W Wyższej Szkole Prawa i Administracji powstaną pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych oraz jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych. Dodatkowo uczelnia planuje rozbudowę istniejących pomp głębinowych tak, aby zminimalizować koszty klimatyzowania sal wykładowych. Celem inwestycji jest obniżenie kosztów ekploatacyjnych budynków uczelni, które pozwoli utrzymać niski koszt studiowania.
Podkarpacka uczelnia już od ponad dwóch lat korzysta z odnawialnych źródeł energii. W 2011 r. na terenie rzeszowskiego kampusu do użytku oddano jedną z największych w Polsce instalacji pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych. Teraz system ten zostanie rozbudowany.
Najważniejszą częścią ekologicznej inwestycji w WSPiA będzie innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych. Instalacja zbudowana zostanie na parkingach uczelni, gdzie powstanie tam prawie 40 tzw. car portów.
– Będą to zadaszenia, na których zainstalowane zostaną nowoczesne panele fotowoltaiczne. Łączna powierzchnia paneli wyniesie około 840 metrów kwadratowych. Pozwoli to na pozyskanie ze słońca energii elektrycznej o mocy około 170 kW – tłumaczy Marek Rogalski, Zastępca Dyrektora Administracyjnego WSPiA.
W ramach inwestycji powstanie pierwsza w Rzeszowie i jedna z niewielu na Podkarpaciu stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Będą to dwa stanowiska wyposażone w gniazda typu TESLA oraz ELEX. Stacje ładujące będą ogólnodostępne i pozwolą na bezpłatne ładownie samochodu elektrycznego.
Wizualizacja "Car Portów" z panelami fotowoltaicznymi na parkingu WSPiA.
Dodatkowo rzeszowska uczelnia planuje również rozbudowę istniejącego systemu pomp ciepła, które pozwolą zminimalizować koszty klimatyzowania sal wykładowych.
– W tej części naszej inwestycji planujemy wyposażenie układu pompy ciepła w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku "Collegium Administrativum" WSPiA. Dodatkowo ciepło odpadowe z klimatyzacji będzie wykorzystywane do regeneracji dolnego źródła pompy ciepła. Nowa instalacja pozwoli nam zminimalizować koszty chłodzenia dużej Auli, Sali konferencyjnej oraz trzech dużych sal wykładowych – tłumaczy Marek Rogalski.
Inwestycja powinna być zrealizowana do końca tego roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jej wykonanie.
Budżet projektu pn. "Rozbudowy infrastruktury energetycznej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w oparciu o odnawialne źródła energii" wynosi prawie 7 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.
Źródło: WSPiA
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |