IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii - OZE - ZRÓWNOWAŻONA ENERGIA - OŚWIETLENIE LED - IKEA - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii

IKEA stawia na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii
fot. IKEA

Grupa IKEA opublikowała Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2013. Wśród najważniejszych osiągnięć koncern wymienia w nim kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii i zwiększenie niezależności energetycznej firmy.

IKEA posiada obecnie 137 turbin wiatrowych, 550 tys. paneli słonecznych na dachach ponad 100 sklepów oraz instalacje pozwalające produkować energię z biomasy. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez grupę IKEA w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2013, własne źródła odnawialne pozwalają firmie obecnie pokryć 37% jej zapotrzebowania na energię. Jednocześnie jak podkreśla IKEA, po uwzględnieniu źródeł zewnętrznych energia odnawialna zaspokaja 56% zapotrzebowania grupy na energię. Jednocześnie firma deklaruje, ze chce produkować więcej energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do własnego zużycia energii przez wszystkie spółki z Grupy do 2020 roku. 

Jednym z większych projektów zrealizowanych w 2013 roku przez grupę była budowa farmy wiatrowej o mocy 26 MW zlokalizowanej w Polsce, koło Rymanowa, która według szacunków firmy może wyprodukować rocznie około 61 GWh energii.

Jednocześnie jak podaje grupa w raporcie, w porównaniu do 2010 roku podniosła ona efektywność energetyczną sklepów o 8%, a centrów dystrybucji o 9% Oszczędności z tego tytułu grupa szacuje na 40 milionów euro. Firma zainwestowała między innymi 17 milionów euro w modyfikację systemu oświetlenia w 50 z 303 swoich sklepów. W dalszych planach jest zainwestowanie łącznie 100 milionów euro, aby uzyskać 15% spadek zużycia energii w sklepach.

IKEA inspiruje też swoich klientów do oszczędzania energii w domu, m.in. poprzez wymianę całego oświetlenia w swoim asortymencie na LED-owe (proces jest obecnie prowadzony i będzie trwał do końca 2016 roku). W 2013 roku IKEA sprzedała 22,4 miliona produktów z oświetleniem LED, w tym 12,3 miliona żarówek. Dzięki temu klienci mogą zaoszczędzić aż 86 milionów euro rocznie.

 – Rok po ogłoszeniu strategii zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive mamy pierwsze sukcesy i nie chodzi tylko o nasze inwestycje, w tym w odnawialne źródła energii w Polsce. W ubiegłym roku miliony naszych klientów zainteresowały się oświetleniem LED, rozwiązaniami do sortowania odpadów czy produktami organicznymi oferowanymi przez IKEA. Cieszymy się, że poprzez nasze działania i edukowanie ludzi możemy czynić ich codzienne życie w domu łatwiejszym. To motywuje nas do dalszej pracy – powiedziała Evelyn Higler, dyrektor zarządzający IKEA w Polsce.

  Raport Zrównoważonego Rozwoju 2013 Grupy IKEA wraz z jego podsumowaniem jest dostępny jest pod adresem: http://www.ikea.com/ms/pl_PL/pdf/yearly_summary/ikea-group-yearly-summary-fy13.pdf

  follow us in feedly
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz

  REKLAMA
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl