16 maja 2014 w Wieluniu odbędą się IV Targi Energii Odnawialnej oraz I edycja Targów Budownictwa. Impreza targowa poświęcona ekologicznym źródłom energii stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy teoretykami a praktykami. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie również spotkanie informacyjne na temat możliwości finansowania inwestycji w rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii.
W czasie tegorocznych targów uczestnicy poza możliwością obejrzenia ekspozycjami urządzeń wykorzystujących OZE, takich jak systemy fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, klimatyzatory, pompy ciepła, kotły, będą mogli wziąć udział w prelekcji dotyczącej programu dotacyjnego „PROSUMENT“ na zakup małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program ten przewiduje wsparcie kredytowo-dotacyjne dla inwestorów instalujących mikroźródła OZE do 40 kWe. Wsparciem objęte będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub energii elektrycznej i cieplnej. Nowy program dotacyjny przewiduje wsparcie od kilkunastu tysięcy złotych dla indywidualnych właścicieli domów aż do ponad miliona dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.
– Program dedykowany jest dla gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz osób fizycznych. Gminy, zarówno w imieniu wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych ze swojego terenu, będą mogły składać wnioski o wsparcie w ramach „PROSUMENTA” od maja b.r. Natomiast indywidualni właściciele domów będą mogli składać wnioski po czerwcu b.r. – wyjaśnia Krzysztof Brzozowki, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy, który poprowadzi prelekcję w trakcie wieluńskich targów.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się: co wpływa na wysokość dofinansowania w programie „PROSUMENT“, kto może uzyskać dotację i jakie wymogi musi spełnić, kiedy najlepiej ubiegać się o dotację (maks. poziom dofinansowania będzie się obniżał), na jakie dopłaty możemy liczyć wybierając różne typy urządzeń (inne stawki na wytwarzanie ciepła do ogrzewania, inne na wytwarzanie prądu czy kogenerację), jak zwiększyć poziom dotacji łącząc różne urządzenia, jakie wybrać urządzenia (kolektory, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, kotły na biomasę, etc.) i jak dobrać ich moc (wielkość dopłaty jest uzależniona zarówno od typu urządzeń, jak i ich mocy).
W targach udział wezmą osoby prywatne oraz producenci, dystrybutorzy i instalatorzy kolektorów słonecznych oraz systemów fotowoltaicznych, przydomowych małych elektrowni wiatrowych, pomp ciepła, kotłów na paliwa ekologiczne.
Dodatkową atrakcją spotkania będą cztery żywioły, eko-poczęstunek oraz bezpłatne porady ekspertów ds. OZE.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |