IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii - OZE - ZRÓWNOWAŻONA ENERGIA - OŚWIETLENIE LED - IKEA - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii

IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii
fot. IKEA

Grupa IKEA opublikowała Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2013. Wśród najważniejszych osiągnięć koncern wymienia w nim kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii i zwiększenie niezależności energetycznej firmy.

IKEA posiada obecnie 137 turbin wiatrowych, 550 tys. paneli słonecznych na dachach ponad 100 sklepów oraz instalacje pozwalające produkować energię z biomasy. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez grupę IKEA w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2013, własne źródła odnawialne pozwalają firmie obecnie pokryć 37% jej zapotrzebowania na energię. Jednocześnie jak podkreśla IKEA, po uwzględnieniu źródeł zewnętrznych energia odnawialna zaspokaja 56% zapotrzebowania grupy na energię. Jednocześnie firma deklaruje, ze chce produkować więcej energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do własnego zużycia energii przez wszystkie spółki z Grupy do 2020 roku. 

Jednym z większych projektów zrealizowanych w 2013 roku przez grupę była budowa farmy wiatrowej o mocy 26 MW zlokalizowanej w Polsce, koło Rymanowa, która według szacunków firmy może wyprodukować rocznie około 61 GWh energii.

Jednocześnie jak podaje grupa w raporcie, w porównaniu do 2010 roku podniosła ona efektywność energetyczną sklepów o 8%, a centrów dystrybucji o 9% Oszczędności z tego tytułu grupa szacuje na 40 milionów euro. Firma zainwestowała między innymi 17 milionów euro w modyfikację systemu oświetlenia w 50 z 303 swoich sklepów. W dalszych planach jest zainwestowanie łącznie 100 milionów euro, aby uzyskać 15% spadek zużycia energii w sklepach.

IKEA inspiruje też swoich klientów do oszczędzania energii w domu, m.in. poprzez wymianę całego oświetlenia w swoim asortymencie na LED-owe (proces jest obecnie prowadzony i będzie trwał do końca 2016 roku). W 2013 roku IKEA sprzedała 22,4 miliona produktów z oświetleniem LED, w tym 12,3 miliona żarówek. Dzięki temu klienci mogą zaoszczędzić aż 86 milionów euro rocznie.

 – Rok po ogłoszeniu strategii zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive mamy pierwsze sukcesy i nie chodzi tylko o nasze inwestycje, w tym w odnawialne źródła energii w Polsce. W ubiegłym roku miliony naszych klientów zainteresowały się oświetleniem LED, rozwiązaniami do sortowania odpadów czy produktami organicznymi oferowanymi przez IKEA. Cieszymy się, że poprzez nasze działania i edukowanie ludzi możemy czynić ich codzienne życie w domu łatwiejszym. To motywuje nas do dalszej pracy – powiedziała Evelyn Higler, dyrektor zarządzający IKEA w Polsce.

  Raport Zrównoważonego Rozwoju 2013 Grupy IKEA wraz z jego podsumowaniem jest dostępny jest pod adresem: http://www.ikea.com/ms/pl_PL/pdf/yearly_summary/ikea-group-yearly-summary-fy13.pdf

  follow us in feedly
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  REKLAMA
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl