Elektrownie słoneczne w zakładach Renault - ENERGETYKA SŁONECZNA - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - INSTALACJE SOLARNE - RENAULT
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektrownie słoneczne w zakładach Renault
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrownie słoneczne w zakładach Renault

Elektrownie słoneczne w zakładach Renault
fot. Renault

Renault uruchamia jednocześnie w sześciu zakładach produkcyjnych na terenie Francji panele słoneczne zajmujące powierzchnię 40 ha. W ten sposób firma wzmacnia zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywa jest jednocześnie innowacyjnym rozwiązaniem, zapewniającym ochronę nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na ekspedycję z zakładu.

Renault instaluje panele słoneczne na obszarze 400 tys. m2 (powierzchnia 60 boisk piłkarskich) i jest to największy system ogniw fotowoltaicznych w sektorze motoryzacyjnym. Panele zostały zainstalowane na dachach w sześciu zakładach (posiadających certyfikat ISO 14 001): w Douai, Maubeuge, Flins, Batilly, Sandouville i Cléon (centra dostawczo-wysyłkowe i parkingi dla personelu).

Całkowita moc paneli wynosi 59 MW, co pozwala na uzyskanie 52 600 MWh rocznie i wystarczyłoby do rocznego zaopatrzenia w energię elektryczną miasta liczącego 15 tys. mieszkańców. Elektrownie słoneczne wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne osiągają średnio moc rzędu 1 MW.

Zainstalowane panele pozwalają obniżyć o 2,2 t w skali roku emisję CO2 potrzebną do wyprodukowania energii elektrycznej (obliczenia oparte na strukturze produkcji energii we Francji) co odpowiada 550-krotnemu okrążeniu Ziemi przez pojazd z silnikiem termicznym, który emitowałby średnio 100 g CO2/km lub flocie ok. 1500 samochodów, z których każdy przejechałby rocznie 15 000 km. 

System paneli słonecznych Renault ma być wizytówką umiejętności Grupy w dziedzinie energii odnawialnych. W ratingach organizacji zajmujących się wyceną aspektów pozafinansowych, Renault od wielu lat jest kwalifikowane w gronie najbardziej zasłużonych firm ze względu na zarządzanie uwzględniające ochronę środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenie śladu węglowego. W 2011 r. Renault stale utrzymywała się w czołówce ratingów agencji SAM, Carbon Disclosure Project i Oekom Research.

Innowacyjność rozwiązania polega również na tym, że umożliwia ono zabezpieczenie nowo wyprodukowanych samochodów (stoją pod panelami jak pod dachem) oczekujących na wysyłkę do sieci sprzedaży i ograniczenie ryzyka ich uszkodzenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Panele słoneczne są wytrzymałe na uderzenia, m.in. gradu.

Projekt paneli słonecznych jest owocem współpracy Grupy Renault, będącej inicjatorem i pilotem całego przedsięwzięcia (ze względu na swoją rolę wydzierżawiającego teren) oraz firm Gestamp Solar i Coruscant (w przypadku zakładu w Cléon), które są wykonawcami i zarządcami instalacji. System jest również rozwijany poza Francją: w Hiszpanii umowa ze spółką Cenit Solar przewiduje instalację paneli słonecznych o powierzchni 100 000 m2 w zakładach w Valladolid i Palencji. Trwają również badania wykonalności w Słowenii, Maroku, Brazylii, Kolumbii, Chile i Rumunii. Inne projekty są w trakcie realizacji (planowane zakończenie w grudniu 2012 r.) w zakładzie w Busan, w Korei Południowej, na powierzchni 300 tys. m2.

Renault uruchamia elektrownie słoneczne w swoich zakładach

Źródło: Renoult

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl