Do końca 2013 r. w okolicach polskich hut miedzi powstaną dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 100 kW. Projekt realizuje Energetyka Sp. z o.o. - spółka córka należąca do KGHM Polska Miedź S.A. i ma charakter badawczy. Analizie zostaną poddane trzy różne technologie ogniw fotowoltaicznych.
O rozstrzygnięciu przetargu na budowę farm słonecznych poinformowała spółka Energetyka na swojej stronie internetowej.
Pierwsza z instalacji o mocy 100 kW będzie się składać w 50% z paneli CIGS, a jej pozostałą część będą stanowić panele krystaliczne. Inwestycja powstanie na terenie Huty Miedzi w Głogowie, a do produkcji paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS wykorzystywane będą pierwiastki dostępne na złożach należących do KGHM.
Druga farma, również o mocy 100 kW, powstanie na terenie Huty Miedzi Legnica. Obie instalację będą gotowe najpóźniej do końca bieżącego roku.
Instalacje mają charakter pilotażowy i eksperymentalny, ponieważ koncern chce dokładnie przetestować stosowane w nich technologie zanim zdecyduje się na większe inwestycje w branże energii odnawialnej. Dopiero rezultaty tych badań zostaną wykorzystane w kolejnych inwestycjach solarnych.
W zeszłym roku KGHM wraz z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą uruchomił tzw. Centrum Metali Krytycznych, w którym mają być prowadzone badania nad technologią CIGS i właściwościami poszczególnych pierwiastków i możliwości zastosowania ich w produkcji paneli fotowoltaicznych.
Zobacz też: KGHM inwestuje w ogniwa fotowoltaiczne
Źródło: CIRE, Rzeczpospolita
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |