Osiedle zasilane energią odnawialną powstanie w Warszawie - OSIEDLE - OZE - WARSZAWA - BUDOWNICTWO SAMOWYSTARCZALNE ENERGETYCZNIE - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - NIEMAL ZEROWE ZUŻYCIE ENERGII - MIKROINSTALACJE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Osiedle zasilane energią odnawialną powstanie w Warszawie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Osiedle zasilane energią odnawialną powstanie w Warszawie

Osiedle zasilane energią odnawialną powstanie w Warszawie
fot. Griffin Group

Wiosną przyszłego roku na warszawskim Wilanowie ma ruszyć budowa osiedla, które dzięki kompleksowemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii będzie niemal całkowicie samowystarczalne energetycznie.

Osiedle „Eko Natolin” powstanie na 36-hektarowej działce, położonej pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów: Lasu Natolińskiego i Lasu Kabackiego. Lokalizacja osiedla ma zapewnić przyszłym mieszkańcom także dogodną komunikację z centrum miasta (m.in. dzięki położonej w odległości 2 km stacji metra Kabaty).

Projekt osiedla „Eko Natolin” zakłada utworzenie kompleksu domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej. W ramach pierwszego etapu inwestycji zaplanowano budowę 155 domów, których oddanie do użytkowania planowane jest na rok 2016.

Inwestycję realizują wspólnie deweloperzy Griffin Real Estate i Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Na mocy podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy bank dostarczy zintegrowane rozwiązanie technologiczne oparte na współdziałaniu mikroźródeł OZE, dzięki któremu przyszłe domy w znacznym stopniu zostaną ogrzane i zasilone w energię elektryczną wytworzoną z promieni słonecznych, bez konieczności spalania gazu lub innych surowców naturalnych.

Wizualizacja osiedla (fot. materiały prasowe)

Wizualizacja osiedla

Jak przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia, przyszli mieszkańcy – oprócz uniezależnienia się od dostaw gazu i wahań jego ceny – będą mogli cieszyć się istotnymi oszczędnościami. Jak wynika z obliczeń inwestorów, ogrzanie gazem domów o podobnym metrażu jest w skali roku droższe nawet o ok. 6 tysięcy złotych.

 – Jestem przekonany, że korzyści finansowe szybko przekonają Polaków do odnawialnych źródeł energii, a takie inwestycje jak osiedle „Eko Natolin” wyznaczą nowy kierunek dla budownictwa jednorodzinnego – uważa Mariusz Klimczak, Prezes Zarządu BOŚ Banku.

Domy budowane na osiedlu „Eko Natolin” mają zostać wyposażone m.in. w kolektory słoneczne, wykorzystywane jako główne źródło ciepła dla wody użytkowej oraz dodatkowe źródło dla centralnego ogrzewania pomieszczeń. Do ogrzewania budynków zimą wykorzystywane będą także pompy ciepła. Ponadto domy zostaną wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, umożliwiające przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną. Nieodzownym elementem rozwiązania oferowanego przez BOŚ jest także moduł nowoczesnej kotłowni, odpowiedzialnej za gromadzenie ciepła z poszczególnych instalacji i odpowiednie jego rozprowadzenie po całym domu. W projektowanych domach zastosowana ma być także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Zdaniem realizatorów projektu, przyszli mieszkańcy zaoszczędzą również na wydatkach związanych z utrzymaniem części wspólnej osiedla. Koszty związane np. z monitoringiem czy pielęgnacją zieleni mają być finansowane z zysków ze sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez osiedlową farmę produkującą prąd. W projekcie osiedla przewidziano także energooszczędne oświetlenie zasilane bateriami fotowoltaicznymi.

Potencjalnych nabywców mają ponadto zachęcić preferencyjne warunki finansowania zakupu nieruchomości zapowiadane przez Bank Ochrony Środowiska.

Jak przekonują partnerzy projektu, „Eko Natolin” to nie tylko inwestycja korzystna dla portfela, ale także dla środowiska. W porównaniu do osiedla podobnej wielkości ogrzewanego gazem, kompleks wyemituje około 900 ton mniej CO2 rocznie.

Źródło: Energooszczędne 4 kąty

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Instytut na rzecz Ekorozwoju
Instytut na rzecz Ekorozwoju
ul. Nabielaka 15 lok.1, Warszawa
tel.  22 851 04 02
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl