Co z niskosprawną kogeneracją? - OZE - PRAWO ENERGETYCZNE - CHP - KOGENERACJA - EKOKOGENERACJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Co z niskosprawną kogeneracją?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Co z niskosprawną kogeneracją?

Co z niskosprawną kogeneracją?
fot. Kogeneracja S.A.

W większości rozmów, artykułów i dokumentów związanych z systemami wsparcia dla kogeneracji pojawia się kategoria „wysokosprawności”, niemniej niektóre zakłady wytwarzające energię w skojarzeniu zostały zrealizowane w ramach systemu wsparcia dla inwestycji, które wysokosprawne być nie mogły. Czy istnieją jeszcze szanse pozyskania dodatkowych środków przez wspomniane jednostki?

W ramach działania 9.4 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wsparte zostały między innymi projekty inwestycyjne w zakresie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w kogeneracji, w układach nie spełniających kryterium „wysokosprawności”. Dofinansowywana była budowa tylko takich jednostek, w których wskaźnik skojarzenia (moc elektryczna do mocy cieplnej) był większy niż 0,45. Przedsięwzięcia dotyczące kogeneracji w ramach konkursu oceniane były w grupie projektów dotyczących wytwarzania energii elektrycznej i przy ich ocenie pod uwagę brane były wyłącznie dane dotyczące energii elektrycznej.

Inwestorzy poinformowali nas, że w regulaminie konkursu był zapis mówiący o wykorzystaniu energii w „niskosprawnej kogeneracji”, jednakże w obecnie wspomniane określenie nie jest używane. Warto wspomnieć, że w Ocenie wydatkowania środków publicznych celem wsparcia inwestycji w energetyce odnawialnej w Polsce na przykładzie Działania 9.4. - Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) również można znaleźć informacje, na które zwróciła uwagę branża biogazowa: „wspierane mogą być tylko projekty, które wytwarzają energię z niskosprawną wydajnością”. Odnotować należy także fakt, że poziom dotacji określony programem pomocowym przyjętym rozporządzeniem Ministra Gospodarki, w zależności od regionu sięgnął nawet do 70% kosztów kwalifikowanych.

Raport Ocena możliwości zapewnienia porównywalności projektów dotyczących wykorzystania poszczególnych źródeł energii odnawialnej na przykładzie Działania 9.4 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wśród zagrożeń wskazywał, że wykluczenie ze wsparcia w ramach działania 9.4 projektów spełniających kryteria wysokosprawnej kogeneracji oznaczało de facto wspieranie w ramach z założenia rozwiązań mniej efektywnych w porównaniu do rzeczywistego potencjału. Zgodnie z raportem wykluczenie innowacyjności zwiększyło ryzyko preferowania stosowania przestarzałych technologii wobec rozwijających się dynamicznie technik OZE.

Czy przedstawiciele biogazowni, przy budowie których skorzystano z wspomnianego wsparcia dla niskosprawnej kogeneracji mogą liczyć na jakiekolwiek profity w związku z kogeneracyjną nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która została uchwalona 24 stycznia 2014 r.?

Między innymi na to pytanie, spróbuje odpowiedzieć dr Zdzisław Muras podczas specjalistycznego warsztatu Nowe zasady wsparcia dla kogeneracji. Najnowsze regulacje, który 27 lutego w Warszawie zorganizuje analityczno-doradczy Zespół CBE Polska. 

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl