Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o. o. pozyskała dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę 4 farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4 MW. Realizacja inwestycji Podlasie Solar Park rozpocznie się w 2013 r., a jej zakończenie planowane jest w roku 2014.
Farmy słoneczne powstaną w miejscowościach: Kolno, Lipsk i Jedwabne. Inwestycja zajmie ponad 9 hektarów powierzchni i rocznie wyprodukuje prąd zapewniający energię elektryczną dla dwóch tysięcy gospodarstw domowych. Firma czeka na decyzję ws. przyznania nowych dotacji o wartości ok. 13 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kolejnych trzech farm słonecznych.
– Energetyka słoneczna jest najszybciej rozwijającym się segmentem OZE na świecie. Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna wolnostojąca farma solarna o mocy 1 MW. Tymczasem w Niemczech zainstalowanych jest ok. 32 000 MW, a w Belgii ok. 3000 MW. Jesteśmy jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną – komentuje Przemysław Pięta, prezes Zarządu Amber Energia S.A.
Kwestie związane z budową farmy fotowoltaicznej zostaną poruszone przez przedstawicieli firmy Lumen Technik należącej do Grupy Amber Energia podczas XVI Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX w Kielcach. 26 lutego br. eksperci Lumen Technik poprowadzą serię warsztatów pt. Akademia Solarna Lumen Technik, podczas których uczestnicy uzyskają kompleksową wiedzę z zakresu przygotowania i realizacji małych oraz dużych instalacji fotowoltaicznych. 27 lutego br. Paweł Dobrowolski, prezes Zarządu Lumen Technik Sp. z o.o., poprowadzi panel dyskusyjny pt. Perspektyw rozwoju fotowoltaiki w Polsce podczas konferencji Odnawialne Źródła Energii ENEX 2013, organizowanej przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska z udziałem m.in. ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego oraz przedstawicieli wiodących firm energetyki konwencjonalnej oraz branży OZE.
– Czy tego chcemy czy nie, technologie słoneczne są przyszłością europejskiej i światowej energetyki. Już w 2011 roku przybyło w Europie więcej mocy w elektrowniach słonecznych, niż we wszystkich innych technologiach razem wziętych. Wykorzystanie energii słonecznej jest już obecnie na tyle tanie i wydajne, że we Włoszech firmom bardziej opłaca się zainstalować własną elektrownię słoneczną, niż kupować prąd z sieci. W Polsce osiągniemy ten stan za 4-5 lat – powiedział Paweł Dobrowolski, prezes Zarządu Lumen Technik Sp. z o.o.
Technologia farm fotowoltaicznych bazuje na wykorzystaniu naturalnego źródła - energii słonecznej. Działanie farm nie powoduje natężenia hałasu czy nieprzyjemnych zapachów. Produkcja energii jest ekologiczna i nie powoduje zanieczyszczeń.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |