Za zorganizowanie stoiska zapłaci park technologiczny, ale jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT) Szymon Mazurkiewicz, w kosztach tych nie będą partycypowały firmy działające w KPT.
– Udział tych firm w targach będzie dla nich zupełnie bezpłatny. To ma być wartość dodana dla tych firm za to, że funkcjonują na naszym terenie – zaznaczył.
Porozumienie dotyczy wszystkich imprez targowych organizowanych w Targach Kielce. Za każdym razem, przed konkretną wystawą w parku będzie prowadzony nabór firm, które będą chciały się zaprezentować. – Mamy nadzieję, że Targi zorganizują je w centralnym miejscu swoich wystaw. Pod marką "Kielecki Park Technologiczny" będą mogły zaprezentować się firmy z naszego otoczenia. Liczę, że to będzie duże stoisko, bardzo prestiżowe – ocenił Mazurkiewicz i podkreślił, że współpraca z Targami była inicjatywą oddolną.
– Odpowiedzieliśmy w ten sposób na oczekiwania naszych lokatorów i spodziewamy się dużego zainteresowania z ich strony obecnością na Targach – powiedział.
Kielecki Park Technologiczny dzieli od Targów Kielce ok 3 km. Obie firmy znajdują się w północno-zachodniej części miasta w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 74.
– Działamy bardzo po sąsiedzku, jesteśmy trochę skazani na siebie. Jestem przekonany, że ta umowa przyniesie bardzo dobre owoce – ocenił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Jak poinformował Mazurkiewicz, umowa z Targami to nie jedyne przedsięwzięcie otwierające KPT na świat. W przyszłym tygodniu Kielecki Park Technologiczny zostanie przyjęty w poczet międzynarodowego stowarzyszenia IASP (International Association of Science Parks and Areas of Innovation), skupiającego parki technologiczne z całego świata. Dzięki temu zwiększą się możliwości wejścia firm-lokatorów KPT na rynki zagraniczne.
– W planach jest realizacja programu +soft landing+, czyli miękkiego lądowania, przeznaczonego dla tych firm, które będą chciały zafunkcjonować na rynkach zagranicznych. Zupełnie nieodpłatnie będą mogły skorzystać z powierzchni innych parków, a wszystko na zasadach wzajemności – wyjaśnił Mazurkiewicz.
Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej IASP, KPT stanie się jednym z dziewięciu podmiotów zrzeszonych w organizacji na prawach pełnego członkostwa.
Kielecki Park Technologiczny powstał w kwietniu 2008 roku w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”. Głównym celem było stworzenie wielofunkcyjnego terenu aktywności gospodarczej. Obecnie swoje miejsce znalazło tam 80 nowych firm. Swoją działalność prowadzą tam również podmioty zagraniczne.
Całkowita wartość budowy infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego, podjętej przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91% pochodziło ze środków unijnych.
Targi Kielce należą do jednych z największych centrów wystawienniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku w Targach Kielce prezentuje się blisko 6 tys. wystawców z prawie 60 krajów świata.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |