Chińscy eksporterzy zgodzili się na utrzymywanie cen produkowanych przez nich paneli powyżej minimalnego progu, tj. 56 eurocentów za jeden wat. Cena ta jest bliska cenie rynkowej paneli słonecznych w Europie - poinformował serwis EurActiv.
Unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht poinformował, że po sześciu tygodniach rozmów udało się osiągnąć porozumienie w sprawie cen paneli słonecznych importowanych z Chin.
– Jesteśmy przekonani, że ten próg cenowy ustabilizuje europejski rynek paneli słonecznych i położy kres szkodom, które wyrządzały europejskiemu przemysłowi praktyki dumpingowe. Znaleźliśmy polubowne rozwiązanie, które na nowo zapewni równowagę na europejskim rynku paneli słonecznych dzięki zrównoważonemu poziomowi cen – powiedział w sobotę de Gucht.
Spór wybuchł, gdy Bruksela oskarżyła chińskich producentów o sprzedawanie paneli po cenach dumpingowych, co wyraźnie szkodziło europejskiemu rynkowi. Na początku czerwca, Komisja nałożyła na chińskie panele cło antydumpingowe w wysokości 11,8%. Gdyby porozumienia nie udało się osiągnąć do 6 sierpnia, cło wzrosłoby na stałe do poziomu 47,6%.
– Chiński rząd i przemysł włożyli dużo wysiłku w rozwiązanie sporu o panele słonecznie poprzez dialog i konsultacje oraz okazali ogromną serdeczność. Premier Chin, Li Keqiang, wykonał samodzielnie dużą część pracy – zapewnił w rozmowie z EurActiv.pl Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Xi Jian.
Przeciwko osiągniętemu kompromisowi opowiedziała się jednak europejska organizacja ProSun, promująca pozyskiwanie energii z użyciem paneli słonecznych.
– Porozumienie między Komisją Europejską i Chinami jest niezgodna pod każdym względem z prawem europejskim. Zagraża ona samemu istnieniu europejskiego przemysłu energetyki słonecznej, z którego zniknęło już 15 tys. stanowisk z powodu stosowanego przez Chiny dumpingu i nielegalnych subwencji rządowych – oświadczył Prezydent ProSun, Milan Nitzschke.
Unijny komisarz ds. handlu stanowczo zaprzeczył tym zarzutom. W poniedziałkowym oświadczeniu de Gucht zapewnił, że na chińskich dostawców, którzy nie będą przestrzegali progu cenowego, zostaną ponownie nałożone wysokie cła.
Energetyka słoneczna jest ważną gałęzią przemysłu wykorzystującą odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Jej rozwój przyczynia się do realizacji celu na rok 2020, który zakłada 20-procentowy udział energii odnawialnej w krajach członkowskich UE.
Źródło: www.EurActiv.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |