pojazdów na pomoście. Systemy kontroli położeń pomostu, takie jak system kontroli przykoszeń poprzecznych pomostu, system pomiaru pochylenia wzdłużnego pomostu, a także system ograniczający zbliżenie pomostu do lustra wody, kontrolowane są przez system sterowania z wizualizacją stanów i położeń na panelu operatora, dając pełną informację o położeniu pomostu.

Wszystkie systemy i tryby pracy pomostów zostały szczegółowo sprawdzone podczas testów funkcjonalnych zarówno przez klienta firmy Bosch Rexroth, jak i końcowego użytkownika oraz uzyskały pełną aprobatę co do przyjętych rozwiązań i uzyskanych efektów.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl