Projektowanie własnych urządzeń „wearable” przy użyciu nowego zestawu FLORA Adafruit - ELEKTRONIKA - PROJEKTOWANIE - ELEKTRONICZNE UBRANIE - INTELIGENTNE UBRANIE - FARNELL ELEMENT14 - WEARABLE - FLORA ADAFRUIT - ELEKTRONIKA DO NOSZENIA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Projektowanie własnych urządzeń „wearable” przy użyciu nowego zestawu FLORA Adafruit
drukuj stronę
poleć znajomemu

Projektowanie własnych urządzeń „wearable” przy użyciu nowego zestawu FLORA Adafruit

Projektowanie własnych urządzeń „wearable” przy użyciu nowego zestawu FLORA Adafruit
fot. Adafruit Industries

W związku z pojawieniem się nowego, gorącego trendu w globalnej technologii – pierwszych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do noszenia jako element ubrania, portal element14 zaprasza inżynierów i projektantów do stworzenia własnego urządzenia typu „wearable”. Konkurs kierowany jest do inżynierów na całym świecie i stawia za zadanie zaprojektowanie urządzenia, które będzie się komponować z ubraniami i akcesoriami do noszenia, lecz zapewni większy stopień integracji niż pierwsze produkty tego typu – zegarek Pebble i okulary Google Glass. 

Badania rynku sugerują, że w ciągu najbliższych pięciu lat konsumenci przeznaczą od 6 do 50 miliardów USD* na urządzenia noszone, które szybko wpisują się w jeden z najważniejszych trendów technologicznych na całym świecie. Ubrania, które potrafią rozpoznawać lokalizację użytkownika, środowisko w jakim się znajduje i jego stan zdrowia oraz przekazywać informacje na ten temat, znajdą wiele zastosowań w przemyśle i opiece zdrowotnej. 

Portal element14 wybrał zestaw FLORA firmy Adafruit jako platformę obliczeniową do tego projektu. Platforma FLORA pozwala na tworzenie produktów o wyższym stopniu integracji i niższych kosztach w porównaniu z poprzednimi wersjami oraz udostępnia technologię „wearable” szerszej grupie użytkowników. Przykładowe zastosowania obejmują np. urządzenia monitorujące dla osób starszych lub wymagających szczególnej opieki, kurtkę rowerową z czujnikami światła otoczenia oraz rękawice, które mogą służyć jako terminale danych. Wyzwanie to jest kontynuacją poprzednich, udanych wyzwań element14, podczas których uczestnicy tworzyli projekty takie jak urządzenie do monitorowania warzenia piwa czy wykrywacz tlenku węgla nie wymagający baterii.

 – Technologia do noszenia jest obecnie niezwykle popularna, o czym świadczy zainteresowanie okularami Google Glass czy sukces zegarka Pebble w serwisie Kickstarter. Wciąż jednak czekamy na produkt, który połączy ściśle tę technologię z ubraniami i właśnie temu ma służyć nasz konkurs z wykorzystaniem zestawu Adafruit. Jest to wyzwanie dla naszej utalentowanej społeczności, aby stworzyła coś nowego w dziedzinie technologii do noszenia - produkt, który w znaczący sposób odmieni codzienne życie użytkowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o monitorowanie osób starszych i wymagających szczególnej troski, czy też o znalezienie zgubionej torebki, technologia do noszenia dopiero raczkuje, ale dostrzegamy jej ogromny potencjał i gorąco zachęcamy do udziału w konkursie – stwierdziła Dianne Kibbey, dyrektor globalny ds. społeczności w portalu element14.

FLORA ma rozmiary tarczy męskiego zegarka i została zaprojektowana tak, aby można ją było wszyć w ubranie lub ozdobę z materiału przy użyciu specjalnego stalowego przewodu, który pozwala na prowadzenie obwodu wewnątrz szwów.  Platforma jest programowana przez wbudowany port USB i obsługuje urządzenia USB interfejsu HID, można ją więc wykorzystać jako mysz czy klawiaturę lub podłączyć bezpośrednio do telefonu komórkowego, aby uzyskać łączność z innymi użytkownikami i zdalny dostęp do danych. FLORA zapewnia łatwe sterowanie i zasilanie dużej ilości diod LED RGB, można więc z powodzeniem stosować wszelkie wyświetlacze i wskaźniki, zarówno w celach dekoracyjnych jak i funkcjonalnych. Poza tym platforma ma wytrzymałą konstrukcję i została zaprojektowana z myślą o początkujących użytkownikach. Płytka jest przyjazna dla tkanin, waży zaledwie 4,4 g i nie ma odsłoniętych zakończeń, które mogą ograniczać jej umiejscowienie lub uszkodzić materiał.

Zestaw FLORA i diody RGB, fot. Adafruit

 – Jesteśmy podekscytowani na myśl o ciekawych projektach urządzeń do noszenia, które zostaną przedstawione w tym konkursie. Cieszymy się ze współpracy Adafruit z element14 i społecznością Arduino i mamy nadzieję, że wspólne działania nas zbliżą – stwierdziła Becky Stern, dyrektor ds. elektroniki do noszenia w Adafruit.

Uczestnicy konkursu wybrani spośród społeczności element14 będą mieli możliwość zbudowania i przedstawienia urządzenia do noszenia, zaprojektowanego w celu poprawy jakości codziennego życia. element14 zaprasza inżynierów i projektantów do zgłaszania swoich pomysłów tutaj. Wybierzemy spośród nich pięcioro uczestników, którym przekażemy darmowy zestaw FLORA, aby umożliwić zrealizowanie projektu przy wsparciu społeczności element14 i innych projektantów Arduino.  Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony we wrześniu, a jego projekt będzie oceniany przez zespół specjalistów z Adafruit i społeczności element14 pod kątem potencjału prototypu i możliwości jego praktycznego zastosowania, polegającego na wprowadzeniu go na rynek jako produkt komercyjny. Podczas oceny brana będzie pod uwagę także jakość treści wspierających, w tym blogów, materiałów wideo i projektów powstałych podczas trwania konkursu.

Zestawy FLORA firmy Adafruit w Europie można zakupić na stronie firmy Farnell element14.  Klienci, którzy nabędą zestawy, mogą także wziąć udział w przedsięwzięciu. Aby dowiedzieć się więcej lub wysłać swój pomysł, przejdź do poświęconej temu projektowi strony społeczności element14 pod adresem www.element14.com/wearables.


* badania rynku przeprowadzone przez IMS szacują potencjał rynku urządzeń do noszenia na 6 miliardów USD, a Credit Suisse przewiduje, że ten „mega trend” może w ciągu pięciu lat osiągnąć wartość nawet 50 miliardów USD.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl