Kraje rozwijające się będą pochłaniać coraz więcej energii - ENERGETYKA - CHINY - PRODUKCJA ENERGII - RYNEK ENERGII - INDIE - GOSPODARKI ENERGOCHŁONNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Kraje rozwijające się będą pochłaniać coraz więcej energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kraje rozwijające się będą pochłaniać coraz więcej energii

Kraje rozwijające się będą pochłaniać coraz więcej energii

 

W ciągu najbliższego dwudziestolecia nastąpi wzrost popytu na energię na rynkach wschodzących, co zmieni dotychczasowy rozkład sił w globalnej produkcji energii. Szybko postępująca urbanizacja oraz tworzenie się klasy średniej w regionach rozwijających się zwiększy konsumpcję energii elektrycznej, gdyż m.in. wzrośnie liczba używanych urządzeń elektrycznych, które w krajach rozwiniętych są już wyposażeniem standardowym.

Przewiduje się, że największe zapotrzebowanie na energię będzie pochodziło z Indii, Chin oraz krajów wchodzących w skład Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations, ASEAN) i ich łączny udział w rynku wzrośnie z 27,5 procent w roku 2010 do 40,1 procent w 2030 roku. Prognozuje się także, że energia generowana przez Chiny w 2015 roku przekroczy wielkość  energii produkowanej przez Amerykę Północną.

Nowa analiza globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Roczne prognozy globalnej produkcji energii 2012, stwierdza, że w obecnym dziesięcioleciu gaz odnotuje największy wzrost wśród najważniejszych źródeł energii. Ponadto, energia jądrowa, pomimo spowolnienia spowodowanego katastrofą w Fukushimie, również będzie się rozwijać  dzięki dużej liczbie elektrowni znajdujących się obecnie w budowie, zwłaszcza w regionie Azji.  Prognozuje się także rozwój źródeł energii odnawialnej (wiatrowej, słonecznej PV, CSP, biomasy, geotermalnej oraz morskiej), która znacznie poszerzy swój udział w ogólnym generowaniu energii w następnych dwóch dekadach.

  Rynek energii pochodzącej z węgla nie pozostaje w tyle, jako że kraje wschodzące, takie jak Chiny i Indie, opierają produkcję energii na tym źródle. Niemniej jednak, produkcja energii z węgla w najbliższym dziesięcioleciu wyraźnie spadnie ze względu na mniejszy popyt w krajach rozwiniętych oraz większą dywersyfikację miksu energetycznego w krajach rozwijających się – stwierdza Harald Thaler, dyrektor ds. przemysłu z londyńskiego biura Frost & Sullivan.

W latach 2010-2030 łączny udział regionów rozwiniętych (EU, Ameryka Północna i OECD Azji i Pacyfiku) w globalnej produkcji energii spadnie z 48,6 procent w 2010 roku do 37,1 procent w 2030. Rosja nie nadąży za stopą wzrostu w stosunku do pozostałych krajów regionu BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), gdyż jej udział będzie stopniowo malał z 4,9 procent w 2010 roku do 4,1 procent w 2030.

W tym samym czasie, w latach 2010-2030, zapotrzebowanie na energię najszybciej wzrośnie w Indiach, za którymi podąży grupa krajów ASEAN i następnie Chiny.  Z drugiej strony, trzy rozwinięte regiony – UE, Północna Ameryka oraz OECD Azji i Pacyfiku – zanotują relatywnie niewielki wzrost popytu w postaci 1% rocznie, ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie energii i słaby rozwój populacji społeczeństw regionu.

 – Biorąc pod uwagę status Indii i Chin jako szybko rozwijających się państw i przyszłych mocarstw gospodarczych, nic dziwnego, że udział tych krajów w globalnej produkcji obejmuje wszystkie źródła energii. Obecnie dominującymi sektorami są energetyka wiatrowa i wodna. Jednakże to gaz i atom będą tymi źródłami energii, dzięki którym Indie i Chiny, aczkolwiek startując z bardzo skromnego poziomu, wyprzedzą inne kraje – zauważa Thaler.

Źródło: Frost & Sullivan

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl