Polska chce uczestniczyć w badaniach i pracach nad produkcją komponentów związanych z mikroelektronicznymi urządzeniami pomiarowymi – tzw. MEMS (ang. Micro Electro-Mechanical Systems). Zdaniem Olgierda Dziekońskiego, prezydenckiego ministra, technologia systemów mikroelektromechanicznych to nowa przyszłość technologiczna świata. Ma ona służyć m.in. do budowy inteligentnych sieci energetycznych, ale będzie istotna również dla rozwoju służby zdrowia i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
– Wprowadzenie MEMS-ów będzie miało bardzo istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Zarówno ze względu na wprowadzenie nowych technologii zarządzania procesami w służbie zdrowia, energetyce czy w sektorze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale również pozwoli na zdobycie przez polskie firmy możliwości bycia w pierwszym szeregu firm, które produkują aplikacje MEMS-ów, które stosują MEMS-y i które potrafią wdrażać te technologie w szeroko rozumianą sferę gospodarki – podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – To pozwoli polskim firmom być konkurencyjnymi w skali globalnej – przekonuje.
Zainteresowanie Polaków nowymi technologiami MEMS to m.in. efekt wizyty polskiej delegacji w Dolinie Krzemowej w listopadzie ub.r.
– Nasze spotkanie w Dolinie Krzemowej zaowocowało przyjęciem przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projektu dotyczącego uruchomienia badań i prac nad produkcją komponentów związanych z MEMS-ami. MEMS-y to jest to, co jest prawdopodobnie ważniejsze od kryształów, od półprzewodników. To jest ta nowa przyszłość technologiczna świata. Chcemy w tym być – mówi prezydencki minister.
Jak wyjaśnia, MEMS-y będą służyć rozwojowi m.in. nowych technologii pomiaru w służbie zdrowia, badania pacjentów na odległość, np. za pomocą telefonu komórkowego.
– To jest także związane z budowaniem sieci inteligentnych. To wszystko jest w tej chwili jednym z najbardziej rozwijających się składników nowoczesnej technologii – dodaje Olgierd Dziekoński.
Dlatego też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło decyzję o finansowaniu prac badawczych i rozwojowych związanych z tym obszarem wiedzy. Jednak zdaniem ministra bez międzynarodowej współpracy badania w tym zakresie będą niemożliwe.
– Kooperacja w dziedzinie produkcji badań nad MEMS-ami i produkcji związanych z nimi komponentów musi mieć wymiar globalny. Będzie to kwestia współpracy nie tylko z Amerykanami, którzy są bardzo zaawansowani w tych kwestiach, ale również z krajami Azji południowej, takimi jak Korea Płd., Japonia. Planujemy nawiązać też współpracę z krajami europejskimi. Chodzi tu szczególnie o kraje Europy północnej, Niemcy, Holandię i Francję – zauważa Dziekoński.
newseria.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |