Instytut Fraunhofera: Rozwiązania w oparciu o zasilane elektrycznie pompy ciepła niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE - BIOMASA - TECHNIKA GRZEWCZA - FOTOWOLTAIKA - OZE - POLITYKA ENERGETYCZNA - ENERGETYKA ODNAWIALNA - NIEMCY - POMPY CIEPŁA - INSTYTUT FRAUNHOFERA - PORTPC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Instytut Fraunhofera: Rozwiązania w oparciu o zasilane elektrycznie pompy ciepła niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE
drukuj stronę
poleć znajomemu

Instytut Fraunhofera: Rozwiązania w oparciu o zasilane elektrycznie pompy ciepła niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE

Instytut Fraunhofera: Rozwiązania w oparciu o zasilane elektrycznie pompy ciepła niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE
fot. © Fraunhofer ISE

Podczas ostatniego posiedzenia Rząd Niemiec przyjął nowe założenia reformy polityki energetycznej. Utrzymany został cel OZE dla 2050 roku - 80 proc. energii w Niemczech ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W ramach korekt programu zostanie zmniejszone wsparcie dla technologii OZE, które osiągnęły fazę dojrzałości takich jak energetyka wiatrowa, biomasa czy fotowoltaika.

Tymczasem naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE analizując modele systemu energetycznego w Niemczech do 2050 roku doszli do wniosku, że w przyszłości energia elektryczna wykorzystywana do ogrzewania musi odgrywać większą rolę w dostawie energii w Niemczech. Ochroni to przed znaczącym wzrostem kosztów przy produkcji energii ze źródeł odnawialnych. 

Badanie, opublikowane w grudniu 2013 r., oparte na modelu analitycznym obejmowało wszystkie sektory energetyczne i nośniki energii. Celem projektu było modelowanie systemu energetycznego, w którym, dzięki energii odnawialnej i efektywności energetycznej, emisja gazów cieplarnianych może być zmniejszona o 80 procent w 2050 roku i to przy możliwie najniższych kosztach. Główne wyniki analizy zawierają następujące wnioski:

  • Fluktuacyjna (zmienna w czasie) produkcja energii ze źródeł odnawialnych odgrywać będzie kluczową rolę w całym systemie energetycznym.
  • Dostawa energii ze źródeł odnawialnych w 2050 r. nie spowoduje żadnych dodatkowych kosztów porównaniu do istniejącego obecnie systemu energetycznego.
  • Bazujący obecnie na gazie ziemnym sektor grzewczy będzie przechodzić stopniowo w system bazujący na zastosowaniu energii elektrycznej (w tym na pompach ciepła).
  • Pompy ciepła zapewnią w 2050 roku około 40 proc. zaopatrzenia w ciepło, z czego 10 proc. pompy ciepła powietrzne, 12 proc. pompy ciepła gruntowe, 8 proc. pompy ciepła gazowe i 10 proc. w sieciach ciepłowniczych. Energetyka słoneczna obejmować będzie 20 proc., kogeneracja i kotły grzewcze po 17 proc.
  • Pompy ciepła pomogą przejmować nadmiar produkcji energii elektrycznej do zastosowania w ciepłownictwie i stosowane w połączeniu z magazynami ciepła przyczynią się do elastycznego sterowania obciążeniem sieci energetycznej.

Wykorzystanie energii słonecznej w procesach termiczych w pralni, © Fraunhofer ISE

Wykorzystanie energii słonecznej w procesach termiczych w pralni © Fraunhofer ISE

Długoterminowa polityka energetyczna oparta w znacznej mierze o odnawialne źródła energii jest obecna nie tylko w Niemczech, ale także w wielu krajach Europy. Przykładem może być Dania, gdzie system energetyczny w 2050 roku ma być w całości oparty na OZE.

Źródło: PORT PC / Instytut Fraunhofera ISE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl