Badania nad właściwościami grafenu jest jednym ze strategicznych projektów Unii Europejskiej – ogłosiła w poniedziałek Komisja Europejska. Na ich realizację przeznaczy ona ponad miliard euro. W badaniach, które potrwają 10 lat, uczestniczą polscy naukowcy.
„Grafenowy Projekt Flagowy” wygrał konkurs Komisji Europejskiej w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (Future and Emerging Technologies - FET).
– Zwycięskie inicjatywy związane z grafenem i badaniami nad ludzkim mózgiem otrzymają po miliardzie euro. Zagwarantuje to prowadzenie przez 10 lat prac naukowych na najwyższym światowym poziomie. W każdą inicjatywę zaangażują się naukowcy z co najmniej 15 państw członkowskich UE i blisko 200 instytutów badawczych – poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Grafen to najcieńszy z materiałów, 100-300 razy twardszym od stali i przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź. Przewiduje się, że umożliwi opracowanie nowych paradygmatów obliczeniowych czy rewolucyjnych rozwiązań medycznych, takich jak np. sztuczna siatkówka oka.
W ramach projektu powstało konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego celem będzie wykorzystanie grafenu w rozmaitych dziedzinach – począwszy od elektroniki, poprzez inżynierię materiałową, aż do medycyny.
Jedyną polską jednostką, która weźmie udział w projekcie jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Badacze zajmą się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych (izolatorach) i metalicznych. Grupą Polaków kieruje dr. inż. Włodzimierz Strupiński.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Strupiński, są szanse, że w ciągu roku rozpisany będzie wewnętrzny konkurs w ramach europejskiego programu. Wyłonionych może być w nim jeszcze 20-30 jednostek, które wezmą udział w projekcie. Inne polskie jednostki będą więc miały dodatkowe szanse, by dołączyć się do udziału w europejskim programie.
– Wybór grafenowego projektu jako flagowego programu Unii Europejskiej potwierdza potencjał i atrakcyjność rynkową tego fascynującego materiału. To dla nas ogromna satysfakcja, że konsorcjum projektu, w skład którego wchodzi czterech laureatów Nagrody Nobla, tak wysoko oceniło nasze dotychczasowe prace i zaprosiło nasz instytut do grona realizatorów – powiedział dr Strupiński.
Grafen stał się przedmiotem ogromnego zainteresowania wśród naukowców całego świata, kiedy niespełna 10 lat temu profesor Andre Geim i profesor Konstantin Novoselov z University of Manchester dokonali jego odkrycia, za co w 2010 r. otrzymali Nagrodę Nobla.
W ramach programu grafenowego w 2013 r. będzie współpracowało 126 akademickich i przemysłowych grup badawczych z 17 krajów europejskich. Projektem kieruje profesor Jari Minaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa.
Stałe finansowanie przez cały czas trwania projektu będzie pochodzić z unijnych programów ramowych w zakresie badań naukowych i innowacji, głównie z programu „Horyzont 2020” (2014–2020).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |