Pod koniec lutego na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach oficjalnie otwarto budynek pasywny, w którym prowadzone będą m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii.
Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach specjalizuje się m.in. w badaniach oraz promowaniu energooszczędnych technologii w budownictwie. Pierwszy, biurowiec energooszczędny powstał tu w 2009 roku. Nowo otwarty obiekt jest tzw. budynkiem pasywnym, który pod względem zużycia energii jest osiem razy bardziej wydajny niż tradycyjne obiekty, a do ogrzewania pomieszczeń zużywa zaledwie 15kWh/m2 rocznie.
Pod budynkiem zainstalowano m.in. sondy geotermalne, które pozyskują energię z wnętrza ziemi wykorzystywaną m.in. do ogrzewania i chłodzenia budynku. Sondy umieszczono w pionowych odwiertach na głębokości około 50 m.
Budynek wyposażono w kolektory słoneczne, zamieniające energię promieniowania słonecznego na ciepło, które transportowane do środka obiektu ogrzewa wodę, w sumie zainstalowano także ponad 400 modułów fotowoltaicznych, w tym 231 na dachu i 108 na elewacjach. Zastosowano też tzw. system trackerów fotowoltaicznych, czyli 36 ruchomych modułów podążających za pozornym ruchem słońca.
– Budynek zużywa do celów grzewczych ośmiokrotnie mniej energii niż w przypadku budynków tradycyjnych – powiedziała PAP Agnieszka Zięcina z biura prasowego Euro-Centrum.
Oprócz OZE, w obiekcie zastosowano też rozwiązania pozwalające w maksymalny sposób oszczędzać zużywaną energię, są to m.in. zatrzymujące przenikanie promieni słonecznych i zabezpieczające pomieszczenia przed nagrzaniem żaluzje fasadowe, system odzyskiwania ciepła - pozwalający odzyskać 80% energii cieplnej z wywiewanego powietrza, czy system zarządzania BMS umożliwiający zintegrowane zarządzanie instalacjami z jednego miejsca.
W energooszczędnym budynku prowadzone będą m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii i energooszczędnością. Powstały tu: laboratorium właściwości cieplnych budynków, laboratorium inteligentnych sieci energetycznych, czy laboratorium przeznaczone do prowadzenia testów na materiałach budowlanych pod kątem ich odporności na czynniki klimatyczne.
Powierzchnia użytkowa pięciokondygnacyjnego budynku wynosi 7,5 tys. m kw. Koszt inwestycji to 35,8 mln zł. Obecnie działa tu ok. 100 firm, które zatrudniają ok. 1500 osób.
Źródło: PAP
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |