Decyzja Niemiec o odejściu od energetyki jądrowej i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii nie była, jak się powszechnie uważa, związana z katastrofą w Fukushimie – uważa prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Według eksperta decyzja ta została podjęta znacznie wcześniej, a zamykanie elektrowni jądrowych równoważone jest teraz ekspansją energetyki gazowej, która musi stabilizować system elektroenergetyczny z dużym udziałem energii z OZE.
W maju 2011 r. rząd Angeli Merkel zdecydował o zmianie strategii w polityce energetycznej, zapowiadając stopniowe wyłączenie 17 elektrowni atomowych do 2022 roku. Jednocześnie wprowadził znaczne subwencje na rozwój energetyki odnawialnej, które teraz są znacznym obciążeniem dla niemieckiej gospodarki.
– Niemcy zdecydowały o całkowitej rezygnacji z energetyki jądrowej, nie tylko o zaprzestaniu budowy nowych reaktorów, ale także wyłączeniu wszystkich, które posiadają. Był to jedyny kraj na świecie, który podjął tak radykalną decyzję. Ona zbiegła się w czasie z wydarzeniami w Fukushimie i często była z nimi kojarzona – mówi prof. Grzegorz Wrochna.
Profesor zaznacza jednak, że decyzja dotycząca zmiany w tej polityce, została podjęta znacznie wcześniej, bo już w 2000 roku, zaś dwa lata później weszła w życie decyzja rządu niemieckiego o wycofaniu się z energetyki jądrowej. Od tamtej pory jedynie czasowo zawieszano jej wykonanie i przedłużano zezwolenia na eksploatację poszczególnych reaktorów.
– Ostatnia decyzja o zamknięciu elektrowni jądrowych zapadła w maju w 2011 r., w trzy tygodnie po położeniu pierwszej nitki Nord Streamu i nie chodziło w tym przypadku o trzęsienie ziemi czy fale tsunami, których Niemcy nie muszą się obawiać. Tylko o to, że w walce o niemiecki rynek energii gaz zaczął wygrywać z energetyką jądrową – mówi prof. Grzegorz Wrochna.
Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej rośnie rynek energetyki gazowej. Te konwencjonalne elektrownie stabilizują system, ponieważ prąd pochodzący z wiatru czy słońca nie jest wytwarzany jednostajnie sposób ciągły i stabilny.
– Niemcy deklarują przejście na energię z wiatraków, ale wiatr wieje średnio tylko przez 20% czasu. W związku z tym 80% mocy musi być zarezerwowana w elektrowniach konwencjonalnych, np. właśnie gazowych. Czyli mówiąc o tym, że budujemy wiatraki, tak naprawdę w Niemczech budujemy elektrownie gazowe – przypomina dyrektor.
– Powrót Niemiec do energii jądrowej na pewno nie jest wykluczony, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń w Unii Europejskiej. W maju mieliśmy do czynienia z „dużym przewrotem". Język, którym mówili szefowie rządów w Brukseli 22 maja był zupełnie inny niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy – zwraca uwagę prof. Grzegorz Wrochna.
Ekspert wyjaśnia, że podczas spotkania zwracano uwagę na wysokie koszty energetyki wiatrowej i słonecznej, która pochłania miliardowe subwencje zadłużające państwa lub obciążające odbiorców. Przywódcy państw UE koncertowali się nad zapewnieniem niskich cen energii dla przemysłu, aby mógł być konkurencyjny. Ma to być teraz podstawowym celem Unii, zaś cele klimatyczne odchodzą na plan drugi.
– Oficjalnie nikt nie mówi o tym, że z nich się rezygnuje, ale zarówno zwolennicy energetyki jądrowej czy konwencjonalnej, jak również zwolennicy tzw. źródeł odnawialnych, ostro ten szczyt komentowali. Jedni z entuzjazmem, drudzy ze zgrozą, mówili o wywróceniu do góry nogami polityki klimatycznej – wyjaśnia prof. Grzegorz Wrochna.
Prof. Grzegorz Wrochna przywołuje słowa unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera, który mówił, że ustanowienie celów klimatycznych po 2020 roku na poziomie 3x30 nie wydaje się być dobrym pomysłem. Obecne cele zawarte w pakiecie „3x20”, zobowiązują kraje UE do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenia zużycia energii o 20% oraz wzrostu zużycia energii z odnawialnych źródeł do 20% przez całą UE. Trwa dyskusja, jakie powinny być kolejne zadania przeciwdziałające zmianom klimatycznym.
– Komisarz Guenther Oettinger mówił, że przemysł europejski, żeby być konkurencyjny musi mieć tanią energię. A odnawialne źródła są kosztowne, niestabilne, wymagają dużych inwestycji w systemy energetyczne, w szczególności w sieci przesyłowe. Niedawna wypowiedź Angeli Merkel jakby echem powtórzyła te argumenty mówiąc, że Niemcy muszą myśleć o tym, żeby energia była tańsza, żeby można było więcej zainwestować w sieci przesyłowe i nie obciążać tak bardzo kieszeni podatników – informuje dyrektor NCBJ.
newseria.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |